Aktualności

Tracklista:

1. Heart Beats 3:57
2. I Remember 6:09
3. Stars 5:14
4. Teodor 6:03
5. Poetry 3:52
6, Hyperballad 5:19
7. Wish 4:52
8. Psalmody 5:44
9. Birds 3:38
10. Grace 1:21
11. Open Sky 6:48

Muzyka skomponowana, zaaranżowana i wyprodukowana przez Adama Bałdycha z wyjątkiem utworu „Hyperballad”, skomponowanego przez Björk.

Wykonawcy:

Adam Bałdych - skrzypce, skrzypce renesansowe
Paolo Fresu - trąbka, flugelhorn
Marek Konarski - saksofon tenorowy
Krzysztof Dys - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja

Album nagrany przez Ignacego Gruszeckiego w Monochrom Studio, 18 i 19 czerwca 2021





Adam Bałdych Poetry



Nakładem wytwórni ACT Music ukaże się wkrótce nowy album wybitnego skrzypka, premiera  29 października

Adam Bałdych celebruje 10 lat w wytwórni ACT i powraca z nowym albumem nagranym z włoskim trębaczem Paolo Fresu! Od czasu podpisania kontraktu w 2011 roku i wydania albumu „Imaginary Room”, Bałdych ugruntował swoją pozycję jednego z najważniejszych skrzypków jazzowych Europy, nagrywając i aktywnie koncertując z takimi gwiazdami jazzu jak Yaron Herman, Helge Lien, Lars Danielsson, Nils Landgreen, Iiro Rantala czy Marius Neset oraz zdobywając nagrody Echo Jazz i BMW Welt Jazz Award.

Pod koniec października br. nakładem prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT wyjdzie najnowszy album naszego skrzypka  pt. „Poetry”:


Pisze Piotr Metz:

„Adam Bałdych to artysta nowoczesny w nieco starodawny sposób. Ta tylko pozorna sprzeczność rozciąga się na wszystkiego obszary jego muzycznego życia, od zacierania granic między gatunkami (od Psalmodów do Björk i zawartym między dźwiękami ukłonem dla Pata Metheny’ego), po traktowanie procesu twórczego jako większej całości. Nawet pozornie prosty tytuł najnowszego albumu jest wieloznaczny. Poezja to przecież nie tylko słowo, a jazz i poezja mają jakże długą i piękną historię.

Płyta, której centralnym punktem jest utwór tytułowy „Poetry”, umieszczony właśnie tak, w środku – sercu, jest szlachetnie monochromatyczna, jak studio, w której powstawała. Operuje kontrastem i subtelnymi odcieniami szarości, jak klasyczna fotografia, nie rozpraszająca naszej uwagi atakującym natrętnie kolorem.

Album powstawał w tak potrzebnym dziś zbliżeniu, na wyciągnięcie ręki, w górach, przy ognisku i kilkukilometrowych, codziennych spacerach artystów do studia. Pod gołym niebem, jak w „Open Sky”, jak się wydaje kończącym album wielokropkiem, nie kropką. Po prostu poezja.”

Czasem opinie mogą mieć daleko idące konsekwencje. Stało się tak, gdy Adam Bałdych tworząc nowe kompozycje usłyszał od przyjaciela: „jesteś poetą skrzypiec”. Ta opinia nie tylko stała się punktem wyjścia dla procesu twórczego nowego albumu, lecz skłoniła artystę do refleksji na temat własnej muzyki.

Bałdych, określany przez Stuarta Nicholsona z „Jazzwise” „największym współczesnym skrzypkiem jazzu”, wyjaśnia: „Pragnę, aby moja muzyka wpleciona była w kontekst współczesnego świata, jego tęsknoty i obawy. Tworzyć wspólnotę z moim odbiorcą i dzielić się moim spojrzeniem na tu i teraz. wirtuozeria XXI wieku jest dla mnie poszukiwaniem jakości i form wyrazu a nie kaskadami dźwięków. Pragnę opowiadać swoją historię w muzyce zestawiając ze sobą prostotę z wysublimowanym i innowacyjnym językiem skrzypiec, kształtując dźwięk po dźwięku”. I to słychać w bardziej minimalistycznym, pełnym przestrzeni traktowaniu dźwięku oraz sięganiu po unikalne instrumentarium jak skrzypce renesansowe w wyjątkowym utworze Grace.

Do wspólnych nagrań Bałdych postanowił zaprosić jednego z najważniejszych lirycznych głosów europejskiego jazzu, sardyńskiego trębacza Paolo Fresu, o którym mówi: „Połączenie dusz i osobowości jest dla mnie bardzo istotnym wymiarem twórczości, który możemy następnie wyrazić w samej muzyce”.

Fresu gra w pięciu utworach, w tym w tytułowym „Poetry”, prawdziwej perełce umieszczonej w samym sercu albumu.

Po serii albumów nagranych z najjaśniejszymi gwiazdami europejskiej sceny jazzowej Adam Bałdych stawia na współpracę ze swoim polskim kwartetem: „Wraz z Krzysztofem Dysem, Michałem Barańskim i Dawidem Fortuną jesteśmy prawdziwym zespołem. Mamy do siebie zaufanie i chcemy łamać bariery estetyczne, wciąż poszukiwać nowych przestrzeni dla swojej muzyki”.

Wyjątkowy kolor albumu nadaje również saksofonista Marek Konarski. „Razem z Markiem pochodzimy z tego samego miasta, łączy nas wspólna historia. Czujemy siebie, nasze brzmienia doskonale się przenikają tworząc nową jakość”.

„Poetry” to także album przełomowy dla Adama Bałdycha w innym sensie. Dokładnie dziesięć lat temu po występie na JazzFest Berlin w 2011 roku podpisał kontrakt płytowy z renomowaną wytwórnią fonograficzną ACT Music. Ta owocna współpraca ugruntowała pozycję Adama Bałdycha i pozwoliła mu zaprezentować swoją muzykę na najważniejszych festiwalach jazzowych na całym świecie.  

Adam Bałdych w ACT:

Clouds (2020, ACT 9918-2)
Sacrum Profanum (2019, ACT 9881-2)
Brothers (2017, ACT 9817-2)
Bridges (2015, ACT 9591-2)
New Tradition (2014, ACT 9626-2)
Imaginary Room (2012, ACT 9532-2)

www.adambaldych.pl

facebook.com/AdamBaldychMusic

instagram.com/AdamBaldychMusic

info@adambaldych.pl




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm