Aktualności

26. Bielska Zadymka Jazzowa 
13 - 17 marca 2024 
Zabrze i Bielsko-Biała

Bilety dostępne w internetowym systemie sprzedaży:
www.Bilety24.pl i www.CavatinaHall.pl
Bielska Zadymka Jazzowa 2024Gwiazdy festiwalu – Nduduzo Makhathini, Terence Blanchard, Antonio Sánchez, Bałdych & Możdżer, 13-17 marca w Zabrzu i Bielsku-Białej.

85 lat Blue Note Records

Tegoroczna edycja festiwalu przebiegać będzie pod znakiem jubileuszu 85-lecia legendarnej amerykańskiej wytwórni płytowej Blue Note Records. Firma ta w swojej historii wydała wiele przełomowych nagrań tworząc swoistą dokumentację walki o muzyczną wolność w warunkach rynkowych, udowadniając, że możliwe jest znalezienie odpowiednich proporcji między czystą sztuką a kulturalną komercją, pozostając wierną idei muzyki jako siły transformacyjnej i rewolucyjnej. Blue Note to jeden z tych skarbów amerykańskiej kultury, który wywarł olbrzymi wpływ na rozwój światowego jazzu, w tym także na dokonania polskich muzyków i wydawnictw płytowych.

Z okazji jubileuszu postanowiliśmy zorganizować kilka wydarzeń specjalnie dedykowanych tej wytwórni. Dla miłośników jazzu na całym świecie Blue Note Records to nie tylko znakomita muzyka i legendarni wykonawcy, ale także najwyższej jakości nagrania i poziom wydawniczy. Właśnie tym czterem elementom postanowiliśmy poświęcić szczególną uwagę. 16 marca, podczas festiwalowej gali w bielskiej Sali Koncertowej Cavatina Hall zaprezentowane zostaną dwa projekty muzyczne z bogatej oferty Blue Note Records – premierowy program Nduduzo Makhathini Trio oraz materiał z wydanej w  2021 roku płyty „Absence” wybitnego trębacza i kompozytora – Terence’a Blancharda z udziałem formacji E-Collective i Turtle Island Quartet. 

Jakości dźwięku i walorom graficznym poświęcona będzie wystawa okładek płytowych Blue Note Records połączona z prezentacją nagrań z audiofilskiego sprzętu odtwarzającego. Dodatkowo, wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach i Galerią BWA w Bielsku-Białej, zapraszamy na sympozjum naukowe poświęcone sztuce projektowania wydawnictw muzycznych ze szczególnym uwzględnieniem wizualnego stylu spod znaku Blue Note. Kuratorem wystawy „Światy równoległe / muzyka i obraz” będzie prof. Marian Oslislo, w sympozjum udział wezmą osoby związane ze światem sztuk wizualnych, krytyki sztuki i designu oraz muzycy i producenci.

Tradycją Bielskiej Zadymki Jazzowej jest statuetka i tytuł „Anioła Jazzu” przyznawane muzykom, instytucjom i firmom, które wnoszą największy wkład w rozwój światowego jazzu. W tym roku nagroda ta trafi do wytwórni płytowej Blue Note Records.

Zadymka live at Cavatina Hall

Główną, zadymkową sceną w 2024 roku będzie Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Ta unikatowa, pierwsza prywatna sala koncertowa w Polsce w wyjątkowy sposób łączy najnowszą technologię z futurystyczną architekturą. Oprócz wspomnianych projektów Blue Note, na scenie wystąpi ze swoim kwartetem Antonio Sánchez, a materiał z płyty  „The Universe's Wildest Dream” zaprezentuje Marcus Strickland Twi-Life. Na finał w niedzielę 17 marca zaprosimy publiczność na Galę Polskiego Jazzu, podczas której prapremierowo wysłuchamy nowego projektu Pauliny Przybysz „Insides – Jazzowa Odsłona”. Festiwal zakończy „Passacaglia” Leszka Możdżera i Adama Bałdycha – projekt dwóch najgorętszych nazwisk polskiego jazzu. Podczas Gali statuetką i tytułem „Anioła Jazzu 2024” uhonorowany zostanie wirtuoz skrzypiec – Adam Bałdych.

Śląsk z Góry na Dół / RQS New Tone

Śląsk z Góry na Dół lub z Dołu na Góręto zadymkowy pomysł na łączenie muzyki z nietypowymi, atrakcyjnymi turystycznie miejscami naszego regionu. Zapraszamy widownię na wyprawę w głąb ziemi i na szyty gór, podczas której pokonamy 1300 metrów różnicy poziomów pomiędzy Komorą Badawczą nr 8 w Kopalni Guido a Schroniskiem PTTK na Szyndzielni. W te nietypowe miejsca udamy się w ramach cyklu koncertów „RQS New Tone”, które prezentują nową muzykę jazzową, jaka powstaje w różnych kulturotwórczych ośrodkach naszego globu. Po scenie londyńskiej, którą prezentowaliśmy w roku ubiegłym, czas na nowe oblicze polskiego jazzu. W Guido materiał ze swojego albumu  „Second” zaprezentuje Siema Ziemia, a na Szyndzielni Kuba Więcek z zespołem zaprosi na spotkanie z muzyką z płyty Hoshii.

Jazz BB

Od samego początku, czyli od ponad 25 lat, Bielska Zadymka Jazzowa ściśle współpracuje z lokalnym środowiskiem muzycznym. Kontakt z największymi twórcami jazzu, jakie co roku odwiedzają Bielsko-Białą, ścisła współpraca z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych, organizowane warsztaty mistrzowskie, Festiwalowa Scena Promocji czy klubowe jam sessions mają znaczący wkład w kształtowanie się młodej sceny jazzowej naszego miasta. W Polsce i poza granicami coraz więcej słychać o muzykach wywodzących się z Bielska-Białej. W ramach nowego cyklu Jazz BB w klubie Metrum prezentować będziemy ich najnowsze dokonania. W tym roku zapraszamy na  prapremierowe koncerty promujące płyty zespołu Kosmonauci i Tercetu Kamili Drabek.

PROGRAM FESTIWALU

13.03.2024 środa

18.30 – 22.30  Kopalnia Guido Zabrze / Śląsk z Góry na Dół
18.30 – 19.15 Zjazd górniczą szolą na poziom – 320 m
20.00 – Kopalnia Guido - Komora Badawcza nr 8
   RQS New Tone / koncert
   Siema Ziemia
21.30 – 22.00 Wyjazd górniczą szolą na powierzchnię
19.00 – Willa Sixta BWA Bielsko-Biała / zwiedzanie wystawy
  Okładki płytowe Blue Note Records
  Projekcja filmu
  Blue Note Records Beyond The Notes

14.03.2024 czwartek

17.00 – Galeria SFERA  Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji
  Koncert
19.00 – Cavatina Hall Bielsko-Biała / koncerty
  Marcus Strickland Twi-Life
  Antonio Sánchez Quartet 
22.45 – Metrum Jazz Club Bielsko-Biała / Jazz BB / koncert
  Kosmonauci (premiera płyty)
  Jam session

15.03.2024 piątek

17.00 – Galeria SFERA Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji
 Koncert
18.00 – 18.30  Wyjazd kolejką linową na Szyndzielnię
20.00 – Schronisko na Szyndzielni / Śląsk z Dołu na Górę
  Powitanie – Kapela Góralska Śtyry i Przyjaciele  RQS New Tone / koncert
  Kuba Więcek – Hoshii

22.00 – Zjazd kolejką do miasta
22.45 – Metrum Jazz Club Bielsko-Biała  
  Jam Session

16.03.2024 sobota

10.00 – 16.00  Willa Sixta BWA Bielsko-Biała / Sympozjum naukowe
  Grafika Blue Note Records – Światy równoległe / obrazy i dźwięki
17.00 – Galeria SFERA  Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji
  Koncert
19.00 – Cavatina Hall Bielsko-Biała / Gala Blue Note Records / ceremonia i koncerty
  Wręczenie Nagrody „Anioła Jazzowego 2024” dla Blue Note Records
  Nduduzo Makhathini Trio (polska premiera)
  Terence Blanchard E-Collective and Turtle Island Quartet
22.45 – Metrum Jazz Club  / JazzBB
  Tercet Kamili Drabek (premiera płyty)
  Jam Session

17.03.2024 niedziela

17.00 – Galeria SFERA Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji
  Koncert
19.00 – Cavatina Hall Bielsko-Biała / Gala Polskiego Jazzu / koncerty i ceremonia
  Paulina Przybysz / Insides – Jazzowa Odsłona – prapremiera
  Wręczenie Nagrody „Anioła Jazzowego 2024” dla Adama Bałdycha
  Leszek Możdżer & Adam Bałdych „Passacaglia”
22.30 – Cavatina Hall Bielsko-Biała  
  Podpisywanie płyt i jam session

26. Bielska Zadymka Jazzowa  / 13 - 17 marca 2024 / Zabrze i Bielsko-Biała

Organizator: Stowarzyszenie Sztuka Tetar
Współorganizatorzy: Gmina Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Metrum Jazz Club, Schronisko PTTK Szyndzielnia, ZiAD S.A., Fundacja Rondo Jazzu
Partnerzy:  Universal Music Polska, Cavatina Hall, Galeria SFERA, Hi-Fi Studio

Sponsorzy: Rectus Polska, Orlen S.A., PWS Konstanta S.A., Unimot Terminale, A/B/C Profesjonalne Narządzia, Drukarni PopPart24, Kontakt Simon, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Katowice Airport, Renault Wektor, ZiAD Bielsko-Biała, Ortodonca Becker Medicover, Szyndzielnia Kolej Linowa, Szyndzielnia Hotel, Ustronianka, ZPSM w Bielsku-Białej, Fundacja Ludzie Innowacje Design, Miasto Zabrze, Kopalnia Guido, Bilety24.pl.

Patronat medialny: Jazz Forum, Radio 357, Arte.tv, BF-media, Cosiedzieje.tv.

Bilety dostępne w internetowym systemie sprzedaży:
www.Bilety24.pl i www.CavatinaHall.pl

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm