Aktualności
Grzegorz Ciechowski



IN MEMORIAM X FESTIWAL GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO

Leszek Barwik



W dn. 26-28 sierpnia br. w Tczewie, rodzinnym mieście Grzegorza Ciechowskiego, odbywać się będzie X In Memorium Festiwal poświęcony właśnie temu artyście. Wystąpią m.in. Grażyna Łobaszewska & Ajagore, Krzysztof Kiljański, Tomasz Makowiecki, Paulina Przybysz.

Impreza organizowana jest od roku, w którym Grzegorz nas opuścił. Dlatego też okrągły, dziesiąty Festiwal jest zarazem dziesiątą rocznicą jego śmierci! Co roku w tym niezwykłym dla Tczewa oraz fanów Grzegorza koncercie uczestniczy jego rodzina, oficjalny fanklub Republiki oraz gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

26 sierpnia, piątek, godz. 19.30, Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, ul. 30 Stycznia 4

Wernisaż wystawy „Pod białą flagą” – interdyscyplinarna prezentacja fotografii i materiałów muzycznych z imprez festiwalowych odbywających się w Tczewie od 2002 roku.

26 sierpnia, piątek, godz. 20.00, dziedziniec Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, ul. 30 Stycznia 4

Koncert finałowy VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego – wokaliści o Grand Prix nagrodę prezydenta Tczewa (6000 zł)

Koncert Grażyny Łobaszewskiej z zespołem Ajagore

27 sierpnia, sobota, godz. 19.00, dziedziniec Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, ul. 30 Stycznia 4

Koncert finałowy VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego – zespoły o Grand Prix nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego (6000 zł)

Koncert zespołu Dziewczyny
Wręczenie nagród w VI Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego
After party

28 sierpnia, niedziela, godz. 20.00, amfiteatr w parku miejskim, ul. Kołłątaja

Koncert specjalny z okazji 10. Rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego Wystąpią z zespołem festiwalowym m.in.: Krzysztof Kiljański, Tomasz Makowiecki, Paulina Przybysz (współzałożycielka Sistars), Anna Karamon, Aleksandra Nowak (wokalistki zespołu Dziewczyny).


IN MEMORIAM Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się w Tczewie od 2002 roku. Po nagłej, niespodziewanej śmierci Grzegorza Ciechowskiego (w grudniu 2001 roku) postanowiono organizować, w rodzinnym mieście artysty, imprezy upamiętniające tą wybitną postać polskiej pop kultury, popularyzujące jego twórczość i promujące młodych wokalistów oraz muzyków.

Od 2006 roku w ramach Festiwalu odbywa się Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, w którym artyści proponują własne interpretacje, aranżacje utworów z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego. Z imprezą od początku związane jest środowisko muzyczne Tczewa i Torunia, a od kilku lat ogólnopolski fanklub „Republika Marzeń”, skupiający miłośników talentu Grzegorza Ciechowskiego z terenu całej Polski.

Pomimo skromnego budżetu Festiwal ma coraz większe grono zwolenników. Oprócz przyjaciół, kolegów artysty i mieszkańców Tczewa w imprezie uczestniczą fani twórczości Grzegorza Ciechowskiego z Polski, a nawet z zagranicy. Utwory Grzegorza opracowują, przygotowują, interpretują i potem wykonują twórcy, artyści z Warszawy, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Lublina, Wrocławia, Torunia, Zielonej Góry i wielu mniejszych miast. Te piosenki potem na stale wchodzą do repertuaru uczestników Festiwalu. Dzięki tym działaniom z muzyką i poezją Grzegorza Ciechowskiego zmierzyło się wiele znanych zespołów i wokalistów: Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Maciej Maleńczuk, Jorgos Skolias, Ryszard „Tymon” Tymański, Cool Kids of Death, Muchy, Von Zeit, Bisquit, Freak of Nature, Manchester, Saluminesia, Adam Wendt, Depresjoniści i Harmidersi (zespoły mające w swych składach byłych członków „Republiki”), a także aktorzy scen trójmiejskich, krakowskich i warszawskich, młodzi jazzmani.

W Festiwalu dotychczas wzięło udział kilkuset muzyków, dziesiątki zespołów i wokalistów. Nieodmiennie imprezę wspiera tczewskie środowisko muzyczne i inni twórcy kultury. Jurorami Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego są muzycy związani z Grzegorzem Ciechowskim: Sławomir Ciesielski („Republika”), Adam Wendt i Adam Przybyłowski (współpracownicy Grzegorza w okresie tczewskim i tczewsko-toruńskim).

Imprezę od początku wspiera Samorząd Miasta Tczewa. Festiwalowi patronuje i funduje nagrody: Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Tczewa, Prezydent Gdańska, Starosta Tczewski i fanklub „Republika Marzeń”.

Sylwetki artystów:

DZIEWCZYNY
Zespół powstał w 2008 roku. Swoją karierę muzyczną rozpoczął od spektakularnego zwycięstwa w telewizyjnym programie Hit Generator. „Dziewczyny” grają muzykę akustyczną, niezwykle energetyczną, bardzo świeżą i porywającą. Zabawa tekstem, ruch na scenie i animacje podczas koncertów, mieszanka różnych stylistyk muzycznych (oscylujących między bluesem, jazzem i rock’n’rollem) to elementy, które stanowią silną stronę Zespołu. Wokalistki „Dziewczyn” Anna Karamon i Aleksandra Nowak wystąpiły w 2011 roku w finale programu muzycznego TVN X Factor. W zespole oprócz Anny Karamon i Aleksandry Nowak występują: Krzysztof Łochowicz (gitara), Artur Lipiński (bębny), Bogusz Wekka (instrumenty perkusyjne) i Maciej Matysiak (kontrabas).

TOMASZ MAKOWIECKI
Gitarzysta, wokalista i kompozytor. Laureat telewizyjnego programu „Szansa na sukces” i finalista pierwszej edycji programu „Idol”. Dotychczas wydał trzy solowe płyty. Ostatnia „Ostatnie wspólne zdjęcie” została wybrana przez użytkowników serwisu muzycznego onet.pl za najlepszą płytę pop roku 2007.

PAULINA PRZYBYSZ
Wokalistka i kompozytorka, współzałożycielka z siostrą Natalią grupy Sistars. Po rozwiązaniu zespołu rozpoczęła karierę solowa. Obecnie występuje pod pseudonimem artystycznym „PINNAWELA”. Współwłaścicielka wydawnictwa muzycznego i studia nagrań Penguin Records.  Grupa Sistars otrzymała w 2005 roku nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii „Grupa Roku”, a za 2006 rok przyznano jej „Fryderyka” w kategorii „Album Roku Hip-Hop/R&B”. W latach 2005-06 grupa Sistars wystąpiła na Festiwalu TOPtrendy wśród 10 artystów, którzy sprzedali najwięcej płyt. Solowa płyta Pauliny „Soulahili” w 2009 roku uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii „Album Roku Hip-Hop/R&B”.

KRZYSZTOF KILJAŃSKI
Instrumentalista, wokalista rockowy i jazzowy. Laureat  Old Jazz Meeting „Złota Tarka”, Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych. W 2001 roku zostaje przez polską publiczność  nazwany polskim Frankiem Sinatrą. Od 2003 roku współpracuje z Kayah. Zdobył „Superjedynkę” za utwór „Prócz Ciebie Nic”, dwa Fryderyki w 2005 roku w kategoriach „Wokalista Roku” oraz „Przebój Roku” za piosenkę „Prócz Ciebie Nic”. Płyta artysty „In The Room” osiągnęła w 2005 roku status „Platynowej”. W 2006 roku wystąpił na Festiwalu TOPtrendy wśród 10 najpopularniejszych artystów polskich.
 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm