Aktualności
Aga Zaryan
fot. Mateusz Stankiewicz



GWIAZDY POLSKIEGO JAZZU W EDYNBURGU

Anna Gromnicka



Aga Zaryan, Marcin Masecki i Profesjonalizm, Marcin Wasilewski Trio, Maciej Obara Quartet i Mitch & Mitch with Their Incredible Combo – ten imponujący zestaw muzyków będzie reprezentował Polskę podczas Edinburgh Jazz & Blues Festival.

Edynburski festiwal jest zaliczany do czołówki imprez europejskich. Od 1978 roku w lipcu pielgrzymują tam świetni artyści z całego świata, których trudno zaklasyfikować. W czasie dziesięciu dni festiwalu można usłyszeć jazz, blues i muzykę improwizowaną, która jest w Edynburgu godnie reprezentowana.

Organizatorzy kładą jednak nacisk na jazz, nic więc dziwnego, że 25 lipca 2012 na scenie Salon Elegance szkockiego festiwalu zaśpiewa Aga Zaryan. Czołowa wokalistka jazzowa Polski została ostatnio opisana przez dziennikarzy bryryjskich jako „główna gwiazda europejskiej wokalistyki jazzowej”. Na to miano solidnie zapracowała, awansując przed czterema laty do prestiżowej ligi artystów nagrywających dla legendarnej wytwórni Blue Note. Ciepły, lekko matowy głos Agi, zbliżony w brzmieniu do Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell, zachwycił amerykańskich słuchaczy i krytyków. Nie mniejszy entuzjazm wzbudza jej dobór repertuaru i poetyckich tekstów, w których objawia się talent Zaryan. W Edynburgu towarzyszyć jej będą Michał Tokaj, David Dorużka, Michał Barański i Łukasz Żyta. Będzie to pierwszy występ Zaryan w Szkocji.

Drugą z polskich gwiazd będzie pianista Marcin Wasilewski. Jego Trio (Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz) wystąpi 26 lipca 2012 r. w The Queen’s Hall. To dziś najwybitniejsi polscy muzycy młodego pokolenia jazzu. Z równym powodzeniem, co w Polsce, zaistnieli w Europie i świecie, o czym może świadczyć choćby współpraca z największymi współczesnymi jazzmanem (wliczając w to staż u Tomasza Stańki) i nagranie trzech płyt w legendarnej wytwórni ECM Records. Marcin Wasilewski jest trzecim, obok Leszka Możdżera i Marcina Maseckiego polskim pianistą, docenionym przez publiczność i krytykę światową. Pełne zachwytów recenzje z występów Marcin Wasilewski Trio z Europy i USA można porównać z tymi, które towarzyszą premierom kolejnych płyt Tomasza Stańki. W ciągu wielu lat współpracowali z tak znaczącymi postaciami jazzu, jak Jan Garbarek, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Anders Jormin, Manu Katché i Jon Christensen.

Kolejny dzień w Edynburgu będzie należał do kwartetu saksofonisty Macieja Obary. Zespół wystąpi na scenie The Bosco Theatre. Obara już w swoich poprzednich projektach był ciekawie poszukującym jazzmanem (przypomnijmy jego awangardowe trio MaMuGe3 z Johnem Lindbergiem i Harveyem Sorgenem i wspólną płytę „Three” czy Maciej Obara Special Quartet), ale jego nowy kwartet, z udziałem pianisty Dominika Wani, kontrabasisty Macieja Grabowskiego i perkusisty Krzysztofa Gradziuka poszerza perpektywę o europejski kontekst. Z Wanią Obara współpracował w składzie Tomasza Stańki, i albumem „Equilibrium” niejako powraca do tej stylistyki. Maciej Obawa Quartet zaprezentował tę płytę w zeszłym roku podczas festiwalu Jazztopad we Wrocławiu. Tym razem usłyszymy ją w Szkocji.

Na tej samej scenie dzień później, czyli 28 lipca zagra Profesjonalizm Marcina Maseckiego. Kolejny projekt piekielnie utalentowanego pianisty młodego pokolenia to sekstet jazzowy (trąbka, dwa saksofony, przemiennie z klarnetami, sekcja rytmiczna, fortepian). Zabłysnęli w zeszłym roku w kwietniu płytą „Chopin Chopin Chopin”, nagraną w bojowych warunkach w studiu analogowym – po zaledwie tygodniu próbo-koncertów w klubokawiarni Chłodna 25. I z miejsca zmieniając kanon płyt-hołdów składanych Fryderykowi Chopinowi w roku obchodów 200-lecia urodzin kompozytora. Warto dodać, że materiał na tę płytę powstał rok wcześniej, niejako na zamówienie  arszawskiego Domu Kultury Śródmieście. Masecki spróbował napisać utwory korespondujące z archaiczną melodyką złotej ery jazzu z lat 1920-1950. Mając w pamięci jego wcześniejsze solowe dokonania (płyty „Bob” i „John”), nie trudno się domyślić, że efekty tych prób były spektakularne. „Chopin Chopin Chopin” to jedna z najciekawszych płyt alternatywnych, i zarazem jazzowych, wydanych w 2011 r. w Polsce.

Na zakończenie marszu polskich artystów przez Edynburg zaprezentuje się inny zespół, związany z warszawską wytwórnią Lado ABC, weterani z Mitch & Mitch with Their Incredible Combo. Jak sami o sobie mówią – są grupą trzymającą „kantry”. Wszystko w muzyce przepuszczają przez filtr pojęcia „country and eastern”, które ukuli na potrzeby żonglowania gatunkami w swojej działalności. Mitch & Mitch stworzyli w 2002 r. dwaj członkowie warszawskiej formacji Starzy Singers, perkusista Macio Moretti oraz gitarzysta Bartek Magneto. Do dziś grupa urosła liczebnie (do 9 osób) i jakościowo: lider grupy, Macio Moretti został laureatem Paszportu „Polityki” za „uzyczną osobowość, bezbłędne wyczuwanie konwencji, niebywałą energię na koncertach oraz owocne wysiłki w popularyzowaniu muzycznej alternatywy”. Ich dwie ostatnie płyty, „XXII Century Sound Pioneers” (Lado ABC, 2010) i „Love For Three Cockroaches” with Igor Krutogolov” (Auris Media / Lado ABC, 2010), zostały wręcz zasypane entuzjastycznymi recenzjami. Muzyczni prześmiewcy, erudyci popkultury, i jak określają ich niektórzy – protoplaści hipsterki znad Wisły – zaprezentują swoje niezwykłe umiejętności 28 lipca 2012 r. na scenie Teatro Spiegeltent w Edynburgu.

Szczegółowy program koncertów na stronie festiwalu
www.edinburghjazzfestival.com
www.culture.pl

Anna Gromnicka

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm