Aktualności
Emil Mangelsdorff
Ch. Wrum



EMIL MANGELSDORFF QUARTET W KRAKOWIE

Magdalena Warejko



2 października br. w Krakowie, w Centrum Manggha, o godz. 19.00 wystąpi ze swoim kwartetem legendarny niemiecki saksofonista Emil Mangelsdorff.

Emil Mangelsdorff – saksofon altowy
Paweł Kaczmarczyk - fortepian
Vitold Rek - kontrabas
Janusz M. Stefański - perkusja

W programie jazzowe standardy i kompozycje autorskie.

EMIL MANGELSDORFF (rocznik 1925) może poszczycić się długą i burzliwą karierą jako jeden z najważniejszych niemieckich muzyków jazzowych. Począwszy od pierwszych występów w początkach lat 40., jeszcze z akordeonem, prześladowany przez nazistów, aresztowany i wysłany karnie jako żołnierz na front wschodni, po powrocie z czteroletniej rosyjskiej niewoli odkrył w latach 50. saksofon altowy i zarabiał na życie koncertując w klubach jazzowych w rejonie Frankfurtu.

Sławę zyskał koncertując wspólnie ze swoim bratem Albertem Mangelsdorffem (zmarłym w 2005 roku) oraz saksofonistą tenorowym Jokim Freundem. W kolejnych dziesięcioleciach stał się filarem niemieckiej i światowej sceny jazzowej. Karierze jego stale towarzyszyli i ją wspierali organizatorzy koncertów Horst Lipppmann i Fritz Rau. Założyli oni wytwórnię płytową L+R Records, która publikowała wiele albumów Emila Mangelsdorffa.

Pomimo, że Mangelsdorff nigdy nie zamykał się na nowe trendy i stylistykę w jazzie, powraca ciągle do swych korzeni muzycznych, które umiejscowione są w swingu, bebopie i bluesie. Potwierdza to również album „Blues Forever” z 2007 roku. Obok utworu tytułowego (klasyki z repertuaru Emila Mangelsdorffa) można usłyszeć 9 kolejnych, świeżych i porywających interpretacji znanych standardów jazzowych, które wirtuozerią i temperamentem odzwierciedlają doświadczenia młodego duchem Emila Mangelsdorffa. Oprócz wielu innych koncertów Kwartet Emila Mangelsdorffa występuje regularnie we Frankfurcie w zameczku Holzhausen (Holzhausenschlösschen).

Źródło: Notatka prasowa BELLAPHON records GmbH & Co. KG


PAWEŁ KACZMARCZYK – jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych młodego pokolenia, kompozytor, solista i sideman. Występuje w zespołach Janusz Muniak Quartet, Rafał Sarnecki Quintet, New Bone, prowadzi własny PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING BAND. Otrzymał wiele nagród na festiwalach i konkursach: wyróżnienie w 2002 i nagrodę główną 2003 na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, tytuł najlepszego instrumentalisty na Jazz Juniors w 2002, nagrodę za najlepszą aranżację na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Junior Jazz 2006 w Usti nad Labem (Czechy) oraz I miejsce w kategorii „Nowa nadzieja” Jazz Top 2004-2006 w rankingu miesięcznika JAZZ FORUM. Wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006).

Kaczmarczyk jest pierwszym polskim muzykiem, który nagrał płytę autorską dla prestiżowej wytwórni ACT.  W corocznym plebiscycie czytelników Jazz Forum - JAZZ TOP 2009 tytuł Albumu Roku zdobył Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band płytą „Complexity In Simplicity”. A jeszcze większą sensację sprawił zwycięstwem jako najlepszy pianista – przerywając kilkunastoletnie panowanie Leszka Możdżera w tej specjalności! Paweł Kaczmarczyk zajął drugie miejsce w kategoriach Muzyk Roku i Kompozytor (w obu przypadkach za Tomaszem Stańko), a jego zespół jako Zespół Akustyczny uplasował się na drugim miejscu ankiety (za Marcin Wasilewski Trio). Warto dodać, że Paweł Kaczmarczyk został laureatem nagrody Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej w kategorii Artysta Roku 2009 oraz Grand Prix Jazz Melomani – Oskary jazzowe 2009 jako Artysta Roku 2009 natomiast "Complexity in Simplicity" została Płytą Roku 2009. Pianista był nominowany do kolejnej prestiżowej nagrody – Fryderyk 2010 jako Jazzowy Muzyk Roku.

Występował na wielu festiwalach jazzowych, m. in. na 28.Leverkusener Jazztage, Goerlitz Jazztage, 12. International Festival of Jazz Piano (Czechy), Warsaw Sumer Jazz Days , Jazz Forum Festival, Jazz en Nord (Francja), Lamantin Jazz Festiwal (Węgry), Jazzy Colors Festiwal (Francja), Krakowskie Zaduszki Jazzowe w Chicago (USA).

Paweł Kaczmarczyk współpracował m.in. z takimi liderami jak  Janusz Muniak, Lee Konitz, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski, Adam Kawończyk, Jorgos Skolias, Monty Waters, Kazimierz Jonkisz, Artur Rojek (Myslovitz), Krzysztof Popek, Cezary Konrad, Tomasz Szukalski, Zbigniew Wegehaupt, Isham Rusty Jones, Grzech Piotrowski, Zach Brock, Brad Terry, Rafał Sarnecki, Aga Zaryan, Łukasz Żyta i wielu innych. przygotowuje materiał na swoją czwartą płytę, która ukaże się nakładem ACT Music prawdopodobnie w pierwszej połowie 2012 roku.

VITOLD REK  – basista zespołów Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Ewy Demarczyk (lata 70-te). Przez 15 lat współpracował z Tomaszem Stańką. Od połowy lat 80-tych prowadzi własne zespołu ( m.in. Basspace (gościnnie Małgorzata Ostrowska) i The Spark). Zwyciężał w ankiecie JAZZ FORUM w kategorii najlepszy kontrabasista jazzowy (1986-1988).Od dłuższego czasu mieszka w  Niemczech, gdzie kontynuuje swoja działalność jako kontrabasista, kompozytor, producent. Współpracuje z HR Jazzensemble Radia we Frankfurcie nad Menem i z solistami (Charlie Mariano, Emil Mangelsdorff, John Tchicai, Christof Lauer), prowadzi własną grupę East West Wind i gra recitale solowe. Vitold Rek uczy w Hochschule für Musik we Frankfurcie nad Menem i w Hochschule für Musik w Moguncji.

CD z Vitoldem na kontrabasie  – Emil Mangelsdorff „Blues Forever” (Bellaphon) zostala nagrodzona w 2008 przez Deutsche Schallplattenkritik. W 2008 roku 5-płytowy album Tomasza Stanko „1970-1975-1984-1986-1988” (Metal Mind) z udzialem Vitolda otrzymał w Polsce tytuł Platynowej Plyty. Prasa o Vitoldzie:
-  „wielki muzyk w europejskim teatrze jazzu” (Freud Bouchard, Jazz Times, USA)
- „najbardziej wytworny przedstawiciel swojego instrumentu” ( Frankfurter Allgemeine Zeitung, Niemcy )
- „z cala pewnością jeden z najwybitniejszych współczesnych kontrabasistów na świecie” ( Jazz Forum, Polska)
- „Vitold Rek jest jednym z najbardziej zdumiewających basistów, jakich kiedykolwiek słyszałem.” (Elliott Simon, Klezmer Shack-New Jewish Music, USA)
- „Vitold Rek is an incredible bassist with a magic bow” (AllAboutJazz, New York)

JANUSZ M. STEFAŃSKI - zaliczany do ścisłej czołówki perkusistów jazzowych w Europie. W ciągu przeszło 40-to letniej pracy jako perkusista, kompozytor i band-leader, zdobył sobie międzynarodowe uznanie w gronie muzyków i krytyków.

Współpracował z grupami w Niemczech i Austrii: Hans Koller Free Sound, Radio Jazz Group Stuttgart, Zbigniew Seifert Variouspheres, Tomasz Stanko Quintet, Studio Jazzowe Polskiego Radia pod dyr. Jana Ptaszyna Wroblewskiego, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, The Quartet (T.Szukalski, S.Kulpowicz, P.Jarzebski). Od 30 lat mieszka i pracuje w Niemczech, występując na wspólnej scenie m.in. z Polski Jazz Ensemble (L.Zadlo, V. Sendecki, B. Suchanek) , Wolfgang Lackerschmid Mallet Connection,  Heinz Sauer Quartet, Manfred Bründel Basslap, Emil Mangelsdorf Quartett.

Janusz Stefański nagrał ponad 70 płyt i CD, wystąpił na ponad 120 najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie, Indiach i Kanadzie. Skomponował muzykę do trzech filmów dla niemieckiej telewizji.

Obok działalności czysto artystycznej,  Stefański był  inicjatorem, organizatorem i dyrektorem artystycznym koncertów zamykających Targi Książki 2000 w Frankfurcie nad Menem oraz German-Polish Jazz Jamboree 2005 w Frankfurcie z udziałem 30-tu muzyków jazzowych z obu krajów.

Jest laureatem Nagrody Jazzowej 2003, przyznanej przez Ministerstwo Nauki i Sztuki w Wiesbaden. Pracuje jako profesor – wykładowca na Uniwersytecie w Moguncji.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Artystyczne Pro Musica Mundi, MSITJ manggha oraz Instytut Goethego w Krakowie.

Informacje nt. biletów na www.promusicamundi.pl


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm