Aktualności
Adam Bałdych na Festiwalu PrawykonańKoncert w NOSPR. Wybitny skrzypek wykona z orkiestrą własną kompozycję „Teodor”. 23.04, godz.19.30, online

W najbliższy piątek, 23 kwietnia o godz.19.30, Adam Bałdych wystąpi w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w ramach 9. edycji Festiwalu Prawykonań „Polska Muzyka Najnowsza”. Artysta zaprezentuje się w podwójnej roli: jako wykonawca i kompozytor.

Wraz z orkiestrą NOSPR pod dyrekcją Francka Ollu Bałdych po raz pierwszy wykona napisany przez siebie utwór „Teodor” na skrzypce improwizujące, głos, fortepian, kontrabas, perkusję i orkiestrę symfoniczną. Nowy projekt skrzypek realizuje ze swoją żoną – wokalistką Kari Sál, oraz z Krzysztofem Dysem, Michałem Barańskim, Dawidem Fortuną, z którymi współtworzy Adam Bałdych Quartet.

Nową kompozycję Adam Bałdych napisał z myślą o swoim synu, który urodził się latem 2020 roku. Artysta postanowił cofnąć się do czasów swojego dzieciństwa, by czerpać inspiracje z wyjątkowej atmosfery lat 80. To nie tylko czas wybuchu syntetycznych brzmień i prowokacyjnych projektów muzycznych, ale też złota epoka dla tzw. Polish Jazzu – nurtu kreowanego przez wybitne postaci, takie jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak czy Zbigniew Namysłowski. To właśnie lata 80., jako schyłek PRL-u, tętniły buntowniczą twórczością i awangardowymi poszukiwaniami, zarówno w muzyce jazzowej, jak i poważnej.

„Urodziłem się w latach 80. i często wracam myślami do tych czasów. Dźwięki, które pamiętam z pierwszych lat mojego życia, chciałbym zestawić z aparatem orkiestrowym i eksperymentować z zacieraniem granic pomiędzy muzycznymi gatunkami, które są i były dla mnie inspiracją. Komponowanie jest dla mnie zawsze bodźcem do nowych poszukiwań. Partię skrzypiec zamierzam wykonać zarówno na instrumencie współczesnym, jak również na rzadko spotykanych skrzypcach renesansowych. Ważnym elementem kompozycji będą improwizacje czerpiące z sonorystyki na granicy jazzu i muzyki poważnej. Utwór dedykuję swojemu niedawno narodzonemu synowi Teodorowi, który wniósł wiele światła w moje życie.” – mówi Bałdych.

Koncert transmitowany będzie online na stronach internetowych i profilach Facebook Adama Bałdycha, NOSPR i Dwójki, kanale YouTube NOSPR oraz na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm