Aktualności

Ikony Jazzu

13.04 Dianne Reeves
Stary Maneż, Gdańsk

16.04 Dianne Reeves
Scena Relaks, Warszawa 

24.04  Nigel Kennedy
Filharmonia im. M. Karłowicza, Szczecin

27.04  Nigel Kennedy
Klub Wytwórnia, Łódź

29.04  Nigel Kennedy
Teatr Wielki, Poznań

25.11  Jan Garbarek feat Trilok Gurtu
Filharmonia Narodowa, Warszawa

26.11  Jan Garbarek feat Trilok Gurtu
Filharmonia Bałtycka, Gdańsk

Bilety: https://bilety.ikonyjazzu.pl/

Ikony JazzuDianne Reeves, Nigel Kennedy i Jan Garbarek feat. Trilok Gurtu na koncertach w Polsce!

Genialna amerykańska wokalistka wystąpi z zespołem 13 kwietnia w Gdańsku i 16 kwietnia w Warszawie. Laureatka pięciu nagród Grammy, Dianne Reeves to czołowa wokalistka jazzowa na świecie. Dzięki jej zapierającemu dech w piersiach wirtuozostwu, umiejętnościom improwizacji i unikalnym stylom jazzowym i R&B, Reeves otrzymała nagrodę Grammy dla Najlepszego Wykonawcy Wokalnego Jazzu za trzy kolejne nagrania – co stanowiło pierwszy taki przypadek w dowolnej kategorii wokalnej.

Wystąpiła w filmie „Good Night, and Good Luck” George’a Clooneya, który zdobył sześć nominacji do Oscara. Reeves zdobyła nagrodę Grammy dla Najlepszego Wykonawcy Wokalnego Jazzu za ścieżkę dźwiękową do tego filmu.

W ostatnich latach Reeves koncertowała na całym świecie w różnych kontekstach, w tym w ramach „Sing the Truth”, muzycznego hołdu dla Niny Simone, w którym wystąpiły również Lizz Wright i Angelique Kidjo. Wielokrotnie występowała w Białym Domu, m.in. na kolacji państwowej prezydenta Obamy dla prezydenta Chin oraz na Balu Gubernatorów.

Jej najnowsze wydawnictwo, „Beautiful Life”, zawiera udział Gregory’ego Portera, Roberta Glaspera, Lalah Hathaway i Esperanzy Spalding. Wyprodukowany przez Terri Lyne Carrington album „Beautiful Life” zdobył w 2015 roku nagrodę Grammy dla Najlepszego Wykonawcy Wokalnego Jazzu. Reeves jest również laureatką honorowych doktoratów przyznanych przez Berklee College of Music i Juilliard School. W 2018 roku Narodowe Stowarzyszenie Sztuki przyznało Reeves tytuł Mistrza Jazzu – najwyższe wyróżnienie, jakie Stany Zjednoczone przyznają artystom jazzowym.

Dianne Reeves wystąpi z następującym składem:

Dianne Reeves - vocal
John Beasley - piano
Romero Lubambo - guitar
Reuben Rogers - bass
Terreon Gully - drums

Kolejnym gościem koncertów z cyklu Ikony Jazzu będzie wybitny skrzypek jazzowy – Nigel Kennedy. Angielski muzyk wraz ze swoim zespołem zapraszają nas na program „Spiritual Connection” – retrospektywny projekt, w którym Kennedy przedstawia wachlarz swojej ulubionej muzyki, w tym m.in. kompozycje własne, utwory Bacha, a także własne aranżacje kompozycji autorstwa Komedy i Sakamoto. 24 kwietnia zagrają w Szczecinie, 27 kwietnia w Łodzi i 29 kwietnia w Poznaniu.

Nigel Kennedy jest uznawany za jednego z najwybitniejszych żyjących skrzypków. Jego działalność artystyczna, w której łączy światy muzyki klasycznej, jazzowej, rockowej i popularnej, stawia go w gronie najważniejszych światowych twórców odzwierciedlających obecne trendy wzajemnego przenikania się różnych stylów. Studiował m.in. u Yehudiego Menuhina, współpracował ze Stéphane’em Grappellim. Nagrał najlepiej sprzedającą się płytę z muzyką klasyczną, zawierającą Cztery pory roku A. Vivaldiego (2 miliony egzemplarzy). Koncertuje od ponad 40 lat w najbardziej prestiżowych salach o międzynarodowej renomie.

Zespół wystąpi w następującym składzie:
Nigel Kennedy - skrzypce, fortepian
Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela
Rolf Bussalb - gitara
Piotr Kułakowski - kontrabas
Sławomir Berny - perkusja i perkusjonalia

Jan Garbarek, jeden z największych europejskich saksofonistów, powraca do Polski na dwa koncerty! Norweski muzyk wraz ze swoim międzynarodowym zespołem oraz w roli specjalnego gościa słynnym hinduskim perkusjonistą Trilokiem Gurtu wystąpią 25 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a dzień później 26 listopada w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Każdy koncert Jana Garbarka to wydarzenie, które na długo pozostaje w pamięci. Jego muzyka oddycha i daje przestrzeń do oddychania. Ma proste, a jednocześnie złożone brzmienie. Z jednej strony jest skomplikowana jak hymn, a z drugiej oszczędna, zabawna, czasem też poważna, pogrążona w zadumie, a przy tym wyjątkowo otwarta. Nie da się dzisiaj mówić o jazzie, nie wspominając osoby tego wybitnego saksofonisty. Fascynuje go twórczość ludowa i etniczna, uwielbia muzyczne podróże w czasie i przestrzeni – to ubarwia jego muzykę, ale także prowokuje do spotkań z artystami różnych kultur i stylistyk. Jego koncerty składają się w wielce organiczny styl, budując jednocześnie rosnące napięcie. Jan Garbarek w Polsce pojawia się nad wyraz rzadko, dlatego nieostrożnie byłoby ominąć jego listopadowe występy.

Nikt nie gra na saksofonie tak jak Jan Garbarek. Jego brzmienie stało się jego niewątpliwym znakiem firmowym, które od pewnego już czasu przybiera inny wymiar, niż to, co jest powszechnie rozumiane jako jazz. Za sprawą niezliczonych nagrań, koncertów w najważniejszych salach koncertowych na całym świecie, wieloletniej współpracy z Keithem Jarrettem i bezprecedensowej współpracy z Hilliard Ensemble popularność tego wyjątkowego saksofonisty sięga przestrzeni wszystkich gatunków muzycznych oraz granic. W swoich kompozycjach i improwizacjach Jan Garbarek objawia się jako wirtuoz niewiarygodnie melodyjnej muzyki, która wprost wdziera się w nasze dusze. Ekspansywna przestrzeń dźwiękowa rozciąga się od absolutnego ukojenia do ekspresywnej ekstazy, promieniując zdumiewającym uczuciem spokoju, które jednak nie pozwala na odrobinę nudy.

Skład zespołu:

Jan Garbarek - saksofon sopranowy i tenorowy
Rainer Brüninghaus - fortepian elektryczny
Yuri Daniel - gitara basowa
Trilok Gurtu - instrumenty perkusyjne

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm