Aktualności
Eskaubei i Tomek Nowak Quartet
fot. Patryk Kaflowski



Eskaubei i Tomek Nowak Quartet – koncert radiowy

Bartłomiej Skubisz - Eskaubei



Jazzowo-rapowa formacja wystąpi 25 lipca o godz. 19.00 w studiu Polskiego Radia Rzeszów.

Koncert będzie transmitowany na żywo i będzie go można słuchać online na www.radio.rzeszow.pl oraz na terenie całego Podkarpacia na falach 90.5 fm.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet
Tomek Nowak - trąbka
Filip Mozul - bębny
Kuba Płużek - piano
Alan Wykpisz - kontrabas
Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz - rap

https://www.facebook.com/nowakskub

To projekt łączący teksty jednego z najdłużej działających undergroundowych raperów w Polsce i muzykę świetnego trębacza znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Skład zespołu współtworzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia: Alan Wykpisz (kontrabas), Kuba Płużek (piano), Filip Mozul (bębny). Muzyka zespołu, to fuzja inspiracji hip hopem spod szyldu Native Tongues i jazzowych improwizacji podanych w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Po tej wybuchowej mieszance przemykają rapowane teksty pozbawione banału.

 

Fragment premierowego koncertu z klubu Mikrofon.

 

Band teaser

 

Tomek Nowak – trąbka

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Piotra Wojtasika. Wyróżniany i nagradzany na festiwalach: Jazz Juniors, Międzynarodowym Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach oraz Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni.

Współpracował m.in. z: Leszkiem Możdżerem, Jarkiem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim, Wojtkiem Waglewskim. Od 2003 roku koncertuje i nagrywa ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedy. Podczas swojego kilkuletniego pobytu w Wielkiej Brytanii współpracował z czołówką londyńskiej sceny jazzowej i soulowej m.in. z Yaronem Stavi, Timem Richardsem, Xantone Blacq czy Troyem Millerem.

Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i klubach jazzowych w Europie m.in. Royal Albert Hall w Londynie, Filharmonii Berlińskiej, Theatre des Champes Elysees w Paryżu oraz Ronnie Scott's w Lodynie czy Quasimodo w Berlinie.


Kuba Płużek – instrumenty klawiszowe
Mimo młodego wieku współpracował już z artystami tej rangi, co m. in. Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Maciej Sikała, Stanisław Soyka i Piotr Baron. Występował też na festiwalach w Polsce, Litwie, Ukrainie, Bułgarii, Francji, Szwajcarii (Montreux Jazz Festival), Niemczech i Austrii. Jest laureatem m.in. nagrody indywidualnej w konkursie towarzyszącym festiwalowi Jazz nad Odrą w 2010 r.

1 kwietnia 2014 roku nakładem V Records ukazała się jego debiutancka płyta „First Album” Przez JAZZ FORUM okrzyknięty „Nową nadzieją polskiego jazzu”, która „w fenomenalny sposób łączy instrumentalną wirtuozerię z wielką wiedzą o historii i teraźniejszości muzyki improwizowanej.”

Laureat konkursów: Festiwal pianistów jazzowych w Warszawie, Konkurs standardów jazzowych w Siedlcach, Jazz Juniors w Krakowie, Złota Tarka, Jazz nad Odrą, International jazz Competition w Tarnowie.  Finalista i wyróżnienie w Montreux Piano Competition !


Alan Wykpisz
- kontrabas

W 2008 roku uczestniczył w warsztatach bluesowych „ Blues nad Bobrem” w Bolesławcu, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego kontrabasisty. W 2010 roku został członkiem „KHW Wesoła – Happy Big Band” Mirosława Kaszuby. W Marcu 2011 razem z Big Bandem wyruszył w trasę po USA i zdobył „Złotą Nagrodę” na „Wind Band Festiwal” w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W 2010 ukończył Szkołę Muzyczną II Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i z najlepszym wynikiem dostał się do Krakowskiej Akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej do klasy kontrabasu Macieja Adamczaka. W Krakowie miał możliwość występowania na jednej scenie z Januszem Muniakiem, Marcinem Ślusarczykiem i innymi renomowanymi muzykami.

W 2010 roku razem z pianistą Piotrem Orzechowskim, saksofonistą Mateuszem Śliwą oraz perkusistą Patrykiem doboszem rozpoczął projekt „HIGH DEFINITION”. Rok 2011 okazał się dla zespołu bardzo owocny. We wrześniu zdecydowali się spróbować swych sił w prestiżowym konkursie jakim jest „Jazz Hoeilaart” w Belgii, wygrywając w nim Grand Prix. W tym samym konkursie Alan Wykpisz został wyróżniony z grona wielu wspaniałych kontrabasistów z całego świata i otrzymał nagrodę „Best Bass Player 2011”. W październiku 2011 Wykpisz zdobył Grand Prix na „Krokus Jazz Festiwal” w Jeleniej Górze, w grudniu tego samego roku zajął trzecie miejsce na „Jazz Juniors in Cracow”. W styczniu 2012 High Definition zostało nagrodzone przez jazzarium.pl nagrodą dla „Najlepszej Polskiej Rewelacji Jazzowej 2011” Maj 2012 roku okazał się dla Alana bardzo owocny, wygrał wtedy wspólnie z High Definition trzy konkursy: „Young Jazz Project” jako Najlepszy Młody Zespół w Polsce (wygrywając trasę po USA), Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni oraz „Młody Debiut”. Przełomem była polska trasa ze słynnym amerykańskim trębaczem Randym Brekcerem, który określił High Definition mianem „jednego z najlepszych zespołów z jakimi kiedykolwiek grał”. Alen jest zwycięzcą prestiżowego „Honorable mention of Art at Bass Copenhagen 2012” zorganizowanego w sierpniu 2012 w Danii.


Filip Mozul
- perkusja

Grał z wieloma muzykami, zespołami z całej Polski jak i z zagranicy (Marek Raduli, Jacek Królik, Jan Pilch, Steve Logan, Ryszard Krawczuk (Funk de Nite), Sebastian Bernatowicz, Wojciech Groborz, Tadeusz Leśniak (Konfliktology), Paweł Mąciwoda, Janusz Radek, Sławomir Berny, Grażyna Brodzińska, Jacek Wójcicki, Łukasz Zagrobelny, Damian Aleksander, Marcin Jajkiewicz, Grażyna Łobaszewska, Kulturka, Monika Brodka, Kuba Molenda, Piotr Żaczek, Łukasz Targosz, Safri Duo, Saskia Laroo, Waren Byrth, Andy Stewlocks... Grał na festiwalach muzycznych, m.in. Heineken Open'er Festival, Summer Jazz Festiwal "Piwnica pod Baranami", Summer Jazz Festiwal ''Drukarnia'', Tennis Jazz Festiwal, Summer Jazz Days Gdynia, kilka lat z rzędu na Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym w Krakowie, Kaunas Jazz Festival [Litwa], Zappanale [Niemcy], 51 Zaduszki Jazzowe [Siedlce], Liburnia Jazz Festival [Chorwacja], Lato z Gwiazdami [z Januszem Radkiem], Festiwal Wolnych Ludzi [Kolo] Hit generator [z zespołem Energydrink].

Kilka lat temu wrócił z Nowego Jorku, gdzie działał jako muzyk sesyjny w Play Studios 30str, oraz Sae School 34 Herald Sq. Współpracował lub nadal współpracuje z zespołami: Trebunie Tutki, Agressiva 69, Just Landed [New York] Dj Blequ, Dj Kostek, Dj HDDCut i z wieloma innymi.


Eskaubei (rap)

Obecny na scenie od 16 lat, pionier hip-hopu na Podkarpaciu i jedna z najaktywniejszych postaci rodzimego undergroundu. Współpracował z wieloma wykonawcami, m.in.: Lilu, Kada, NumerRaz, Deobson, Dj Eprom, Bernard Maseli, Tomasz Nowak, Emil Blef, Te-Tris, Peerzet, Dj Noriz, TMK Beatz, Pierrot, Patr00, Deobe/Dena, Duże Pe, Jimson, Wake Up Adina, StahuStah. Kaiteu, Emas, Homex, Tubas Składowski, Mango Collective.

Eskaubei jest autorem wielu nielegali, ep-ek, mixtape-ów m.in płyty „Znasz Tego Kota?”, która w 2005 roku została dołączona do magazynu „Ślizg” i weszła do kanonu polskiego podziemia. Raper jest dwukrotnym finalista Praga Hip Hop Festiwal. Jest jednym z pierwszych raperów, który zaczął współpracować z live bandem.

W lipcu 2012 Eskaubei & Funky Flow wystąpili na prestiżowym Pozytywne Wibracje Festiwal w Białymstoku obok Ani Rusowicz, Angie Stone i Omara zbierając pozytywne recenzje i będąc okrzykniętymi przez serwis jazzsoul.pl „największym pozytywnym zaskoczeniem festiwalu”.

Pod koniec 2012 roku ukazała się pierwsza hip hopowa płyta winylowa rodem z Podkarpacia: Eskaubei, Pietz – „Co by się nie działo”

W czerwcu 2013 roku Eskaubei wystąpił oraz współtworzył koncert Art Celebration / Jazz & Hip Hop odbywający się w ramach Wschodu Kultury / Europejskiego Stadionu Kultury gdzie pojawił się na scenie obok takich nazwisk jak: Ten Typ Mes, Dean Brown, Natalia i Paulina Przybysz, Bernard Maseli, Dj Eprom, Numer Raz, Jan Młynarski, Michał Grott, Robert Cichy, Tomasz Nowak, Zbigniew Jakubek. W celach promocyjnych powstał utwór „Pogadajmy”, który wyprodukował Dj Eprom a którym oprócz Eskaubei wystąpili: NumerRaz, Zbigniew Jakubek, Bernard Maseli i Tomasz Nowak.

 

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet
25 lipca 2014, godz. 19:00
Studio Koncertowe Polskiego Radia Rzeszów
ul. Zamkowa
Rzeszów

Koncert jest darmowy. Wejście po okazaniu zaproszenia. Zaproszenia na koncert do zdobycia na antenie Radia Rzeszów – rezerwacje także pod adresem jszlachta@radio.rzeszow.pl

Sponsorami koncertu są:
Firma Remontowo Budowlana MICHALSKI
Stalbudowa KAZEX




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm