Aktualności




8. HOT JAZZ SPRING W CZĘSTOCHOWIE

Tadeusz Erhardt-Orgielewski



W dn. 1 - 3 czerwca br. odbędzie się w Częstochowie ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring. Zagrają m.in. Five O’Clock Orchestra, Swing Workshop Wojtka Kamińskiego, Trevor Richards New Orleans Trio.

Niemiecka odsłona tegorocznego festiwalu miała miejsce w Akwizgranie w Niemczech w dn. 18 – 20 maja. Wystąpili m.in. Tador Swingtet, Sun Lane Ltd., Hot Club de Cologne, Five O’Clock Orchestra oraz Cologne Dixieland Company.

PROGRAM

1.06.2012 - piątek
11.00 Koncert dla dzieci - Five O’Clock Orchestra
„A zaczęło się wszystko w Nowym Orleanie”
15.00 Jazz u Ratusińskiego - Five O’Clock Orchestra
Happening przed witryną przy ul. Śląskiej 25
19.00 K.K. Blues Band
20.30 Swing Workshop Wojtka Kamińskiego
22.00 Jam Session - Klub Tori (dawny Wakans)
Grupa prowadząca Tador Swingtet

2.06.2012 - sobota
15.00 Swingujący Kruk - Finał konkursu
Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
17.00 Darek Ziółek (solo)
18.00 Otwarcie wystawy „Druga strona jazzu”
Anna Klimas Barton - fotografia
&
Karol Barton - malarstwo
Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
19.00 Hot Club de Cologne
20.30 Five O’Clock Orchestra & Joanna Morea
22.00 Jam Session - Klub Tori (dawny Wakans)
Grupa prowadząca Tador Swingtet

3.06.2012 - niedziela
17.00 Big Band RONDO Konstancin
18.30 Koncert laureatów konkursu „Swingujący Kruk”
19.30 Wręczenie „Honorowego Swingującego Kruka” - Trevor Richards
Trevor Richards New Orleans Trio

Prowadzenie koncertów: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

Dyrektor Festiwalu - Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski
Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski – kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005 jestem liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez Niego muzycy. Jego najbardziej znaną kompozycją jest „Suita Nowoorleańska” przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski jest inicjatorem i współorganizatorem kilku festiwali: 21-22.05.2011 Festiwal Jazzu Tradycyjnego Dixie Piknik, 28-29.05.2011 Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring, 06-07.08.2011 Festiwal Jazzu Tradycyjnego Swinging Golden Stream, 21.08.2011 Festiwal Jazzu Tradycyjnego Jazz nad Wartą. Od sierpnia 2011 prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.

Five O’Clock Orchestra
Zespół jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra powstał w 1969 roku. Jest laureatem Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2002 i 2001. Zespół Five O’Clock Orchestra wydał trzy płyty: „Lazy River”, „Bix & Henryk”, „Suitę Nowoorleańską”. O 2011 roku gra w nowym składzie: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornet, flugelhorn, Marek Rudnicki - klarnet, saksofony, Dymitr Markiewicz - puzon, Wojciech Kamiński - fortepian, Andrzej Nowicki - banjo, gitara, Eugeniusz Marszałek - kontrabas, Andrzej Wardęga - perkusja, śpiew.

Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005 jestem liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez Niego muzycy. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Marek Rudnicki – czołowy polski saksofonista, klarnecista i flecista. Występuje z wieloma artystami, Ray Charles zaprosił go do swojego zespołu w czasie koncertów w Polsce, na stałe gra w Swing Workshop Wojtka Kamińskiego.

Dymitr Markiewicz - puzon. Legendarny puzonista grający mi.n. Warszawscy Stompersi oraz The Ragtime Jazz Band. Od wielu lat mieszkający Hälsingborg w Szwecji oraz Prachuap Khiri Khan Thailand. Grał w wielu formacjach szwedzkich od 2011 roku członek Five O’Clock Orchestra. Wojciech Kamiński - pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog. W roku 1965 wspólnie z trębaczem Henrykiem Majewskim, założył zespół Old Timers. Wieloletni Szef Szkolenia w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym. Gra również w kwartecie Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Prowadzi też swój reaktywowany zespół Swing Workshop. Koncertował w całej Europie i na drugiej półkuli. Od lat jest jurorem konkursów Złota Tarka. Wiceprezes ds. artystycznych Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.

Andrzej Nowicki - banjo, gitara. Podpora sekcji rytmicznej Five O’Clock Orchestra. Od 2001 gra również w Siergiej Wowkotrub Trio. Jest wykładowcą PSM w Radomsku w klasie gitary. Eugeniusz Marszałek - kontrabas. Muzyk z 30-letnim stażem w Częstochowskiej Orkiestrze Symfonicznej. Zaaranżował wielu utworów na różne składy instrumentalne, kompozytor mi.n. Suity Nowoorleańskiej na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną.

Andrzej Wardęga - perkusja, śpiew. Od 1969 roku gra w zespole Five O’Clock Orchestra, którego jest współzałożycielem. W roku 2009 rozpoczyna współpracę z formacją bluesową K.K Blues Band. Gościnnie wystąpi Joanna Morea - wokalistka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej.

K.K. Blues Band
Zespół powstał w 1975r. Założycielami zespołu byli Krzysiek Krzywański i Janusz Kluczniak, dołączył do nich Henryk Penc i powstało trio Ex Blues. Pierwszy występ odbył się na festiwalu w Erewaniu. Na podstawie wysłanych nagrań zaproszono ich do udziału w poznańskim festiwalu Folk Blues Meeting. W 1980 roku brali udział w przeglądzie zespołów muzycznych Świdnik 81. W roku 1983 wystąpili w bluesowych debiutach Rawa Blues 83. W latach 1987-89 zagrali „Czwartki Bluesowe” w kwartecie z Andrzejem Młodkowskim w Klubie Środowisk Twórczych w Filharmonii Częstochowskiej. Po 1990 roku działalność zespołu osłabła, każdy z muzyków wybrał inną muzyczną drogę, a jednak nie mogli żyć dalej bez bluesa i wspólnego grania, dlatego nastąpiła reaktywacja zespołu w 2009 roku. Skład zespołu powiększyli bardzo dobrzy muzycy: Andrzej Wardęga - perkusja, Jakub Konieczko - harmonijka ustna oraz Jacek Rozpędek - piano. Na koncertach spotykają się z dużą aprobatą i entuzjastycznym odbiorem słuchaczy. Ich repertuar to własne kompozycje oraz autorskie aranżacje klasyki bluesa: B. B. Kinga, W. Dixona, M. Watersa, B. Guya i innych. W repertuarze można się doszukać żywiołowych kawałków blues - rockowych. W roku 2011 zespół zagrał na dwóch Festiwalach Jazzu Tradycyjnego „Swinging Golden Stream” oraz Jazz nad Wartą.

Swing Workshop Wojtka Kamińskiego
Swing Workshop Wojtka Kamińskiego powstał w 1978 roku, ostatnio reaktywował się i wydał płytę.

Lider zespołu Wojtek Kamiński to pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog. Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi jak i piosenkarzami, wśród których można wymienić: Danutą Błażejczyk, Irenę Jarocką, Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Ewę Bem, Lorę Szafran, Marysię Sadowską, Janusza Szroma, Hanię Banaszak, Andrzeja Rosiewicza i wielu innych. Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów. Od sierpnia 2011 wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.

Paweł Tartanus - wokalista i instrumentalista (gitara, banjo) współpracujący od lat z najlepszymi polskimi zespołami jazzu tradycyjnego. Wielokrotnie zapraszany do nagrań piosenek filmowych dla dzieci przez wytwórnię W. Disneya. O tym jak jest wszechstronnym muzykiem świadczyć może choćby zaproszenie do nagrania płyty „Gershwin Copland Bernstein” z zespołem Sinfonia Varsovia.

Marek Rudnicki - czołowy polski saksofonista, klarnecista i flecista. Występuje z wieloma artystami, Ray Charles zaprosił go do swojego zespołu w czasie koncertów w Polsce od 2011 roku członek Five O’Clock Orchestra. Janusz Kozłowski - kontrabasista jazzowy. Grał z grupą New Orleans Stompers, Bossa Nova Combo, Krzysztofem Komedą, Zbigniewem Namysłowskim, Novi Singers, Mieczysławem Koszem, Michałem Urbaniakiem, Włodzimierzem Nahornym, Hankiem Mobleyem, Adamem Makowiczem, Andrzejem Kurylewiczem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, grupą Paradoks, Kwintetem Alber-Strobel. W latach 1979-1981 grał w zespole Swing Workshop oraz nadal w reaktywowanym składzie. Na stałe gra również w zespole Old Timers. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt z serii Polish Jazz. W 2006 r. został laureatem „Złotej Tarki” na Old Jazz Meeting w Iławie.

Bogdan Kulik - perkusista. Grał w Orkiestrze Tanecznej Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Edwarda Czernego i Bogusława Klimczuka, Big Bandzie Studio S-1 Polskiego Radia i Telewizji Andrzeja Trzaskowskiego. Przez 15-cie lat był członkiem sekcji rytmicznej duetu fortepianowego Marek & Vacek. Nagrał kilkadziesiąt płyt jako muzyk sekcyjny. Na stałe gra również w zespole Old Timers.

Tador Swingtet
Tador Swingtet to formacja istniejąca od 2008 roku, której liderem jest Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski. Skład zespołu tworzą zaproszeni przez muzyka artyści grający jazz tradycyjny. Tador Swingtet jest grupą prowadzącą Jam Session w czasie trwania VIII edycji Hot Jazz Spring w Częstochowie. Lider zespołu Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski do ostatniej chwili zaskakuje pomysłami zarówno repertuarowymi jak i składem osobowym tej formacji.

Darek Ziółek
Darek Ziółek zadebiutował na scenie w roku 1985 na festiwalu Jazz Jantar w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami bluesowymi i jazzowym, między innymi z Ireneuszem Dudkiem, Leszkiem Możdżerem, Markiem Soskinem, Lorą Szafran, Krystyną Prońko i Ewą Urygą. W roku 2000 stworzył swój pierwszy autorski projekt: grupę D-Bass. W 1999 roku nagrał z Grzegorzem Kapołką płytę „Blue Blues”, a jej kontynuacją była płyta „Blue Blues II” z udziałem m.in. Tomasza Stańki, nagrodzona tytułem „Najlepszej gitarowej płyty bluesowej 2001 roku”. Rok później wydał pierwszą płytę solową „4 BASS”, na której znalazło się 10 standardów jazzowych zagranych wyłącznie na gitarze basowej. Za tę płytę Darek otrzymał nagrodę specjalną czasopisma „Gitara i Bas”.

W 2005 roku nagrał firmowaną przez liderów grupy „Krzak” płytę „3. Numer”, uznaną za najlepszą gitarową płytę rockową. W roku 2007 wydaje drugą autorską płytę „ Voice’n’Bass”. Kolejne nagrania to CD „Blue Blues III”, nagrana z Grzegorzem Kapołką (nominacja do nagrody Fryderyka), „Jedno spojrzenie”- najnowsza płyta Ewy Urygi oraz „4 basy” z zespołem Krzak.

Hot Club de Cologne
Zespół Hot Club de Cologne to quartet, w którego skład wchodzą: Peter Kowal - gitara solowa, Axel Lindner - skrzypce, Hardo Kritz - gitara rytmiczna, David Andres - kontrabas. Założycielem Hot Club De Cologne jest Peter Kowal, którego marzeniem było stworzenie zespołu o zdolności interpretowania muzyki jazzowej na swój indywidualny sposób. Na wyjątkowość tej grupy składa się przede różnorodność korzeni muzycznych członków zespołu. Mimo, że ta muzyka ma długą tradycję i jest ściśle związana z kultem osobowości, tych czterech muzyków dzięki świeżym pomysłom potrafi przekazać jej charakter w taki sposób aby dzisiejsza publiczność doświadczała i cieszyła się nią jak w latach 80’. Ich sprytnie dobrany repertuar ułożony został począwszy od klasyki Django Reinhardta, aż do bardziej współczesnych standardów jazzowych co daje słuchaczowi doświadczenie pełne ekscytujących wyzwań.

Big Band RONDO Konstancin
Jeden z ciekawszych Big Bandów w Polsce. Skład osobowy Big Bandu Rondo to zawodowi muzycy z dużym stażem i doświadczeniem artystycznym w najlepszych zespołach reprezentacyjnych i estradowych. Pod względem repertuaru orkiestra jest wszechstronna i wykonuje perfekcyjnie 90 aranżacji napisanych specjalnie dla niej. W repertuarze posiadają światowe przeboje klasyki big bandu oraz dixieland. Big Band Rondo liczy 18 muzyków.

Trevor Richards
Trevor Richards to lider zespołu, pisarz, a przede wszystkim perkusista. W 1972r. założył Trevor Richards New Orleans Trio, z tą grupą występował na wielu festiwalach, koncertach, a także w programach radiowych i telewizyjnych. W trakcie swojej kariery wiele nauczył się od takich przedstawicieli jazzu jak Paul Barbarin, Louis Bellson Cozy Cole, Sonny Greer, Jo Jones, Gene Krupa, Max Roach oraz George Wettling. Był zaangażowany w formach badawczych dotyczących historii jazzu co zaowocowało w wielu artykułach prasowych. Współpracował z takimi gwiazdami jak Doc Cheatham, Benny Waters, Franz Jackson, Jay McShann, Claude Williams, Lawrence Lucie, Truck Parham, Jack Lesberg, Anita O’Day oraz Laurel Watson. W 2002r. objął stanowisko prezesa w Old Jazz Union’s Cultural Advisory Board w Niemczech.

Trevor Richards New Orleans Trio
Grupa Trevor Richards New Orleans Trio to mały zespół lecz z wielką osobowością, w której skład wchodzą Trevor Richards - perkusja, Simon Holliday - fortepian, John Defferary - klarnet, saksofon tenorowy. Liderem tego zespołu jest wybitny perkusista Trevor Richards. Ci trzej muzycy dzięki swojemu zaparciu i tak silnie odczuwalnej pasji są niezwykle cenieni w światowym środowisku jazzowym. Ich wieloletnie doświadczenie ma swoje korzenie we współpracy z takimi gwiazdami jak Albert Nicholas, Alton Purnell, Louis Barbarin, Zutty Singleton, Cozy Cole. W ich wykonaniu możemy usłyszeć świetną muzykę pełną tak rzadkiej w dzisiejszych czasach autentyczności.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski
Organizatorzy Festiwalu:
Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
www.psj.pl

Filharmonia Częstochowska
www.filharmonia.com.pl

 

www.hotjazzspring.eu/

 

 

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm