Aktualności

Wernisaż: 22 lutego (czwartek), godz. 18:00
Czas trwania: 23.02.2024 r. – 23.02.2025 r.
Miejsce: Muzeum Nowej Huty
os. Centrum E 1, Kraków
oddział Muzeum Krakowa

Biletywww.muzeumkrakowa.pl/wystawy/bunt-w-systemie
Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89Opowieść o muzyce wśród plakatów koncertowych, nagrań, zdjęć, instrumentów, Muzeum Nowej Huty, ekspozycja od 23 lutego

Od rock’n’rolla po reggae, od bikiniarzy po punkowców, od Melomanów po T.Love Alternative i Praffdatę, od Krakowa po Wybrzeże, od półjawnych jazzowych jam sessions po hałaśliwy festiwal w Jarocinie. Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza do podróży w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki okresu PRL-u!

Jakie czteroliterowe słowo bulwersowało władze podczas I Festiwalu Muzyki Jazzowej? Jak Edward Gierek wpłynął na losy pierwszego polskiego zespołu grającego rock’n’rolla? Kto z polskich muzyków – pomimo oporu – musiał zostać Gustlikiem w Ludowym Wojsku Polskim? Wreszcie –  co łączy obecnych na wystawie zespół Dezerter i rapera Zdechłego Osę? Te i inne informacje zaprezentujemy na ekspozycji „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89”.

Opowieść o muzyce zostanie poprowadzona wśród plakatów koncertowych, nagrań, zdjęć, zinów czy instrumentów. Poza oglądaniem i słuchaniem na zwiedzających będzie też czekała strefa tańca, a wszystkie te atrakcje zostaną zaprezentowane w otoczeniu znakomitych dzieł sztuki czołowych polskich artystów.

Zapraszamy!

Mecenas Muzeum - Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Partnerzy wystawy:
Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie
Hard Rock Cafe Kraków
Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Patroni medialni wystawy:
TVP3 Kraków
Kraków.pl
Kraków Culture Karnet
Gazeta Wyborcza
Rock Radio
JAZZ FORUM
Independent.pl
ArtPost
Teraz Muzyka

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm