Aktualności
Adam Milwiw-Baron
fot. Archiwum PWSZ w Nysie



INSTYTUT JAZZU PWSZ W NYSIE – DRZWI OTWARTE SZEROKO

Piotr Baron



W ramach „Dni Otwartych” Instytut Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie tętnił i pulsował nie tylko codziennym jazzowym rytmem, ale także, czy też przede wszystkim nieustannym i bardzo aktywnym kontaktem z gośćmi z zewnątrz. Za takich rozumiemy tu tak PT władze i pracowników naszej uczelni, wykładowców i studentów innych instytutów, ale także gości senso stricte: mieszkańców Nysy, uczniów szkół średnich oraz przyjezdnych z innych miast i krajów (sic!).



Dzień pierwszy – człowiek vs. komputer, kto kogo, w jakiej sprawie i o co tu chodzi

18 marca 2009 r. o godz. 15.00, w sali A101 w Budynku Głównym przy ul. Chodowieckiego 4 odbył się wykład, czy też raczej multimedialny pokaz połączony z koncertem. Mgr Adam Milwiw-Baron (trębacz jazzowy, producent muzyczny, absolwent Wydziału Jazzu katowickiej AM i certyfikowany konsultant Apple) z pomocą techniczną Pana Łukasza Grabowskiego (multimedia wizualne) wyjaśnił rzeczy, których każdy rasowy jazzman boi się, albo przynajmniej brzydzi. Okazało się ni stąd ni zowąd, że nadal to człowiek jest twórcą, a komputer narzędziem (ewolucja na linii np.: pień drzewa, fujara, fagot, kontrafagot, fagot elektryczny, fagot wirtualny, komputer fagotowy), że można kreatywnie improwizować na kornecie, brzmiąc jak syntezator, lub gitara (że o fagocie nie wspomnę) i nadal decydować o kształcie artystycznym dzieła. Możliwości technik komputerowych przydatnych w pracy w studio, na scenie, w komponowaniu i opracowywaniu dzieł są olbrzymie, pomocne i nie zmieniają istoty bytu muzyki. Natomiast z natury rzeczy łatwość generowania brzmień wirtualnych pozwala twórcy rozszerzyć zakres marzeń i możliwości, oby tylko nie zastąpiły one tego co najważniejsze – codziennych, żmudnych ćwiczeń na instrumencie. Licznie zgromadzone audytorium nagrodziło e-artystę gromkimi brawami, po czym już poza protokołem nastąpiła normalna, analogowa rozmowa między prelegentem a słuchaczami, efektem której była między innymi wzajemna wymiana adresów e-mailowych. Możemy liczyć na ponowne jazzowe komputerowanie w czasie Nyskiego Festiwalu Nauki we wrześniu 2009 – oby. 

Dzień drugi – wyjaśniamy, pomagamy, zachęcamy

Dzień zaczął się od konsultacji instrumentalnych, jakich 19 marca od godz. 11.00 do 13.00 udzielali w swoich klasach: pianistycznych – dr hab. Wojciech Niedziela profesor PWSZ  (Dyrektor Instytutu Jazzu), kontrabasowych – dr hab. Jacek Niedziela, profesor PWSZ, puzonowych – dr Grzegorz Nagórski, perkusyjnych – mgr Adam Buczek i saksofonowych – mgr Piotr Baron. Frekwencja przewyższyła znacznie oczekiwania konsultantów. Specjalnie przyjechali zainteresowani zdawaniem do IJ PWSZ kandydaci z Wrocławia, Opola, Poznania, Krakowa, Katowic i (sic!) Ostravy. Atmosfera zajęć z oficjalnej bardzo szybko przeradzała się w partnerską, na koniec wręcz familiarną. Konsultowani opuszczali klasy z uśmiechem, konsultanci z pozytywnym zdziwieniem.

O 13.00 powietrze zaczęło zmieniać gęstość, dał się odczuć wyraźny niepokój, ktoś rozpuścił plotkę, że już idą, oni! Czyli kto?

Puzoniści z Miami

Nie wszyscy wiemy, że dr Grzegorz Nagórski w latach 1991-1993 studiował w University of Miami. Po otrzymaniu dyplomu (Master Degree) tej renomowanej amerykańskiej uczelni rozpoczął pracę tamże na stanowisku asystenta w klasie puzonu jazzowego i zespołów instrumentalnych. Tam poznał się i zaprzyjaźnił z Dantem Lucianim, fenomenalnym puzonistą, bandleaderem, nauczycielem. Naturalną koleją rzeczy panowie zapraszali się wzajemnie do różnych, tak artystycznych, jak edukacyjnych przedsięwzięć jazzowych. Nagórski wielokrotnie współpracował z Dantem w USA także poza Miami, Dante koncertował i uczył w Polsce, chociażby na legendarnych Warsztatach jazzowych w Puławach (niegdyś chodzieskich, sukcesja zachowana).

I nareszcie, w końcu, udało się. Instytut Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, w ramach „Dni Otwartych”, miał zaszczyt zaprosić chętnych na bezpłatne warsztaty dotyczące gry w małym zespole jazzowym, które poprowadził Dante Luciani, światowej sławy amerykański puzonista, profesor Wydziału Jazzu University of Miami. Warsztaty odbyły się w budynku Instytutu Jazzu (PWSZ „B”) 19 marca o godz. 13.00. Chętnych było więcej niż miejsc. Wiele pytań pozostało bez odpowiedzi z prozaicznej przyczyny braku czasu. Wiedza, łagodność, fachowość i przede wszystkim wirtuozeria prelegenta powalały wręcz nawet tych na co dzień najkrnąbrniejszych z „naszych”, zachwycały „nienaszych”, cieszyły i zapadały w umysły i serca. Z pewnością od tego momentu imię Dante nie będzie kojarzyło się już uczestnikom warsztatów wyłącznie z autorem „Nie-boskiej komedii”.

Każdy festiwal ma swoją gwiazdę, każdy cykl dydaktyczny swój highlight. Tak było i tym razem...

Kolacja Mistrzów (in concert)

O godzinie 18.00 w Collegium Artium PWSZ w Nysie przy ul. Obrońców Tobruku 5 odbył się koncert naszego amerykańskiego gościa wraz z wykładowcami nyskiej uczelni (Grzegorzem Nagórskim na puzonie, Wojciechem Niedzielą na fortepianie, Jackiem Niedzielą na kontrabasie oraz Adamem Buczkiem na perkusji). Jak z pewnością powiedziałby Jan Ptaszyn Wróblewski – doborowa paczka! Jak powiedzieli później słuchacze – same gwiazdy. Moi wspaniali koledzy z pracy ramię w ramię, strzemię w strzemię z  Dantem Lucianim wykreowali cudnej urody przestrzeń muzyczną wypełniającą całe Collegium Artium, nasączającą słuchaczy ciepłem, dobrem i... swingiem. Obecni wiedzą co mam na myśli, obcowali wszak z wielką sztuką.

Sala była wypełniona po brzegi a wspaniała reakcja publiczności może być potwierdzeniem jakości tego niezapomnianego wieczoru w nyskiej uczelni.

IJ PWSZ w Nysie stoi otworem i już dziś zaprasza wszystkich Państwa na kolejne „Dni Otwarte”.

http://www.pwsz.nysa.pl/instytut/i_jazz.php


mgr Piotr Baron
wykładowca saksofonu IJ PWSZ w Nysie

 

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm