Aktualności
Maria Pomianowska
fot. A. Łojko

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
25 - 29 września 2013




9 atrakcji 9. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Go Culture



25 września startuje w Warszawie święto muzyki świata.

Oto subiektywny przewodnik po wyjątkowych atrakcjach imprezy organizowanej po raz dziewiąty:

 

Po pierwsze: Sprawdź, jak brzmi world music po polsku

Wybierz się na organizowane po raz pierwszy wydarzenie Sounds Like Poland – serię bezpłatnych koncertów polskiego folku. W namiocie festiwalowym przed PKiN w pierwszym dniu festiwalu wystąpią: Joanna Słowińska, Karolina Cicha, Kwadrofonik, Atom String Quartet, Orkiesta św. Mikołaja oraz Vołosi. Posłuchaj, jak grają Polacy, zanim dasz się porwać muzycznemu szaleństwu Wysp Świata.

• Sounds Like Poland, środa (25.09), godz. 19-22

 

Po drugie: Poznaj Maloya, oceaniczny blues z Reunionu

Podczas inauguracji festiwalu rozbrzmiewać będzie hipnotyzująca muzyka z niewielkiej wyspy na Oceanie Indyjskim. Przybliży ją Danyel Waro – charyzmatyczny mistrz gatunku, poeta i buntownik. Rytmy i melodia maloya przed wiekami towarzyszyły niewolnikom pracującym na plantacjach trzciny cukrowej. Dziś również wprowadzają w trans.

• Strażnicy tradycji, Danyel Waro, czwartek (26.09), godz. 19.30

 

Po trzecie: Posłuchaj Katajjaq – śpiewu arktycznej Kanady

Bez instrumentów, bez akompaniamentu, w rytmie natury. Tak śpiewają Inuitki pochodzące z zimnych północnych wysp Kanady. Oddychają permanentnie, a zamiast słów używają dźwięków przypominających odgłosy przyrody. W ich pieśniach słychać wiatr, rzeki i życie zwierząt. Młode Inuitki dbają o tradycję, ale potrafią się nią bawić, naśladując silnik albo ekspres do kawy.

• Mistrzowie i szamani, Koncert Mistrzów, piątek (27.09), godz. 19

 

Po czwarte: Spróbuj mikstury dźwięków

Bądź gotowy na mieszankę brzmień z całego świata. Otwartość na międzykulturowe eksperymenty przyda się podczas występu grupy Lindigo, która łączy tradycyjną muzykę Reunionu z afrykańskimi rytmami, brazylijską sambą i funkiem. Tak się przenosi tradycję w przyszłość.

• Mistrzowie i szamani, Lindigo, piątek (27.09), godz. 19

 

Po piąte: Pokochaj życie w rytmie calypso

Tego nie można przegapić: 73-letnia Calypso Rose, królowa tanecznego gatunku, który narodził się w Trynidadzie i Tobago, słynie ze zmysłowych koncertów. Od czterech dekad jest światową ambasadorką energetycznego calypso. Nagrała już 800 piosenek i 20 albumów, występowała z Michaelem Jacksonem i Bobem Marleyem. Przy niej publiczność nigdy nie siedzi.

• Królowe rytmu, Calypso Rose, sobota (28.09), godz. 19

więcej atrakcji: http://www.estrada.com.pl/1541

 

Po szóste: Zatańcz z maoryskimi wojownikami

Podziwiaj rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii – Maorysów wykonujących haka, taniec zagrzewający do walki. Podczas koncertu Moana & The Tribe połączą żywiołowe ruchy z rytmem wybijanym gołymi stopami i głośnymi okrzykami. Tak jak robi to wzorująca się na walecznej tradycji nowozelandzka drużyna rugby przed meczem.

• Królowe rytmu, Moana & The Tribe, sobota (28.09), godz. 19

 

Po siódme: Podziwiaj odrodzoną kulturę karaibów

W Ameryce Środkowej żyją potomkowie Karaibów, Indian i afrykańskich niewolników – Garifunowie, niezwykły lud, który wykształcił unikatową kulturę. Przez dziesięciolecia byli prześladowaną i dyskryminowaną mniejszością. Teraz odbudowują swoje tradycje pod patronatem UNESCO. Posłuchaj jak brzmi ich taneczna, ekspresyjna muzyka oraz język, w którym innych słów używają kobiety, a innych mężczyźni.

• Głos Czarnych Karaibów, niedziela (29.09), godz. 19

 

Po ósme: Przyjdź na kameralne koncerty klubowe

W pięć festiwalowych wieczorów w namiocie klubowym przed PKiN, po zakończeniu koncertów będzie działał klub festiwalowy. Jak przed rokiem – odbędą się tam m. in. akustyczne występy mistrzów. Tym razem moc tradycyjnych instrumentów i improwizacji zaprezentują świetni muzycy z Irlandii i Sycylii. Na scenie wystąpią także Buba Kuyateh – mistrz kory z Gambii, Bart Pałyga z zespołem Mosaic, zespół Wielbłądy oraz dyrektor artystyczna festiwalu – Maria Pomianowska z DJ-em EMPE. Usiądź jak najbliżej, wpatruj się i słuchaj.

• Koncerty w klubie festiwalowym, środa -niedziela (25-29.09), godz. 21-24

 

Po dziewiąte: Zagraj z mistrzami

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszą warsztaty prowadzone przez instrumentalistów, wokalistów i tancerzy z całego świata. Muzyczna zabawa to świetny pretekst do lepszego poznania odległych kultur i bezpośredniego kontaktu z artystami. Są jeszcze miejsca na zajęcia w klasie fletu pasterskiego prowadzone przez Carmelo Salemiego oraz gry na bodhránie pod okiem Johna Joe Kelly’ego.

• Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4,  niedziela-niedziela (22-29.09), zgłoszenia: anna.maminska@festival.warszawa.pl, koszt jednego warsztatu: 50 zł, dwóch warsztatów: 80 zł

 

Więcej na: www.festival.warszawa.pl oraz www.facebook.com/SkrzyzowanieKultur

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur potrwa od 25 do 29 września. Bilety na zagraniczne koncerty (30 zł) można kupować w: sieci eBilet, salonach Empik oraz biurze festiwalowym mieszczącym się w Stołecznej Estradzie (ul. Marszałkowska 77/79; pon.-pt., godz. 10-17). Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, poświęcony prezentacji wielokulturowości  i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów. Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Program tworzy Rada Programowa w składzie: Maria Pomianowska – Dyrektor Artystyczna, Maciej Szajkowski, Marta Dobosz. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada. W tym roku po raz pierwszy towarzyszy mu wydarzenie Sounds Like Poland – międzynarodowa konferencja muzyki świata i prezentacja polskich zespołów folkowych. Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m. st. Warszawy.

Partnerem 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur jest Sawa Taxi. Pasażerom taksówek tej marki we wrześniu towarzyszyć będzie muzyka Wysp Świata. Podróżujący będą też mogli przeczytać przygotowane specjalnie dla nich informacje o artystach.


Informacji udziela:
Go Culture. Komunikacja dla kultury
Katarzyna Petrykowska
katarzyna.petrykowska@goculture.pl
Paulina Wilk
paulina.wilk@goculture.pl

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm