Aktualności




7. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR – ODLICZANIE

JF



Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 września zaprezentowany został program 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który odbywać się będzie w dn. 25 września - 10 października br.

Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, organizator tego największego wydarzenia poświęconego muzyce świata, podkreślił znaczenie Festiwalu Skrzyżowanie Kultur wśród wydarzeń muzycznych proponowanych mieszkańcom Warszawy przez Stołeczną Estradę. O randze festiwalu świadczy fakt uznania go przez najważniejszy magazyn „Songlines”, poświęcony world music za jeden z 25 najlepszych festiwali muzyki świata. Motywem tegorocznego Festiwalu, który znalazł się wśród wydarzeń promujących nasze przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, będzie muzyka o korzeniach europejskich
z licznymi wpływami innych kultur. Festiwal oferuje koncerty, warsztaty muzyczne z mistrzami, koncert dedykowany dzieciom, pokazy filmów i  po raz pierwszy sztuki wizualne.

Dyrektor artystyczny Maria Pomianowska stwierdziła, iż już od pierwszej edycji festiwalu jego misją jest otwieranie Warszawiaków na bogactwo kulturowe współczesnego świata i aspekt edukacyjny. Tegoroczną edycję otworzy Urszula Dudziak z premierowym programem, w którym znajdą się wątki polskiej muzyki ludowej i klasycznej oraz Femi Kuti – mistrz afro-beatu z Nigerii.

Zaproszeni artyści wystąpią w koncertach zatytułowanych: Kobiety Świata na Skrzyżowaniu Kultur, Śródziemnomorskie klimaty, Złote Głosy, Wikingowie i Kruki, Pogranicza Europy. Odbędą się też tradycyjnie już organizowane koncerty: Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur – w tym roku z udziałem dzieci z Egiptu i zabawę „Dźwięki Afryki z UNICEF” oraz na finałowy Koncert Mistrzów.

O tegorocznych warsztatach opowiedziała Anna Mamińska koordynująca zapisy do poszczególnych klas mistrzowskich. Ze względu na ogromne zainteresowanie w roku ubiegłym, zaproszony został ponownie na festiwal Zohar Fresco prowadzący klasę bliskowschodnich instrumentów perkusyjnych.  Wielką popularnością cieszą się zajęcia z Agatą Harz – mistrzynią polskiego śpiewu tradycyjnego. Zaczyna brakować już miejsc na warsztaty Davida Cobo Amoresa – klasa perkusji flamenco oraz Kouame Sereba – klasa ekspresji scenicznej.

Marta Dobosz z Rady Programowej zaprosiła na pokazy filmowe do Kinoteki w dniach 26-30 września. Zaprezentowanych zostanie sześć filmów poświęconych kulturze krajów, z których pochodzą gwiazdy zaproszone na tegoroczne Skrzyżowanie Kultur. Szczególnie warte polecenia są obrazy z udziałem artystów, których publiczność będzie mogła usłyszeć także na żywo na koncertach, jak Aynur w „Życie jest muzyką”, czy Sara Tavares w „Lusofonia (R)ewolucja”.

Akcja artystyczna Cross art. Cross Culture. Cross Europe to nowa propozycja włączona do programu festiwalu. W dniach 19 i 20 września 2011r. na specjalnej wielkoformatowej siatce zawieszonej przy skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Alei Solidarności Sepeusz – artysta grafik zainspirowany wielokulturowością festiwalu, tworzyć będzie na oczach przechodniów swoje artystyczne spojrzenie na ten temat. Gotową pracę będzie można oglądać do końca września. Ostatniego dnia Festiwalu zostanie ona wystawiona w okolicach namiotu koncertowego, gdzie każdy chętny będzie mógł pod dziełem odbić swoją dłoń. Ponadto przez cały tydzień trwania imprezy na ścianie namiotu pod PKiN powstawać będzie 30 metrowa międzykulturowa wycinanka.
O projekcie opowiedziała  Anna Barlik –  artystka, rzeźbiarka.

Małgorzata Naimska - wicedyrektor Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy wspomniała, iż pomysł powstania Warszawskiego Festiwalu  Skrzyżowaniu Kultur  narodził się w Biurze Kultury i władze miasta z ogromną przychylnością patrzą na rozwój tej imprezy. Stolica otwarta jest na wielokulturowość, a Festiwal prezentujący najciekawsze zjawiska z zakresu muzyki i kultury świata jest wielką promocją miasta.

www.festival.warszawa.pl

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm