Aktualności
El Greco

EL GRECO Z ORKIESTRĄ
23.10.2013, godz. 19.00
Chorzowskie Centrum Kultury




El Greco z Orkiestrą w Chorzowie

Beata Mencel



23 października zostanie zaprezentowany niezwykły projekt Joachima Mencla El Greco.

Zespołowi El Greco towarzyszyć będzie orkiestra ICON pod dyrekcją Huberta Kowalskiego. W programie: PRAWYKONANIE cyklu kompozycji Joachima Mencla pt. „Za pięć dwunasta” do poezji Emila Zegadłowicza oraz utwory z płyty „Sing Cuckoo”

El Greco
czyli:
Jorgos Skolias -  śpiew
Joachim Mencel -  organy Hammonda, Rhodes, fortepian, 
Dj Krime - gramofony
Andrzej Święs -  kontrabas, gitara basowa
Harry Tanschek -  perkusja

Orkiestra ICON pod dyrekcją Huberta Kowalskiego
gościnnie: Katarzyna Bogusz (Dikanda, Deus Meus) – śpiew

El Greco to muzyczno-literacki projekt Joachima Mencla, pianisty i kompozytora. Przez lata Mencel eksperymentował i szukał nowych form, łączących różnorodne style i gatunki muzyczne, tak by stanowiły perfekcyjny klimat dla wybranych przez siebie utworów poetyckich, m.in. Norwida, Kochanowskiego, Tetmajera, Dickinson. Do współpracy zaprosił najlepszych z najlepszych – fenomenalnego wokalistę greckiego pochodzenia Jorgosa Skoliasa, austriackiego perkusistę grającego po obu stronach oceanu – Harry’ego Tanscheka, pioniera turntablismu w Polsce – DJ Krime’a oraz wybitnego basistę Andrzeja Święsa. W maju ukazała się długo oczekiwana płyta zespołu pt. „Sing Cuckoo”.

El Greco kontynuuje artystyczne poszukiwania i twórczo się rozwija. Już w październiku premiera nowego programu. Nowy cykl utworów zatytułowany „Za pięć dwunasta” do tekstów Emila Zegadłowicza na większy, bo poszerzony o orkiestrę skład ma za zadanie wnieść nową jakość do aktualnego i wartościowego trendu we współczesnej kulturze jakim jest synkretyzm różnych sztuk i ich dzieł powstałych na przestrzeni wieków. Ambitne zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej dzieło czerpie z najlepszych wzorów dziedzictwa muzyki i słowa, a jednocześnie wpisuje się w najnowsze trendy. Warto podkreślić walory edukacyjne kompozycji.

W programie nie zabraknie również znanych utworów El Greco z płyty „Sing Cuckoo” (np. utworu „Kukułeczka kuka po staroangielsku ).

 

 

Niewątpliwie bogactwo formy muzycznej uwypuklają wybitni muzycy, tworzący El Greco:

Jorgos Skolias - wokalista, kompozytor; posiada rzadką umiejętność śpiewu harmonicznego, tj. równoległego prowadzenia trzech głosów. Jego rodzice to greccy uchodźcy polityczni. Wychowywał się w wielonarodowym i bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, niekoniecznie zajmując się muzyką grecką; próbował śpiewać rocka i bluesa. Zawodową pracę rozpoczął w 1982 r. od jazzowo-rockowej formacji Krzak. Szybko o pracę z Jorgosem zaczęły zabiegać liczące się zespoły i artyści tej klasy jak Free Cooperation, Tomasz Stańko, Terje Rypdal, Nikos Touliatos. Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej.

DJ Krime czyli Wojciech Długosz; turntablista, muzyk, kolekcjoner płyt, entuzjasta muzyki.  Ma na koncie również 12 lat klasycznej edukacji muzycznej zakończonej dyplomem w klasie skrzypiec; dzięki temu bardziej od zwykłego odtwarzania nagrań zainteresowała go sztuka kreatywnego wykorzystywania gramofonu, miksera i płyt, tak by ich używanie stało się jeszcze jednym instrumentem dającym możliwość kreowania dźwięków. Jest jednym z pionierów tej dziedziny w kraju i zwycięzcą kilku prestiżowych konkursów turntablistów w Polsce. Obecnie często można go spotkać  w europejskich klubach, gdzie serwuje  ambitną muzykę  gatunku jazzu i soul.

Andrzej Święs, kontrabasista. Zadebiutował na scenie jazzowej biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie, gdzie wraz z zespołem Tomaszewski/Święs/Dobrowolski zdobył II nagrodę (2004) a z kwartetem Soundcheck I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Jazzowo-Bluesowym w Usti nad Łabą (2004). Rok później zdobył Grand Prix na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Koncertował w Niemczech, Austrii, Czechach, Francji, na Węgrzech, w Bułgarii, Rosji i na Ukrainie. Na stałe współpracuje z zespołami: Soundcheck, Kwartet Grzegorza Nagórskiego, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kuba Stankiewicz Trio.

Harry Tanschek, perkusista; absolwent słynnej Akademii Jazzowej w Grazu (Austria) oraz Berklee College of Music w Bostonie (USA). Obecnie  uczestniczy w wielu projektach po obu stronach oceanu. Pracuje
z muzykami tej klasy co: Richard Galiano, Hal Creek, Chico Freeman, Bob Brookmayer,  Mark Murphy, Sheila Jordan, Clark Terry,  Martin Lubenov Orkestar i in. W Polsce grał m.in. w Karimski Club, Voo-Voo a także uczestniczył w nagraniach płyty „Kakadu” Ewy Bem.

Joachim Mencel, lider El Greco
pianista i kompozytor, ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Talent szlifował u pianistów: Beli Lakatosa i Barry'ego Harrisa. Już na studiach grał w swoim własnym trio, kwintecie Piotra Wojtasika oraz dużo komponował.

W roku 1992 wspólnie z Mieczysławem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Robertem Cudzichem i Piotrem Jankowskim założył grupę New Life’m, wykonującą muzykę określaną jako współczesny gospel.

Od roku 1993 był członkiem kwartetu Janusza Muniaka. Grał także w kwartecie Andrzeja Cudzicha, z którym w 1997 r. nagrał płytę „Simple Way”. Regularną współpracę z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym rozpoczął w 1993 r; do dziś koncertuje z nim i nagrywa za granicą (USA, Niemcy, Rosja).

Komponuje m. in. utwory kameralne wykonywane przez muzyków klasycznych. Kwartet Rubinstein umieścił dwa jego utwory na kwartet smyczkowy na swojej płycie „RaneQ”. Jego utwory doczekały się premiery w Wigmore Hall w Londynie, gdzie angielski klarnecista David Campbell zaprezentował kompozycje Mencla na kwintet klarnetowy. Jest autorem projektu na orkiestrę smyczkową i kwartet jazzowy, który był prezentowany w Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz na Międzynarodowym Festiwalu Klarnetowym w Krakowie.

Pianista jest cenionym aranżerem i producentem muzyki wokalnej. Oprócz kompozycji dla zespołu New Life’m pisał i aranżował piosenki m.in. dla Karoliny Styły (płyta „My Favorite Songs” 1999) Ewy Bem (kompozycja i aranżacja piosenek na płycie „Kakadu”, 2007), Niny Stiller, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek i pochodzącej z Kamerunu – Kaissy.

W oparciu o instrumentalne kompozycje Mencla już w 1990 r. Telewizja Polska nakręciła film muzyczny „Deszcz” w reżyserii Tomasza Dobrowolskiego. Mencel jest autorem muzyki do kliku filmów, spektakli baletowych i pantomimy, m.in. „Champion” (2000).

W 2002 r. słynny angielski skrzypek Nigel Kennedy zaprosił Joachima Mencla do udziałuw swoim projekcie muzycznym, prezentowanym w Londynie (Royal Albert Hall), Mediolanie, Berlinie, Hamburgu, Krakowie, a także na prestiżowym Schleswig-Holstein Festival. 

W 2006 r. Mencel skomponował kantatę jazzową „Miłość mi wszystko wyjaśniła” do tekstów Karola Wojtyły na combo jazzowe, orkiestrę smyczkową, chór chłopięcy i solistów. W premierowym wykonaniu tego utworu uczestniczyli m.in. słynny argentyński bandeonista Dino Saluzzi, saksofonista Lee Konitz, Ewa Bem, Kaissa, Jorgos Skolias, Mieczysław Szcześniak, Janusz Muniak, góralska kapela Jana Karpiela-Bułecki, chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Kantata była wykonywana jeszcze kilkukrotnie: m.in. z udziałem Richarda Galliano. Także w 2006 r. na zamówienie Fundacji Kościelskich powstał nowy, literacko-muzyczny projekt „EL Greco”.

Aktualnie dzieli czas między komponowaniem, koncertowaniem, i pracą adiunkta na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z etnomuzykologii i jazzu. 

EL GRECO Z ORKIESTRĄ
23.10.2013, godz. 19.00
Chorzowskie Centrum Kultury




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm