Aktualności

Billy Cobham Band
113. edycja Jazz w Muzeum
Piątek 26.05.2017, godz. 20.00
Kino Komeda
al. Powstańców Wielkopolskich 22
63-400 Ostrów Wielkopolski





Billy Cobham w Ostrowie Wielkopolskim



Legendarny drummer wystąpi ze swoim zespołem 26 maja w Kinie Komeda

Billy Cobham, jedna z najwybitniejszych postaci muzyki fusion, zagra na 113 edycji „Jazz w muzeum. Będzie to jego jedyny w tym roku  koncert w Polsce.

Perkusista i kompozytor, urodził się w Panamie 16 maja 1944 r., ale już we wczesnym dzieciństwie (gdy miał trzy lata), jego rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. Tam rozpoczął naukę w High School of Music and Art, którą ukończył w 1992 r. W latach 1965 – 1968 grał w zespole wojskowym armii USA. Po odbyciu służby wojskowej współpracował w zespołach pianisty Horace’a Silvera, saksofonisty  Stanleya Turrentine’a, organistki Shirley Scott czy gitarzysty George’a Bensona. W 1969 r dołączył do jazzrockowej grupy Dreams braci Michaela i Randy’ego Breckerów.

Początek lat 70-tych to zainteresowanie się Billy’ego Cobhama muzyką fusion i współpracą z Milesem Davisem. Grając w jego zespole nagrał siedem płyt, m.in. „Live-Evil” i „Tribute To Jack Johnson”.

Kolejnym przełomem była współpraca z gitarzystą Johnem McLaughlinem i powstanie super grupy jaką była The Mahavishnu Orchestra, która stała się jednym z najważniejszych symboli muzyki fusion. Z zespołem tym nagrał cztery płyty. Będąc nadal członkiem tego zespołu w 1973 r., Cobham nagrał swój pierwszy autorski album, zatytułowany „Spectrum”, uznany po latach za jeden z najlepszych albumów muzyki fusion. W nagraniu tego albumu wzięli udział m.in. basista Ron Carter , pianista Jan Hammer, oraz gitarzysta Tommy Bolin, który kilka lat później został członkiem zespołu Deep Purple. Tuż przed ostatnim tournée The Mahavishnu Orchestra, pod koniec 1993 r., Cobham wziął udział w nagraniu wspólnej płyty z Carlosem Santaną i Johnem McLaughlinem, zatytułowanej „Love Devotion Surrender” i koncertach promujących tę płytę.  Lata 70. to szczyt artystycznej sławy Cobhama. Wtedy też współpracował z pianistą George’em Dukiem i gitarzystą Johnem Scofieldem.

W roku 1980 współpracował z basistą Jackiem Bruce’em w zespole Jack Bruce & Friends a 1984 r. John McLaughlin zaprasza go do reaktywowanej Mahavishnu Orchestra. W 1994 wziął udział w przedsięwzięciu: „Stanley Clarke, Larry Carlton, Billy Cobham, Najee and Deron Johnson Live At The Greek” w Los Angeles. Wówczas pojawia się też na licznych koncertach z Herbie’m Hancockiem i Ronem Carterem jako Trio Hurricane oraz Glassmanagerie (Mike Stern, Gil Goldstein, Tim Landers, Michał Urbaniak).

Zapraszają go również Gil Evans i Peter Gabriel.

Początek XXI wieku przyniósł szereg albumów sygnowanych nazwiskiem Billy Cobham, będącymi powrotem do źródeł muzyki fusion z lat 70. ub. stulecia z udziałem takich muzyków jak: Jan Hammer, Buddy Miles, John Patitucci, Jeff Berlin, Dominic Miller, Mike Lindup, Airto Moreira czy Brian Auger. Nagrał dotychczas 30 autorskich płyt. Od 1985 r. mieszka w Szwajcarii.

Nadzwyczajna technika gry Cobhama stała się wzorem dla wielu młodych perkusistów. Jego często polirytmiczna gra szczególnie efektownie wypada w mało urozmaiconych ostinatowych utworach jazzrockowych. Ten muzyczny i estetyczny perfekcjonista bardzo dba o wirtuozerski efekt gry w czasie koncertu. Cobham posiadając talent dydaktyczny, jest również wziętym pedagogiem prowadzącym warsztaty perkusyjne.

Billy Cobham Band
Billy Cobham - perkusja
Carl Orr - gitara
Christian Galvez - gitara basowa
Steve Hamilton - instrumenty klawiszowe  
Camelia Ben Naceur - instrumenty klawiszowe                   






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm