Aktualności
HBC Super Trio



HBC SUPER TRIO I FOURTH FLOOR NA DRUM FEST 2012

Drum Fest Festival



W ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego Drum Fest w Filharmonii Opolskiej 13 października wystąpi HBC Super Trio – Scott Henderson, Jeff Berlin, Dennis Chambers. Grupa Fourth Floor zagra a Katowicach, Nysie i Gliwicach.

HBC SUPER TRIO Scott Henderson, Jeff Berlin, Dennis Chambers
Opole, 13.10.2012, godz. 19.00, Filharmonia Opolska

FOURTH FLOOR
Katowice, 11.10.2012 (czwartek), godz. 18.00, Aula Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12

Nysa, 12.10.2012 (piątek), godz. 18.00, Państwowa Szkoła Muzyczna

Gliwice, 13.10.2012 (sobota), godz. 19.00, Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko

FOURTH FLOOR
Kwartet niezwykle utalentowanych muzyków, założony w 2006 r. Wspólnie grający od wielu lat – Jan Freicher i Dominik Rosłon, którzy stanowią trzon kwartetu, czarują dźwiękami marimby i wibrafonu. Są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie wibrafonu i marimby Bernarda Maselego. Ich sceniczne porozumienie wywołuje wrażenie, że tak naprawdę gra jedna osoba. Na gitarze basowej w zespole gra Marcin Grabowski, a na perkusji Radosław Szarek. Wszyscy są gruntownie wykształconymi muzykami.

Kwartet ten cechuje nieszablonowość, innowatorskie podejście do komponowania i wysoki kunszt artystyczny. Wszystkie te atuty składają się na sukcesy grupy, do których można zaliczyć I nagrodę w konkursie aranżacji w Fürth w Niemczech dwa miesiące przed pierwszym występem publicznym. Ich koncerty od razu spotkały się z uznaniem, zarówno publiczności, jak i krytyków. W 2007 r. zdobyli Grand Prix owianego legendą, najstarszego festiwalu w Polsce – Jazz nad Odrą. Polska publiczność przyznała im prestiżową nagrodę – Klucz Do Kariery, a na niemieckim Summer Jazz Festival uznani zostali za najlepszych
solistów.

Zespół zapraszano na światowej rangi festiwale, m.in. Jazzwelten Dresden, Vibraphonie Zurich, Jazz Forum Festival, Jazztage Görlitz, Krokus Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, Jesień Jazzowa Jazz Celebrations. Swoje koncerty Fourth Floor grało przed występami: Kenny’ego Garreta, Nilsa Pettera Molvaera, Richa Greenblatta, Jeana Luca Ponty’ego, czy Billa Evansa.


DENNIS CHAMBERS


Przygodę z perkusją rozpoczął jako czternastolatek, a już dwa lata później grał w klubach. Jest samoukiem; jego pierwszym instrumentem był prosty zestaw perkusyjny. Jednak dopiero profesjonalny sprzęt pokazał mu drogę do samodoskonalenia i szukania własnego stylu gry. W latach 1978 – 1985 związany był z zespołem Parliament and Funkadelic. Oto, jak Chambers wspomina ten okres: „ Kiedy dołączyłem do P-Funk, mieliśmy już  perkusistę, ale on odszedł. Ustawili cały jego komplet na scenie, ale on nigdy nie wrócił! Pewnego dnia powiedziałem im żeby przenieśli cały ten sprzęt do mojego zestawu i że zagram na tym sam.

Słuchałem dużo muzyki latynoskiej i perkusistów, jak Mongo Santamaria czy Tito Puente. Widziałem też, jak Ndugu grał na bębnach i perkusji z Santaną. Oczywiście ja czułem potrzebę konkurowania z nimi, więc próbowałem tego samego w domu. Na początku ponosi się porażkę, ale próbuje się dalej." Od połowy lat osiemdziesiątych brał udział w wielu nagraniach sesyjnych w Nowym Jorku, był też perkusistą w wytwórni Sugar Hill Record Company. Dokładnie w 1985 r. dołączył do Special EFX, zaś w 1987 r. nawiązał współpracę z grupą Davida Sanborna oraz zespołu Johna Scofielda. Niedługo potem dołączył do takich gwiazd jak Mike Stern i Bob Berg. Lista artystów z którymi grał jest długa: The Brecker Brothers, Steely Dan, George Duke, John Scofield, John McLaughlin, ale to i tak nie wyczerpuje tematu. Niezależnie od stylu, Chambers nie pozostawia w swoich występach miejsca na nijakość i nudę, dlatego jest tak ceniony. J

ego muzyczny dorobek przedstawia się imponująco: obok pokaźnej dyskografii, wydał 2 filmy instruktażowe DCI i 2 solowe płyty CD. Koncertuje po całym świecie, a pytany, czy zdarza mu się grywać w Baltimore - gdzie mieszka, odpowiada: „Nie chcę przeszkadzać w tym co wypracowali sobie lokalni  gracze, nie chcę zabierać jedzenia z ich stołu”.


SCOTT HENDERSON

Gitarzysta; wykłada na Wydziale Musician’s Institute w Hollywood.  Dorastał w erze bluesa i rocka. Ucząc się gry na gitarze, był pod wpływem światowych sław: Jimmy’ego Page’a, Jeffa Becka, Jimiego Hendriksa, Ritchie’ego Blackmore'a czy wielkich gitarzystów bluesowych – Alberta Kinga, Buddy’ego Guya. W 1984 r., wraz z basistą Garym Willisem, założył formację Tribal Tech. Po wydaniu dziewięciu, cieszących się wielkim uznaniem albumów, Henderson udowodnił, że jest światowej klasy gitarzystą i kompozytorem.

W 1991 r. otrzymał nagrodę Gitarzysty Jazzowego #1 magazynu Guitar World, zaś w styczniu 1992 r. nagrodę Gitarzysty Jazzowego 31, wybranego na podstawie corocznego głosowania czytelników Guitar Palyer. Wydał 3 albumy bluesowe, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem fanów. Wydał również 2 albumy z Vital Tech Tones (w skład tria wchodzą także basista Victor Wooten oraz perkusista Steve Smith). Nagrał dwa filmy instruktażowe,  zatytułowane : „Jazz Fusion Improvisation” oraz „Melodic Phrasing”, wydane przez Alfred Publishing. Znajdują się na jednej płycie DVD pod tytułem „Scott  Henderson - Jazz Rock Mastery”. Obecnie pisze też artykuły dla magazynów Guitar Player, Guitar World i Guitar School.



JEFF BERLIN

Legendarny amerykański gitarzysta basowy. Urodzony w muzykalnej rodzinie; sam podjął naukę gry na skrzypcach, z wielkim zresztą powodzeniem. Mimo iż uważany był za cudownego skrzypka, w wieku 14 lat „przeniósł się” na  gitarę, co okazało się nie być złym pomysłem. Od 1970 r. grał w zespołach bardziej cenionych muzyków, wydał nawet kilka solowych albumów.

Przez ładnych parę lat grał z Billem Brufordem, Billym Cobhamem, Johnem McLaughlinem, Jermaine’em Jacksonem, Isaakiem Hayesem, zespołem Yes, Allanem Holdsworthem, Mikiem Sternem, i wieloma innymi, ale odrzucił propozycję współpracy z zespołem Van Halen. Od czasu, gdy koncertuje z The Jeff Berlin Group,  nagrał siedem solowych płyt. Gra z kolegami po fachu – Stu Hammem i Billym Sheehanem, w kolaboracji basowej Bx3. Koncertuje też z geniuszem gitarowym  Stanleyem Jordanem. Jeff Berlin brał udział w niemal wszystkich festiwalach jazzowych na świecie.

Pisze dla magazynów „Guitar Player” i „Bass Player”. Właściciel firmy Dean Guitars jest tak wielkim fanem Jeffa, że zaproponował mu stworzenie gitary specjalnie dla niego. To właśnie słynna „Jeff Berlin”.

Organizatorzy:
Polskie Stowarzyszenie Perkusyjne
ul. 1 maja 19
45- 068 Opole
77 454 66 24 w 23
www.drumfest.pl


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm