Aktualności

Program koncertu:

Krzysztof Penderecki Polymorphia
Jonny Greenwood 48 Responses to Polymorphia
Witold Lutoslawski Muzyka żałobna
Bryce Dessner Reponse Lutosławski

– przerwa –

Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia op. 36 Symfonia pieśni żałosnych

Beth Gibbons – śpiew
Krzysztof Penderecki – dyrygent
Bassem Akiki – dyrygent
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia




Beth Gibbons i Krzysztof Penderecki w Teatrze Wielkim

Narodowy Instytut Audiowizualny



29 listopada wokalistka z formacji Portishead i Penderecki wykonają III Symfonię Góreckiego.

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się niezwykły koncert poświęcony twórczości Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Wyjątkowym wydarzeniem będzie występ Beth Gibbons, która wykona partię solową III Symfonii op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Artystka wystąpi wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, którą poprowadzi Krzysztof Penderecki.
Podczas koncertu na jednej scenie zabrzmią kompozycje trzech wielkich kompozytorów: Pendereckiego, Lutosławskiego i Góreckiego interpretowane i twórczo reinterpretowane przez młodsze pokolenie muzyków.

Wspólny występ z Beth Gibbons to kolejna spektakularna współpraca Krzysztofa Pendereckiego z artystami kojarzonymi przede wszystkim ze sceną muzyki alternatywnej. Gibbonsjest wokalistką, autorką tekstów, producentką i współzałożycielką, razem z Geoffem Barrowem i Adrianem Utleyem, kultowego brytyjskiego zespołu Portishead. Zespół uznawany jest obok Massive Attack i Tricky za twórcę stylu trip-hop. Ich debiutancki album „Dummy” wydany w 1994 r. został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność jak i krytyków, a rok później zespół otrzymał za niego prestiżową nagrodę Mercury Music Prize. Kolejnymi płytami są: „Portishead(1997) i „Third” (2008), które potwierdziły pozycję zespołu jako jednej z najciekawszych grup brytyjskich.

Wokalistka zespołu Beth Gibbons współpracowała m.in. z Paulem Webbem – byłym członkiem zespołu Talk Talk, z którym wydała album „Out of Season” (2002). Do projektu dołączyła Annie Lennox, a celem artystów było zwrócenie uwagi na problem ciężarnych kobiet zarażonych wirusem HIV w Afryce.

Za swoje muzyczne inspiracje uważa takich muzyków i grupy jak: Nina Simone, Edith Piaf, The Sugarcubes, The Pixies i Elizabeth Fraser z zespołu Cocteau Twins. W czerwcu 2013 roku artystka ogłosiła, że pracuje nad kolejnym solowym albumem, która ma się ukazać nakładem wytwórni Domino Records.

Na specjalne zamówienie NInA Bryce Dessner, nowojorski kompozytor i gitarzysta, napisał utwór Reponse Lutosławski inspirowany muzyką Witolda Lutosławskiego. Jego prawykonanie zabrzmi podczas koncertu 29 listopada. Dessner, kompozytor i instrumentalista o polskich korzeniach, znany jest międzynarodowej publiczności przede wszystkim jako członek zespołów The Nationali Clogs. W tym pierwszym zespole Dessner gra ze swoim bratem bliźniakiem Aaronem. Albumy The National „Alligator(2005) oraz „Boxer”(2007) zostały przez media okrzyknięte jednymi z najlepszych płyt ostatniej dekady. Jest ponadto założycielem MusicNOW Festival, wydarzenia odbywającego się corocznie od 2006 roku w mieście jego urodzenia, Cincinnati w stanie Ohio. MusicNOW gości przedstawicieli różnych nurtów muzycznych – od alternatywy (The National, Dirty Projectors, Grizzly Bear) po muzykę współczesną (Nico Muhly, Steve Reich, Kronos Quartet, Bang on a Can All-Stars).

Bilety w cenach od 28 do 160 zł można już nabyć na stronie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod adresem www.teatrwielki.pl/bilety/kup_bilety_online.html

Organizatorem i pomysłodawcą koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny, partnerem wydarzenia Teatr Wielki – Opera Narodowa, a kuratorem koncertu Filip Berkowicz.




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm