Aktualności

Program:

19-20.10.2016
Warsztaty Warsaw Improvisers Orchestra (wstęp wolny)

21.10.2016, godz. 19.00
Elma - głos & Bartłomiej Oleś - instrumenty perkusyjne
Zlatko Kaučič - instrumenty perkusyjne & Saadet Turkoz -głos
Joëlle Léandre - kontrabas & Bogdan Mizerski - kontrabas
AMM Eddie Prévost - perkusja & John Tillbury - fortepian

22.10.2016, godz. 19.00
Jorgos Skolias - głos & Antonic Skolias - instrumenty perkusyjne
Lucas Niggli - perkusja & Charlotte Hug - głos
Warsaw Improvisers Orchestra

Organizatorzy: Fundacja Polskiej Rady Muzycznej

Dyrektor artystyczny: Krzysztof Knittel, Kurator projektu: Maciej Karłowski 
Koordynator organizacyjny: 
Joanna Grotkowska, Produkcja Kinga Bocianowicz, Reżyseria dźwięku: Marcin Del Fidali

Bilety dostępne w serwisie eBilet i na godzinę przed wydarzeniami w kasie Laboratorium





Ad Libitum 2016



W dn. 19 - 22 października odbędzie się w Warszawie jedenasta edycja Festiwalu Muzyki Improwizowanej.

Piszą organizatorzy (Fundacja Polskiej Rady Muzycznej):

Festiwal Ad Libitum zaczyna drugą dekadę swojego istnienia pozostając w kręgu sztuki improwizacji, leżącej u samych podstaw aktu twórczego człowieka. Przez lata zaprezentowaliśmy 275 artystów, podczas blisko 150 wydarzeń festiwalowych – maratonów koncertowych, spektakli, instalacji, performansów – odbyło się tu 85 prawykonań. Gościliśmy artystów różnych dziedzin i nurtów improwizacji – muzyków, tancerzy, artystów sztuk plastycznych, poetów, dj’ów i vj’ów.

Ukazywaliśmy tę dziedzinę w jej ogromnej różnorodności, w takich nurtach, jak: swobodna improwizacja, improwizacja dyrygowana, partytury otwarte i graficzne, indeterminizm, minimalizm, free jazz, awangardowe techniki wykonawcze, badanie relacji między dźwiękiem, słowem, muzyką i teatrem w nowych nurtach artystycznych, niekonwencjonalne działania interdyscyplinarne, projekty o charakterze synkretycznym, badanie pogranicza poezji dźwiękowej i muzyki – od dadaistów, futurystów i „zaumnowo jazyka”, poprzez kompozycję współczesną, fluxus, neo-dada, text-sound compositions, relacje improwizacji w muzyce i improwizacji tańca, improwizacja w praktykach renesansowych, barokowych, aż do najnowszych nurtów XXI wieku.

Festiwal Ad Libitum w swej 11. edycji wskazuje na najbardziej pierwotne ludzkie instrumenty improwizacji, jakimi są głos i instrumenty perkusyjne. To właśnie z nimi związana jest najstarsza artystyczna aktywność człowieka. Na przestrzeni czasu obydwa te instrumenty człowiek doprowadził do zadziwiającej doskonałości, tworząc olśniewającą przestrzeń i różnorodność muzyki. Stąd też w programie Ad Libitum 2016 planujemy koncerty śpiewaków i perkusistów, którzy z jednej strony reprezentują niekiedy skrajnie odmienne podejście do śpiewu i rytmicznej kreacji, z drugiej strony, w toku swoich karier stali się nie tylko doskonałymi wykonawcami, ale kreatorami fascynujących muzycznych światów.

Gościć będziemy Saadet Turkoz – urodzoną w Turcji śpiewaczkę, której korzenie rodzinne i muzyczne wywodzą się z kultury górskich ludów Centralnej Azji. Artystka łączy współczesny język muzyczny z tradycją oralną Kasachstanu, Turkiestanu, z pieśniami koranicznymi, muzyką turecką, a także z free jazzem, który odkryła na samym końcu swoich muzycznych podróży. Wystąpi wraz ze słoweńskim perkusistą Zlatko Kaučičem.

Na estradzie Ad Libitum pojawi się także Saadet Turkoz – wokalistka, skrzypaczka i performerka współpracująca z jednym z najbardziej spektakularnych europejskich drummerów Lucasem Niggli.

Premierowe projekty wokalno-perkusyjne zaprezentuje doskonale znany w Polsce wokalista Jorgos Skolias (koncert z synem Antonisem Skoliasem), oraz śpiewaczka ELMA (wspólne przedsięwzięcie z Bartłomiejem Olesiem zainspirowane twórczością Hildegardy z Bingen).

Wystąpią także twórcy legendarnej brytyjskiej formacji AMM – perkusista Eddie Prévost i wybitny pianista, interpretator awangardy II poł. XX wieku, improwizator John Tillbury.

Wydarzeniem tegorocznej edycji Ad Libitum będzie także występ wybitnej kontrabasistki w historii muzyki współczesnej i improwizowanej Joëlle Léandre, która zagra w Warszawie po raz pierwszy w stworzonym specjalnie na festiwal duecie z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim.

Nieodłączną i szczególnie ważną częścią festiwalu Ad Libitum jest działalność warsztatowa. Podczas jego jedenastej edycji, korzystając z obecności artystów aktywnych także w dziedzinie edukacji, planujemy wspólne działanie twórcze Phila Mintona i warszawskiego kolektywu improwizatorskiego Warsaw Improvisers Orchestra, powołanego do życia i prowadzonego przez mieszkającego na stałe w stolicy saksofonistę i improwizatora Raya Dickaty’ego. Efekt tej pracy usłyszymy w finale tegorocznego festiwalu Ad Libitum.

Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski

Laboratorium, Sala im. Wojciecha Krukowskiego





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm