Aktualności

9. Warszawski Festiwal
Skrzyżowanie Kultur
Wyspy Świata

25.09-29.09.2013




9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Stołeczna Estrada



W okresie od 25 do 29 września Warszawa stanie się wielokulturową wyspą.

9. edycja Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur pokaże różnorodność Wysp Świata. Zabrzmi muzyka z dziesięciu wysp i czterech kontynentów – od gardłowego śpiewu Ameryki Północnej po maoryskie rytmy Nowej Zelandii. Nowe wydarzenie festiwalu to Sounds Like Poland – dzień poświęcony polskiej i światowej muzyce etnicznej.

W środę, 25 września festiwal otworzy pierwsza międzynarodowa prezentacja krajowej sceny  folkowej. W programie SOUNDS LIKE POLAND: panele i debaty poświęcone scenie world music i pozycji polskich artystów na światowym rynku muzycznym, rozmawiać będą eksperci z kilkunastu państw. Zagrają wschodzący i już uznani polscy muzycy. Wstęp wolny.

W czwartek, 26 września koncerty zagranicznych gwiazd zainaugurują STRAŻNICY TRADYCJI. Wystąpi kwartet wokalny Tenores di Bitti Mialinu Pira – znakomici wykonawcy polifonicznego śpiewu Sardynii sprzed 3 tysięcy lat. Tradycje rdzennych mieszkańców Reunionu, wyspy położonej na Oceanie Indyjskim, przybliży Danyel Waro – legendarny wokalista, poeta i buntownik. To on wskrzesił maloya – powolny, oceaniczny blues dawnych niewolników. Waro zaśpiewa w języku kreolskim o polityce i rasizmie, a także o kulturze, która pozwala zachować wolność.

W piątek, 27 września sceną festiwalu opanują MISTRZOWIE I SZAMANI. Podczas Koncertu Mistrzów wystąpią instrumentaliści i wokaliści kilku krajów: specjalistki od śpiewu gardłowego z Kanady, maoryscy tancerze haka z Nowej Zelandii, suficki wokalista z Dżerby, flecista z Sycylii i  irlandzki bębniarz. Wcześniej poprowadzą tygodniowe warsztaty, a na scenie – tylko raz w tak niezwykłym składzie – będą improwizować i łączyć etniczne brzmienia. Tego samego wieczora taneczną i funkową wersję maloya zagra ośmioosobowa grupa Lindigo z Reunionu, która doprawia tradycyjne brzmienie Reunionu brazylijską sambą i afrykańskim rytmem.

W sobotę, 28 września, zaśpiewają KRÓLOWE RYTMU. Wielka diwa muzyki karaibskiej – Calypso Rose, to 73-latka o niespożytej energii i scenicznej charyzmie. Nagrała już 800 piosenek, wydała 20 płyt, występowała na jednej scenie z Marleyem, Jacksonem i Makebą. Publiczności w Warszawie pokaże żywiołowe calypso. Od lat 70. jest niedoścignioną gwiazdą i światową ambasadorką tego tanecznego gatunku. Po niej wystąpi Moana Maniapoto, jedna z najbardziej wyrazistych wokalistek Nowej Zelandii, która od 10 lat występuje z grupą muzyków i tancerzy jako Moana & the Tribe. Ich utwory to starannie wyważona mieszanka dawnych maoryskich brzmień ze współczesnym soulem, reggae, hip-hopem i muzyką klasyczną.

W niedzielę, 29 września, na finał usłyszymy GŁOS CZARNYCH KARAIBÓW. Będzie to wspólny koncert Aurelio Martineza, znakomitego perkusisty, kompozytora i wokalisty z Hondurasu oraz zespołu The Garifuna Collective wywodzącego się z Belize. Wspólnie popularyzują bogatą kulturę Garifunów, czyli „Czarnych Karaibów”, którzy wywodzą się z Afryki i tworzą dziś społeczność złożoną z 600 tys. osób rozproszonych w kilku krajach.

 

Koncerty 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbywać się będą w namiocie przed Pałacem Kultury.

1 sierpnia ruszyła sprzedaż biletów. Wejście na jeden dzień koncertowy kosztuje 30 zł, a karnet na wszystkie wydarzenia festiwalu – 90 zł. Bilety i karnety można kupować:
- w sieci eBilet
- w Empikach
- w siedzibie Stołecznej Estrady (ul. Marszałkowska 77/79; pon.-pt., godz. 10-17).

 

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów. Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Program tworzy Rada Programowa w składzie: Maria Pomianowska – Dyrektor Artystyczna, Maciej Szajkowski, Marta Dobosz.

 

Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada. Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m. st. Warszawy.

www.festival.warszawa.pl
https://www.facebook.com/SkrzyzowanieKultur




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm