Aktualności
Olbrzym i Kurdupel



FILOZOFICZNE GRY DUETU OLBRZYM I KURDUPEL

JF



7 kwietnia nakładem Fonografiki wyjdzie album „Six Philosophical Games” duetu Olbrzym i Kurdupel. Tomek Gadecki grający na saksofonie tenorowym i Marcin Bożek (gitara basowa) to freejazzowy duet improwizatorów z Trójmiasta.

„Filozoficzne gry” to ich drugi krążek po wydanej w 2008 roku płycie „Frrr….”.


„Six Philosophical Games” to nie tylko tytuł płyty, ale też zawarta w niej filozofia. Sześć utworów, jakie się na niej znalazły, to gry o zróżnicowanym stopniu trudności – od jednej do trzech gwiazdek. Stanowią zarówno tytuły, jak i zalecenia muzyków, w jaki sposób słuchać ich utworów. Numeru trzeciego należy słuchać w wygodnym fotelu i z lampką wina, czwórki słuchamy po długim biegu, ale przed prysznicem po biegu. My się dobrze bawimy, znajomi dobrze się bawią (w niektóre gry trzeba grać z partnerem), a muzyki słucha się jeszcze lepiej, gdy robi się to zdobywając kolejne poziomy trudności.

Kryje się też za tym pewna idea dotycząca sposobu słuchania muzyki. Olbrzym i Kurdupel chcą, byśmy słuchali muzyki dla niej samej. Jak mówią, dziś często muzyka towarzyszy nam bez refleksji, przy okazji – w samochodzie, w czasie robienia obiadu, na zakupach. Ich płyta i zawarte w tytułach zalecenia skłonić mają do wnikliwego słuchania, do skupienia się na samej muzyce i zagłębienia się w nią z należną uwagą.

Oprócz filozofii, jaką przekazują muzycy na płycie i koncertach, album Olbrzyma i Kurdupla został wydany w najbardziej ekologiczny sposób, jaki był im znany. Muzycy posadzą drzewa – w takiej ilości, która pozwoli na absorpcję dwutlenku węgla wydanego do atmosfery przy produkcji płyty. Płyta Olbrzyma i Kurdupla została certyfikowana jako „Carbon Neutral Music”. Dla jej wydania został wykupiony Carbon Offset dzięki wsparciu Det Norske Veritas Business Assurance Poland Sp. z o.o.

Oficjalna premiera płyty zaplanowana jest na 18 czerwca w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wcześniej muzycy zagrają szereg koncertów w całej Polsce.

Płytę można kupić na iTunes.com, shop.electriceye.pl, merlin.pl, serpent.pl, Empiki

Spis utworów:
game 1 game 1 play with us a drummer
game 2 get into a hot bath and listen with your ears under water
game 3 sit comfortably in a cosy armchair, let the wine relax You and listen
game 4 listen to the whole part after a long run
 remember not to take a shower before the game
game 5 listen with someone You know well
or
listen with someone You don’t know at all
game 6 let’s dance solo or in pairs

O Olbrzymie i Kurduplu
Muzycy spotkali się w 2007 roku na jam session w Gdyni. Już wtedy wiedzieli, że powinni spotkać się jeszcze raz. Gdy na próbę nie przyszedł perkusista, a oni stwierdzili, że spotkali się także po drodze swoich muzycznych poszukiwań, weszli do studia i nagrali pierwszą płytę. Zachwycili i zadziwili krytyków, zdobyli publiczność, zagrali koncerty. Pozostali bez perkusisty, ale dają szansę słuchaczom. Pierwszy utwór na płycie, a zarazem pierwsza z filozoficznych gier, nosi tytuł „Play with us a drummer” i dostaje dwie gwiazdki, gdy idzie o trudność.
Mówią, że od momentu, gdy po raz pierwszy wydobyli dźwięki z instrumentów na pierwszej wspólnej próbie, jak i teraz – kiedykolwiek grają – czują ciągle to samo, oddychają muzyką, która do ostatniej nuty jest ich najszczerszą wypowiedzią. To muzyka, która powstaje w dwóch osobnych źródłach, które spotykając się szukają wspólnych ujść, a jednocześnie nie tracą własnej tożsamości. Mówią, że ich podróże muzyczne są jak odkrywanie nowych światów. Płyta jest zapisem jednego z takich muzycznych spotkań, które za każdym razem są wynikiem mieszanki dwóch muzycznych indywidualności. W czasie których – jak to w improwizacji bywa i być powinno – nigdy nie wiesz co cię czeka. Czuje się to za każdym razem w czasie koncertów, na których towarzyszy muzykom VJ lub VJka – na ubrane w białe uniformy ciała Olbrzyma i Kurdupla padają wizualizacje, także tworzone na żywo.

Improwizacja pociągnięta jest więc do granic – tak jak nie wiemy, co zdarzy się na scenie, tak samo nie wiemy, co pojawi się w rzutniku. Biorąc pod uwagę fakt, że nigdy nie wiadomo, w jakiej konfiguracji słuchacze zastosują się do tytułów piosenek, mamy improwizację absolutną. Na trasie promującej najnowszą płytę duetowi towarzyszy Agata Królak.

Informacje o muzykach:

MARCIN BOŻEK – basista. (17.04.1979) Jako autor utworów jazzowych i lider zespołów koncertujących zdobył liczne nagrody, m.in.: dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody „Ogólnopolskiego Festiwalu Jazzowego w Sieradzu” z zespołem „Pearl Session” (członek, kompozytor) (2003, 2004); laureat Trzeciej Nagrody na „Jazz Juniors” w Krakowie z zespołem „Fakimozo Quintet” (2001); dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody „Jastrzębskiego Festiwalu Kultury” z zespołem „Sobowojanek Quartet” (2000, 2001); laureat Pierwszej Nagrody „Śląskiej Kuźni Talentów” w Żorach z zespołem „Sobowojanek Quartet” (1999). Brał udział w Festiwalach: Jazz w lesie z zespołem „Jazz dla dzieci” Sulęczyno 2010, 2011; Jazz Jantar z zespołem „Olbrzym i Kurdupel” Gdańsk 2010; TutArt w Gdańsku z zespołem „Olbrzym i kurdupel” (2009); TutArt w Gdańsku z zespołem „Jazz dla dzieci” (2009); Sopot Jazz 2008 z Leszkiem Dranickim; „IV Olsztyński Festiwal Jazzowy” z Grażyną Łobaszewską (2006); Buskers Festival w Ferrarze we Włoszech z zespołem „Cocotier” (2004); Złota Tarka w Iławie w zespole Hot Dixie Society (2003 i 2004).

Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej (2003). Był wykładowcą klasy gitary basowej w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej „Nice Noise” w Katowicach (2001-2004). Gra na gitarze basowej w Orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 r. Premiery: „Klatka Wariatek”, „Fame”, „Footloose”, „My fair lady”, „Kiss me Kate”, „Skrzypek na dachu”, „Piękna i Bestia”, „Mały książę”, „Spamalot”, „Shrek”. Laureat nagrody Dyrektora Teatru Muzycznego w Gdyni 2011.

Członek Stowarzyszenia Muzyków Jazzowych od 2009 roku. Jest wykładowcą centrum artystycznego „Nutkolandia” Gdynia. Projekty koncertujące artystyczne i edukacyjne: „Olbrzym i Kurdupel”, „Jazz dla dzieci”, „bozek kaminski kiel”, „Lamiareno”. Dyskografia: „Kundzia” (Acoustic Travel Band) 2005; „Ulica” (Cocotier) 2007; „Frrrr....” (Olbrzym i Kurdupel) 2008; „Pogodnie zorientowani” (MBB, Jazz dla dzieci) 2010; „Dzieci lubią jazz” (Jazz dla dzieci) 2011.

TOMASZ GADECKI – saksofonista. (15.08.1971) Ostanie lata poświęcił się szeroko rozumianej muzyce improwizowanej (Olbrzym i Kurdupel) w takim jej aspekcie gdzie komponowanie jest tożsame z wykonaniem i jest niepowtarzalne. Swoją miłość do muzyki wyssał z mlekiem matki. Początkowo grał w orkiestrze dętej w swojej parafii – lata 80., na puzonie. Jednak saksofon był marzeniem, które zaczęło się realizować w szkole średniej oraz w domu kultury w Gdyni. Średnia szkoła muzyczna oraz fascynacja jazzem to okres studiów. Wieczny poszukiwacz prawdy do ostatniego dźwięku. Wraz z zespołem Bikomutant  zostaje laureatem konkursu zespołów alternatywnych organizowanym przez krakowską Alchemię pod nazwą Dachowanie.

W 2007 r zakłada wspólnie z Marcinem Bożkiem zespół „Olbrzym i Kurdupel”. W lutym 2008 roku wydają wspólnie pierwszą autorską płytę z muzyką improwizowaną pod tytułem „Frrrrrrrrrr...”

Tomasz Gadecki brał udział w następujących przedsięwzięciach muzycznych: Orkiestra Dęta Parafii O.O. Franciszkanów w Gdyni, Orkiestra Dęta Stoczni Gdynia, Orkiestra DK w Gdyni, „Słoń”, „Chwalmy Pana”, duet z Piotrem Manią, duet z Jackiem Mazurkiewiczem, „Jazzmassacra”, „Bikomutant” , „Olbrzym i Kurdupel”, Ikenga Drummers, Contemporary Noise Sextet, Groont Ansamble, Dzidzia – Marcin Zabrocki, Walkirie Saxofonowe Zwierzęta, Mikołaj Trzaska, Tomasz Sowiński, Kuba Staruszkiewicz, Rafał Mazur. Współpracował także z trójmiejskimi DJ-ami między innymi z DJ Kiewiczem, DJ Nawiasem.

AGATA KRÓLAK – absolwentka gdańskiej ASP na wydziale grafiki. Grafik, ilustrator, a od ponad roku vj i współtwórca audiowizualnego projektu YUME. W swoich wizualizacjach bazuje na miksowaniu krótkich animacji poklatkowych, w których główną rolę odgrywają surowe, naiwne formy oraz prosty, intensywny kolor. Do tej pory wystąpiła na Festiwalu Ambientalnym, Streetwaves w Gdańsku, Festiwalu Narracje, Live Performers Meeting w Mińsku (Białoruś); współpracowała m.in. z muzykami: Stendek, Heqc, Kartell, Mooryc, Coldair, Ebola Ape (AVEKARNAWAŁ!).
 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm