Aktualności
Robert Glasper



38. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIANISTÓW JAZZOWYCH W KALISZU

Paweł Brodowski



Od piątku 25 listopada do niedzieli 27 listopada  odbywa się w Kaliszu 38. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Wśród gwiazd m.in. Geri Allen, Robert Glasper, Adam Makowicz, Kenny Werner, bracia Brubeckowie, Danilo Rea i Flavio Boltro.

GRAJ MELODIĘ, GŁUPTASIE!
Jeszcze nim ogłoszony został oficjalnie program tegorocznego Festiwalu Pianistów Jazzowych, poszła w Polskę wieść, że do Kalisza przyjeżdża Brubeck. Brubeck? Tak, Brubeck, nawet trzech Brubecków! Ale nie ma wśród nich Dave’a, który 6 grudnia kończy 91 lat i rzadko już
koncertuje, lecz jego trzej synowie: Darius, Chris i Dan, którzy z brytyjskim saksofonistą Dave’em O’Higginsem stworzyli specjalny projekt w hołdzie dla legendarnego ojca: Brubecks Play Brubeck.

Ten właśnie program usłyszymy w Kaliszu już pierwszego wieczoru, na jedynym w Polsce koncercie, podczas którego zabrzmią „In His Own Way”, „The Duke”, „Take 5”, „Blue Rondo a la Turk” i inne Brubeckowskie tematy, które weszły do złotej księgi jazzowych standardów.

Chris i Dan przyjeżdżają do nas po raz pierwszy, ale dla najstarszego z braci, Dariusa, będzie to powtórna wizyta po upływie... 53 lat. Warto więc przypomnieć, że Darius, mając 11 lat, zadebiutował występem na scenie razem z bratem Michaelem (którego nie ma w składzie obecnego zespołu) właśnie w Polsce, a było to podczas historycznego tournee Kwartetu Brubecka w 1958 roku, już na pierwszym koncercie trasy w Szczecinie. Okoliczności tego nadzwyczajnego zdarzenia przypomniał sam Dave Brubeck w wywiadzie, jakiego nam udzielił w  „Jazz Forum” (6/1995):

DAVE BRUBECK: To był ich pierwszy w życiu występ przed publicznością. Roman Waschko wysłał ich na scenę. Nie spodziewałem się tego. Odesłałem ich z powrotem. Powiedziałem: „Co wy tu robicie?” A oni znowu wrócili i mówią: „Roman prosi, żebyśmy zagrali”. No to zgodziłem się. „OK. Co chcecie zagrać? Darius powiedział: „Take the A Train”. Siedzieliśmy przy fortepianie: on grał prawą ręką w górnym rejestrze, a ja basy. Michael usiadł przy perkusji. Darius zaczął improwizować bez tematu. Więc powiedziałem mu: „Graj melodię, głuptasie!”. I dopiero wówczas zaczął ją grać.

A kiedy zeszliśmy ze sceny, niemiecki dziennikarz, który stał za kulisami, zapytał go: „Co powiedział ci ojciec?” I Darius powtórzył: „Graj melodię, głuptasie!” Parę dni później w niemieckiej gazecie ukazał się artykuł ze zdjęciami moich synów zatytułowany: „Spiel die Melodie, Dummkopf!” (śmiech)

Radę ojca Darius wziął do serca i pozostał jej wierny do dziś. Myśl Brubecka może przyświecać nam jako motto tegorocznego festiwalu. Piękno włoskich melodii operowych w jazzowej interpretacji przypomni nam występujący w Polsce po raz pierwszy duet  Danilo Rea-Flavio Boltro

Melodiami Chopina i Komedy wypełni swój set zadomowiona w Polsce rosyjska pianistka Lena Ledoff, która w jednym programie zestawiła dwa dominujące nurty polskiego jazzu ostatnich kilkunastu lat. Stylizacje chopinowskie na pewno znajdą odbicie w wirtuozowskim recitalu Adama Makowicza, który już kilkakrotnie występował w Kaliszu, po raz pierwszy na inauguracyjnej edycji naszego festiwalu w 1974 roku, nim jeszcze wyruszył na podbój Ameryki!  Liryzmem odznacza się również pianistyka wytrawnego chopinisty Filipa Wojciechowskiego.

Fajerwerków improwizacji można oczekiwać po amerykańskim mistrzu Kennym Wernerze, którego wspomagać będzie wypróbowana i zawsze skłonna do eksperymentów sekcja rytmiczna Braci Oleś. Właśnie – nie tylko inwencja melodyczna i zmysł harmonii w jazzie są najważniejsze, absolutnie najważniejszy pozostaje od zarania rytm. Rytm jest jego niezbywalną podstawą  jazzu – swing, puls, beat, time.

Rytmiczny groove jest fundamentem muzyki Kwintetu Wojciecha Mazolewskiego, w którym na fortepianie gra Joanna Duda, artystka o ekscentrycznym wyglądzie i ekscentrycznym uderzeniu.

Rytmowi przede wszystkim podporządkowany jest Experiment Roberta Glaspera, który w ekscytujący sposób łączy jazzową harmonię z beatami hip-hopu. Glasper, idol młodych muzyków, występować będzie w Polsce po raz pierwszy!

Inny eksperyment wprowadza do jazzu amerykańska pianistka Geri Allen – w jej najnowszym przedsięwzięciu Timeline stepujący tancerz jest de facto równoprawnym instrumentalistą sekcji rytmicznej. Muzyka wielkiej Geri wymyka się stylistycznym kategoriom, odznacza się głębią i lirycznym pięknem wyrazu. Właśnie wydała nowa płytę z melodiami tradycyjnych kolęd przypominając nam, że... „Christmas Time Is Almost Here”. Takim świątecznym akcentem prawdopodobnie zakończy się tegoroczne święto jazzu w Kaliszu.

Paweł Brodowski


PROGRAM FESTIWALU

38. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu
25 – 27 listopada 2011

25 listopada, godz. 19.00

Lena Ledoff  „Komeda Chopin Komeda”
Lena Ledoff - piano solo

Kenny Werner & Bracia Oleś (USA/Polska)
Kenny Werner - piano
Marcin Oleś - bass
Bartłomiej Brat Oleś  - drums

Brubecks Play Brubeck (USA)
Darius Brubeck - piano
Chris Brubeck - bass
Dan  Brubeck - drums
Dave O’Higgins - saxophone

26 listopada, godz. 18.00

Filip Wojciechowski Quartet „Moments”
Filip Wojciechowski - piano
Marcin Kajper - saxophone
Paweł Pańta - bass
Cezary Konrad - drums

Robert Glasper Experiment (USA)
Robert Glasper - piano
Chris Dave - drums
Derrick Hodge - bass
Casey Benjamin - saxophone & vocoder

Danilo Rea – Flavio Boltro (Włochy)
Danilo Rea - piano
Flavio Boltro - trumpet

27 listopada  godz. 18.00

Adam Makowicz
Adam Makowicz – piano solo

Wojtek Mazolewski Quintet
Joanna Duda - piano
Oscar Torek - trumpet
Marek Pospieszalski - saxophone
Michał Bryndal - drums
Wojtek Mazolewski - bass

Geri Allen and TimeLine (USA)
Geri Allen - Fender Rhodes, piano
Marice Chestnut - tap percussionist
Dwayne Dolphin - bass
Kassa Overall - drums

Sprzedaż biletów i karnetów

Karnety promocyjne w przedsprzedaży
do 4 listopada  190 zł
od 5 listopada  210 zł
bilety na koncerty  80 zł

www.ckis.ckis.pl
 
  

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm