Aktualności

14. Enter Enea Festival 

26.05 (niedziela) program niebiletowany
18:00 ShataQS feat. Leszek Możdżer Philippe Quesne / Vivarium Studio Krety
20:00 Krzysztof Maniak 52°27'36.6"N 16°49'48.6"E
20:30 Krzysztof Maniak Przy ziemi - wernisaż ABC Gallery

27.05 (poniedziałek)
19:30 Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra
21:00 Jesus Molina
22:30 Natalie Tenenbaum feat. Leszek Możdżer

28.05 (wtorek)
19:30 Brandee Younger Trio 
21:00 Atom String Quartet & Leszek Możdżer hommage à Penderecki
22:30 Joey Calderazzo John Patitucci Dave Weckl Trio

29.05 (środa)
19:30 Linda May Han Oh Aventurine
21:00 Kassa Overall
22:30 Voo Voo & Leszek Możdżer - premiera

Enter Enea Festival 2024Gwiazdy jazzuna 14. edycji plenerowego festiwalu w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim, 26-29 maja

Enter Enea Festival to wyjątkowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i dyrektorem jest Jerzy Gumny, zaś dyrektorem artystycznym od pierwszej edycji – Leszek Możdżer. Festiwal odbywa się w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu, na terenie ośrodka i Restauracji Oaza oraz Poznań Visual Park, gdzie co roku odsłaniana jest nowa praca, wchodząca w skład plenerowej kolekcji.

Tegoroczny muzyczny program Enter Enea Festival ma silną amerykańską dominantę. Wystąpią niekwestionowane gwiazdy jak John Patitucci czy Linda May Han Oh, nieszablonowi artyści dostrzeżeni w ostatnich nominacjach do Grammy, których koncerty obejrzymy w serii „tiny desk concerts” rozgłośni NPR czy pianistka, której kariera rozciąga się od Broadway'u do klasyki.

Niedziela, 26 maja dzień zero, którego program jest niebiletowany i otwarty dla wszystkich to połączenie muzyki i sztuk wizualnych. To dzień, w którym najpełniej celebrujemy położenie Enter Enea Festival nad Jeziorem Strzeszyńskim, słuchając koncertów, ale też odwiedzając Poznań Visual Park, w którym w tym roku zaistnieje nowy obiekt: 52°27'36.6"N 16°49'48.6"E autorstwa Krzysztofa Maniaka, artysty, którego wystawę zobaczymy też w ABC Gallery.  Inauguracją “Kopca” zajmą się…Krety, bohaterowie performansu francuskiego reżysera Philippe’a Quesne, które zwiedzały już Nowy Jork, Berlin czy Montréal, animując miasta swoją energią wspólnoty. Festiwal rozpocznie się od koncertu ShataQS z materiałem z płyt „Fenix” i „Weda” przygotowanym w częstotliwości 432hz, w którym też wystąpi Leszek Możdżer.

Biletowany program  w poniedziałek 27 maja rozpocznie się mocnym uderzeniem ze Skandynawii. Na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim wystąpi Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra, spełnienie muzycznych marzeń norweskiego perkusisty i kompozytora oraz zebranego wraz z nim crême de la crême północnego jazzu. W koncercie usłyszymy 7 saksofonów, 2 puzy, 2 trąbki, 3 kontrabasy i 3 zestawy perkusyjne.

Kolejne koncerty będą świętem fortepianu. Na jednej scenie wystąpią – po raz pierwszy w Polsce –  Natalie Tenenbaum, artystka rozchwytywana zarówno przez Broadway, muzykę filmową i środowisko jazzowe i kolumbijski pianista jazzowy, wokalista i saksofonista Jesus Molina, który w wyrafinowany sposób wnosi świeże brzmienie do muzyki jazzowej. Prezentowany projekt to energetyczny koncert na fortepian, dwie perkusje i bas. W koncercie Natalie Tenenbaum gościnnie wystąpi też Leszek Możdżer. Będzie to pierwsze spotkanie muzyków.

We wtorek 28 maja program rozpocznie pierwszy polski koncert amerykańskiej harfistki Brandee Younger. Następnie Atom String Quartet i Leszek Możdżer zagrają koncert poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu, który miał swoją premierę jesienią w Rzymie. Wieczór zakończy koncert tuzów światowego jazzu –wystąpią John Patitucci, Joey Calderazzo i Dave Weckl.

    

Środa 29 maja to wyjątkowy koncert kontrabasistki Lindy May Han Oh z udziałem jej amerykańskiego kwartetu jazzowego i kwartetu solistów Filharmonii Poznańskiej, którzy wystąpią wspólnie w materiale z ulubionej płyty Leszka Możdżera „Aventurine”. Po raz kolejny festiwal staje się generatorem spotkań poznańskiego środowiska i zapraszanych na Jezioro Strzeszyńskie wybitnych artystów.

 

Scenę rozbuja ze swoim zespołem nominowany do Grammy Kassa Overall, a wieczór zakończy premierowy koncert Voo Voo i Leszka Możdżera, którzy wspólnym graniem na Enter Enea Festival otwierają nowy rozdział swojej muzycznej znajomości.

Organizatorem Enter Enea Festival i koncertów pod jego egidą organizowanych w Sali Ziemi w Poznaniu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”. Mecenasem Festiwalu od pierwszej edycji jest Miasto Poznań. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Enea.

Dzięki wsparciu Miasta Poznań i Enei – sponsora tytularnego festiwalu, pierwszy dzień festiwalu będzie bezpłatny i otwarty dla publiczności. 
  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm