Aktualności




4. Festiwal ClassiX w Soli



Mateusz Smoczyński, Marek Kądziela Jazz Ensemble, Maciek Kądziela, Marek Konarski, 13-15 maja

Festiwal ClassiX to innowacyjny festiwal na styku sztuk. Łamie schematy i konwencje. Łącząc różne gatunki sztuki łączy ludzi. Czwarta edycja Festiwalu ClassiX odbywa się w dniach 13-15. maja 2022 roku w Soli, w Centrum Animacji Działań Twórczych SORGENTE przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. To trzy dni wypełnione muzyką – od tradycyjnej muzyki beskidzkiej, poprzez jazz, po muzykę współczesną, electro, progresywny rock i disco. Artystami zaproszonymi do udziału w Festiwalu są m.in.: Skład Niearchaiczny, Mateusz Smoczyński, Marek Kądziela Jazz Ensemble, Maciek Kądziela, Marek Konarski, Maja i Mat Kwiatkowscy. ClassiX to święto muzyki i czas pięknych spotkań i rozmów, dla których warto przyjechać do Soli!

Festiwal rozpocznie koncert i potańcówka Składu Niearchaicznego - porywającej kapeli Beskidu Żywieckiego, czerpiącej z tradycji i muzycznej kultury beskidzkiej przefiltrowanej przez wrażliwość muzyków, ich kreatywność oraz muzyczną fantazję! Warto zabrać wygodne buty do tańca!

Drugi dzień to koncertowe Jam Session Artystów zaproszonych do udziału w Festiwalu, którzy spotkają się na jednej scenie, by na żywo tworzyć i bawić się muzyką. W programie utwory M. Davisa, J. Coltrane’a, T. Monka i Marka Kądzieli.

Ostatni dzień Festiwalu to celebracja kultury beskidzkiej - warsztaty z budowy instrumentów piszczałkowych, audycja muzyczna „Spotkanie z tradycją muzyczną Beskidu Żywieckiego”, warsztaty bibułkarskie, pokazy filmów. Zwieńczeniem dnia jest prapremiera III Symfonii Kameralnej „Dźwięki ciszy” Mata Kwiatkowskiego - utworu łączącego różne style i gatunki (klasykę, folk, progresywne disco, electro i jazz), inspirowanego po części muzyczną spuścizną ludową Żywiecczyzny.

Festiwal organizowany jest przez Fundację Mai i Mata Kwiatkowskich przy współpracy z Parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Soli i Centrum Animacji Działań Twórczych Sorgente.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, Edycja 2022 oraz ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Żywieckiej Fundacji Rozwoju.






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm