Aktualności
Parada nowoorleańska
na klarnecie Jacek Mazur



BASZTA JAZZ FESTIWAL

Bogdan Chmura



W tym roku w Czchowie w dniach 8-10 lipca po raz dwunasty odbędzie się Baszta Jazz Festiwal. Główną atrakcją ma być występ amerykańskiej wokalistki Melvy Houston z towarzyszeniem Jazz Band Ball Orchestra; ciekawie zapowiadają się koncerty grupy DiXband z Kowna, kwartetu Saxpasja, big bandu Małopolska i Ragtime Banjo Band.

Nazwa imprezy została zainspirowana romańską basztą, górującą na wzgórzu, która stanowi najbardziej rozpoznawalny znak czchowskiego pejzażu. Czchów jest malowniczą, letniskową miejscowością położoną nad Dunajcem, słynie z zapory zbudowanej na tej rzece, bogatej historii sięgającej średniowiecza, licznych zabytków i wreszcie festiwalu jazzowego, który odbywa się tutaj od roku 2000; jego pomysłodawcą i szefem artystycznym jest od początku Jacek Mazur, na co dzień członek zespołu Jazz Band Ball Orchestra.

Jazz w Czchowie rozbrzmiewa od lat 60. ub. stulecia. To właśnie wtedy na słynnej werandzie restauracji Nad Dunajcem odbywały się dancingi, po których następowały szalone jam sessions. Brali w nich udział wybitni muzycy, m.in. Zbigniew Seifert, Leszek Żądło, Jan Jarczyk, oraz zespoły: Jazz Band Ball i Old Metropolitan Band. W latach 70. odbywały się w Czchowie warsztaty jazzowe dla młodzieży, które prowadzili m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Majewski, Janusz Zabiegliński, Wojciech Kamiński, Tomasz Szukalski.

W kolejnej dekadzie nastąpiła zapaść tu kulturalna, co było ściśle związane z ówczesną sytuacją polityczną i ekonomiczną. W latach 90. ideę grania jazzu w Czchowie postanowił wskrzesić Jacek Mazur przy wsparciu Marty Dudy, ówczesnej szefowej Miejskiego Ośrodka Kultury (współpracuje z festiwalem do dziś). Pierwsze koncerty zaczęli organizować w ramach Dni Czchowa; w kilka lat później, gdy Czchów miał odzyskać prawa miejskie (utracone w 1928), pojawiła się szansa stworzenia niezależnej imprezy. Wtedy to narodził się Baszta Jazz Festiwal, a jego pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku.

O głównych założeniach imprezy opowiada Jacek Mazur:
„Pochodzę z tych stron, znam tu dosłownie każdy kamień. Pomyślałem sobie, że to piękne miejsce jest wprost wymarzone do prezentacji jazzu. Moją ofertę skierowałem głównie do młodych odbiorców, którzy zapatrzeni w medialną sieczkę, nawet do końca nie wiedzieli, czym jest jazz, jaki to rodzaj muzyki. Ważne było dla mnie, by ci młodzi ludzie usłyszeli jazz na żywo – przecież żadna płyta nie zastąpi koncertu. Kolejną sprawą było zdefiniowanie stylistyki festiwalu; od początku wiedziałem, że ma być to jazz klasyczny, muzyka środka – od dixielandu, poprzez swing, do mainstreamu. Oba te założenia sprawdziły się w stu procentach; młodzież bywa tu od pierwszej imprezy (wielu fanów przyjeżdża co roku), udało mi się też utrzymać kierunek stylistyczny, słowem, jest to festiwal który ma swój charakter i brzmienie, wyróżniające go spośród innych imprez. Świadomie nie rozszerzam formuły muzycznej (np. o fusion, ethnic, bluesa). Zachowanie jej uważam za istotny element „Baszty”. Osobnym, ale równie istotnym celem mojej imprezy, jest promowanie Czchowa jako wspaniałego, pełnego magii miejsca”.

Koncerty Baszta Jazz Festiwal odbywają się w trzech punktach: na Rynku starego miasta (tu mają miejsce najważniejsze koncerty i „Parada Nowoorleańska”), w Cafe Oranżeria (hotel Łaziska) oraz na scenie przy Barze Pod Sosną tuż nad zalewem (niedzielny „Poranek Jazzowy”); pojawiło się też nowe miejsce – zajazd w Jurkowie, gdzie będą się odbywać koncerty wieczorne („Jazz u Zagłoby”).

W ciągu 11 lat przez festiwal przewinęło się ok. 60 wykonawców i grup z Polski i za granicy. Zespołem grającym na „Baszcie” od początku jest Jazz Band Ball Orchestra, który często występował z wokalistkami amerykańskimi (Jean Shy, Janice Harrington, Giną Dun, Caroline Mhlanga, Harriet Lewis) i muzykami polskimi: Wojtkiem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim, Januszem Muniakiem, Beatą Przybytek. Nie zabrakło wykonawców z Europy (Niemiec, Węgier, Słowacji, Szwecji), a nawet z odległej Kolumbii (Synkopa Jazz Band).

Bogdan Chmura


Jacek Mazur
, klarnecista, saksofonista tenorowy, wokalista, promotor jazzu. Ukończył szkołę muz. I i II stopnia w klasie klarnetu (Nowy Sącz, Tarnów). Przygodę z jazzem rozpoczął 1978, grając w amatorskim zespole Absolutorium 1981 zaczął występować z JBBO, a od pocz. 1983 jest stałym członkiem tego zespołu. Nagrali wspólnie ok. 30 albumów, koncertowali na całym globie. Ulubieni mistrzowie Jacka Mazura to: Stan Getz, Benny Golson, Illinois Jacquet oraz trębacz Wynton Marsalis, z którym zagrał wspólnie w Filharmonii Krakowskiej.    


PROGRAM BASZTA JAZZ FESTIVAL 2011

Piątek 8 lipca 2011 r. - „Cafe Oranżeria" Hotel Łaziska

19.00 - DixXband (Kowno - Litwa)
20.30 - Blues Fellows (Warszawa)
22.00 - Ragtime Banjo Band (Tarnów)
23.30 - Jam Session

Sobota 9 lipca 2011 r. - Rynek Czchowski

19.00 - Otwarcie Festiwalu
19.05 - Leliwa Jazz Band (Tarnów)
20.15 - Parada Nowoorleańska wokół Rynku
20.30- Big Band Małopolski (Kraków)
21.45 - Melva Houston (USA) & JBBO (Kraków) & Tadeusz „Taddy" Petrow (Poznań)
23.00 - Boogie Boys (Poznań)
24.00 - DixXband Kowno (Litwa)

Niedziela 10 lipca 2011 r. - Poranek Jazzowy - OSW Łaziska

11.00 -  Metro Jazz Band (Rożnów)
12.15 - Boba Jazz Band (Kraków)
13.30 - DixXband (Kowno-Litwa)

Niedziela 10 lipca 2011 r. -  Jurków - Zajazd Zagłoba „Wieczorek Jazzowy u Onufrego Zagłoby"

19.00 - Old Boys Band (Tarnów)
20.30 - Saxpasja

Po koncercie wspólne jam session.
 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm