Aktualności

Breslauer Cocktail
29.06.2013
Hala Stulecia
Wrocław




Breslauer Cocktail: swingowo-jazzowa mieszanka

Maria Marszałek



29 czerwca w Pergoli przy Hali Stulecia wystąpi zespół nawiązujący do kultury przedwojennego Wrocławia.

Breslauer Cocktail, gwiazda Pikniku Retro, eksperymentuje z przedwojenną muzyką, aranżując dawne melodie na swój własny swingowo-jazzowy sposób.
Start: 20.30.

Breslauer Cocktail

Breslauer Cocktail to nowy, interdyscyplinarny projekt artystyczny, nawiązujący do kultury przedwojennego Breslau. Muzycy wykonują własne jazzowo-swingowe aranżacje przebojów muzyki rozrywkowej, powstałych głównie w okresie międzywojennym. Twórcy kładą nacisk na świeże brzmienia i odwołują się do awangardowej, progresywnej stylistyki. W repertuarze Breslauer Cocktail znajdują się współczesne wersje hitów muzyki estradowej, oryginalnie wykonywanych przez takie gwiazdy jak Marlena Dietrich, Zarah Laender, Hildegard Knef czy The Andrew Sisters. Grupa aranżuje w nowoczesny, indywidualny sposób również piosenki pochodzące z międzywojennych musicali i operetek. Sentymentalna bądź nostalgiczna muzyka w aranżacjach Breslauera staje się eksperymentem, muzycznym żartem, ironiczną wariacją bądź swobodną interpretacją, w której retro styl jest pretekstem dla erudycyjnej zabawy dźwiękiem.

Wielokulturowość Breslau podkreślają utwory śpiewane w wielu językach: po niemiecku, po polsku, w jidisz i po rosyjsku.

Pomysłodawcami powstania zespołu są Natalia Nikolska i Janusz Wawrzała. Idea narodziła się w 2011 roku, kiedy to artyści postanowili połączyć własne zainteresowania i poszukiwania muzyczne. Zespół rozpoczął próby w lutym 2012 roku. W marcu 2013 została wydana promocyjna płyta zawierająca cztery utwory: Wrocławska Piosenka, Dziewczyna i marynarz, Złudzenia i Bei mir bistu shein. W kwietniu nakręcony został wyjątkowy teledysk do Wrocławskiej Piosenki. Zdjęcia odbywały się we wrocławskim Teatrze Współczesnym, oraz w Domu Edyty Stein, będącym siedzibą Centrum Dialogu Kulturowego. W teledysku wystąpili gościnnie przedstawiciele wrocławskiego środowiska artystycznego i naukowego.

 

Breslauer Cocktail zaprasza na inauguracyjny działalność zespołu koncert, który odbędzie się 29 czerwca 2013 o godzinie 21.00 w ramach obchodów setnej rocznicy powstania Hali 100-lecia we Wrocławiu.

 

Breslauer Cocktail tworzą artyści o szerokich zainteresowaniach artystycznych, udzielający się w licznych projektach. Natalia Nikolska, wokalistka zespołu, to rodowita moskwiczanka związana z teatrami w Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Pisze teksty, tłumaczy, jest aktorką i reżyserem. Janusz Wawrzała, założyciel i perkusista zespołu to muzyk, który od 20 lat obraca się na polskiej scenie jazzowej, etnicznej i folkowej. Akordeonista Evgenij Genev, Bułgar, Wrocławianin z wyboru, promuje w Polsce kulturę bałkańską. Adam Głośnicki, basista, współpracuje z wieloma zespołami z kręgu jazzu, folku, flamenco i rocka. Marcin Kuźdowicz, gitarzysta, jest kompozytorem, producentem i wszechstronnym muzykiem, szczególnie zainteresowanym improwizacją oraz poszukiwaniem niekonwencjonalnych brzmień. Tomasz Kłoś grający na saksofonie i klarnecie to zaangażowany w wiele projektów jazzman, otwarty na nowe interesujące dźwięki. Muzyków połączyła miłość do Wrocławia i artystycznych eksperymentów. Razem stworzyli wybuchowy muzyczny koktajl.

 

Nataliia Nikolska - wokal
Rodowita moskwiczanka, artystka od lat związana z teatrami w Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Natalia Nikolska to niezwykła osobowość. Studiowała reżyserię w Pracowni Reżyserii Indywidualnych w Moskwie pod kierunkiem Borysa Juchananowa oraz pobierała lekcje śpiewu u Marii Kikinej. Od 1998 roku mieszka w Polsce. Pisze teksty, tłumaczy, stale bierze udział w projektach stowarzyszenia i czasopisma De Musica. Reżyserowana przez nią sztuka Bella Cura w 2005 roku nominowana była do Paszportów Polityki.

Janusz Yano Wawrzała - instrumenty perkusyjne, wokal
Muzyk, na krajowych i zagranicznych festiwalach od ponad 20 lat. Propaguje wszystko, co związane z kulturą etniczną i muzyką ludową. Jeden z pomysłodawców festiwalu Folk Fiesta w Ząbkowicach Śląskich. Współpracował z zespołami Varsovia Manta, Szela, Rivendell, Wałasi, piosenkarką żydowską Bente Kahan oraz wieloma innymi artystami spod znaku muzyki folkowej. Uczestniczył w projekcie jazzowym Misa Criolla u boku znanego jazzmana i wokalisty Marka Bałaty. Był współtwórcą pierwszej polskiej suity folkowej La Luz entuzjastycznie ocenionej przez znanego eksperymentatora folkowego Davida Hopkinsa. Od 7 lat związany z zespołem Chudoba z Wrocławia. Pomysłodawca i założyciel grupy.

Evgenij Genev - akordeon
Bułgar, który 20 lat temu Wrocław wybrał jako swoje miejsce do życia. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Petera Berona w Sofii i... Politechniki Wrocławskiej. Laureat konkursów akordeonowych w Bułgarii. Lider wrocławskich zespołów Balkan Fol Acoustic i Krzywa Grzywa, uczestnik finału Nowa Tradycja w Warszawie. Nagrywał i występował ze Sławkiem Wierzcholskim i Nocną Zmianą Bluesa, jak również ze szwedzkim jazzmanem Lesley Kotem, Zbigniewem Czwojdą i New Sami Swoi, z Jackiem Krzaklewskim, Eliezer Mizrahi i innymi muzykami. Gra muzykę filmową i teatralną. Populator kultury bułgarskiej, znawca kuchni bałkańskiej.

Adam Głośnicki - gitara basowa
Gliwiczanin zakochany we Wrocławiu. Grał wszystko - od reggae do jazzu. Wszechstronne zainteresowania muzyczne owocują współpracą z wieloma zespołami z kręgu jazzu, folku, flamenco, rocka, m.in. In Deep, Pejzaż, Active Jazz Trio, Patrick Brown, The United Musicians Project z Erici`em Marienthalem, Acoustic Travel, Viva Flamenco, Eliezer Mizrahi, Cocotier, Indialucia, Jacek Konopka Trio, Balkan Folk Acoustic, Savilon,  Inah, Dorota Rozmus, Tricon itd. Kompozytor, aranżer, poeta i wybitny instrumentalista.
Marcin Kuźdowicz - gitary
Gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Laureat wielu nagród, między innymi nagrody TVP Kultura na IV Festiwalu NIEMEN NON STOP. Laureat II miejsca na Festiwalu Jazzowym Jazz Juniors w Krakowie i wielu innych festiwali. Jest muzykiem wszechstronnym, szczególnie zainteresowanym improwizacją oraz poszukiwaniem niekonwencjonalnych brzmień. Muzyk zespołów: Freeway Quintet, Soundrise, Flying Moses. Współtwórca współczesnych interpretacji muzyki Czesława Niemena –nagranej wraz z zespołem Soundrise, wydanej na płycie przez wytwornie Lou&Rocked Boys.

Współpraca: Tomasz Kłoś - saksofon i klarnet
Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie saksofonu. Z zamiłowania jazzman nie stroniący od eksperymentów muzycznych. Współpracował z Wacławem Mikłaszewskim, Agga Jazz Band oraz z amerykańskim wokalistą jazzowym Royem Bennetem.

 

W repertuarze znajdują się przeboje muzyki estradowej śpiewane przez gwiazdy światowego formatu takie jak Marlena Dietrih, Hildegard Knef czy Zarah Leader. W radosnym, frywolnym tonie jest utrzymana niemiecka piosenka Mein kleiner Gruner Kaktus z repertuaru Comedian Harmonist. Ten przebojowy sekstet nagrywał hity słynne nie tylko w Niemczech. Niestety wraz z dojściem Hitlera do władzy został rozwiązany, jako że część jego członków miała żydowskie korzenie. Popularne melodie często pochodziły z operetek. Jednym z takich przebojów jest Mann muss mal ab und zu verreisen napisany do  niemieckiej operetki Clivia, której akcja rozgrywa się w Ameryce Południowej. Kulturowy miks został tu wzmocniony przez południowoamerykańskie akcenty. Tytuł piosenki tłumaczy się jako Czasami trzeba podróżować. Podróżujemy więc muzycznie w czasie i w przestrzeni...Podobny klimat ma piosenka Rio Rita, napisana w rytmie gorącego pasadoble. Nie zawsze jednak nasz repertuar jest tak optymistyczny. Bywa, że tak jak w piosence Ilusionem z repertuaru Hildegarf Knef, śpiewamy słowa wyrażające gorycz rozczarowania i tęsknotę za złudzeniami.

Międzynarodowym hitem jest piosenka Bei mir bistu shein napisana oryginalnie w jidisz do musicalu granego w żydowskim teatrze w Nowym Yorku, potem przetłumaczona na ponad 80 języków. Adekwatnie do tej historii, jej słowa mówią o tym, że swoje uczucia można wyrazić w każdym języku. W Bresalu nucono także jej wersję w jidisz, który oficjalnie brano za któryś z południowoniemieckich dialektów. My również śpiewamy ją w tym cocktailowym, bardzo pomieszanym języku.

Ówczesne gwiazdy estrady były niezwykle często również gwiazdami kina. Wielkimi przebojami stawały się również piosenki pisane do musicali. Mamy ich w swoim repertuarze sporo. W Breslau kultura filmowa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Była to masowa rozrywka, początkowo nie zawsze najwyższych lotów. Stopniowo jednak powstawały filmy coraz bardziej ambitne, rodziło się kino autorskie. Przeboje filmowe grane były potem niejednokrotnie przez orkiestry i zespoły kameralne. W repertuarze Breslauer Coctail. Znajduje się piosenka Marleny Dietrich z filmu Der blaue Engel pod tytułem Ich bin von Kopf bis Fuß auf Liebe eingestellt, która stała się potem światowym hitem w wersji angielskiej: Falling in Love Again. Jest też piosenka Schlummerlied śpiewana przez Zarah Laender w filmie Das Herz der Königin. Z filmu Napoleon ist an allem Schuld pochodzi piosenka Es war ein Madchen  und ein Matrose opowiadająca o miłości dwojga ludzi, którzy do pewnego momentu z powodzeniem porozumiewają się wyłącznie w języku miłości.

Chcąc oddać atmosferę tamtych lat, w naszym repertuarze unieśliśmy tańce, które gościły w salach koncertowych i na parkietach w całej Europie. Wykonujemy Jesienny sen, piosenkę napisaną w latach 20 do melodii walca skomponowanego w 1908 roku przez Archibalda Jonesa. Walc ten był tak słynny, że grano we wszystkich krajach Europy i obu Ameryk. Do dziś historycy spierają się o to, czy to on był piosenką graną na Titaniku, podczas gdy ogromny statek szedł na dno.

Po II Wojnie Światowej, Wrocław stopniowo zyskiwał nową tożsamość. Odradzające się miasto obrazuje Wrocławska piosenka, którą zapożyczyliśmy z repertuaru Marii Koterbskiej. Zarówno w melodii, jak i słowach słychać zapał do odbudowy miasta i radość życia odczuwaną choćby i na przekór historii. Początkowo ze względów politycznych, bogata historia tego miasta została zepchnięta do zbiorowej niepamięci. Stopniowo jest odzyskiwana. My również chcemy w tym przypominaniu wziąć udział.

 

 www.breslauercocktail.com
 
Profil facebook:

https://www.facebook.com/pages/Breslauer-Cocktail/121297641399875?fref=ts




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm