Aktualności
Zeszłoroczny koncert na Congo Square w Nowym Orleanie, przy fortepianie Herbie Hancock

Międzynarodowy Dzień Jazzu
30 kwietnia




International Jazz Day



Już po raz drugi dzień 30 kwietnia będzie obchodzony na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Jazzu.

Inicjatorem tego święta jest UNESCO i Ambasador Dobrej Woli Herbie Hancock, a współorganizatorem głównych uroczystości Thelonious Monk Institute of Jazz. Obchody te mają na celu podniesienie świadomości międzynarodowej społeczności, jeśli chodzi o znaczenie muzyki jazzowej jako narzędzia edukacji, a także jako wehikułu na rzecz pokoju, jedności, dialogu i współpracy pomiędzy ludźmi różnych krajów, kultur i cywilizacji.

Oficjalną stolicą obchodów jest w tym roku turecka metropolia Stambuł. Koncert galowy w historycznej Hagia Irene na dziedzińcu Pałacu Topkai uświetnią występy amerykańskich gwiazd. Będą wśród nich Herbie Hancock, Wayne Shorter, Jimmy Heath, George Duke, Robert Glasper, Christian Scott, Marcus Miller, Lee Ritenour, Al Jarreau i Dianne Reeves. Udział wezmą również artyści reprezentujący różne strony naszego globu: Hugh Masekela i Abdullah Ibrahim (Południowa Afryka), Keiko Matsui (Japonia), Anat Cohen (Izrael), Milton Nascimento (Brazylia), John McLaughlin (Wielka Brytania), Igor Butman (Rosja), Jean-Luc Ponty (Francja).

Główny koncert będzie transmitowany na żywo przez Internet i zostanie nagrany przez stacje radiowe i telewizyjne. W ciągu dnia odbywać się będą w tamtejszych szkołach i uczelniach warsztaty mistrzowskie, projekcje filmowe, seminaria i panele dyskusyjne.

Święto jazzu zostanie uczczone setkami uroczystości na całym świecie, nawet w tak odległych i egzotycznych krajach jak Korea, Gabon, Melezja, czy Trynidad i Tobago. Włączą się do obchodów biblioteki, szkoły, stowarzyszenia, ośrodki artystyczne.

Specjalne koncerty w Polsce odbędą się m.in. w ramach festiwali Katowice JazzArt Festival, Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie, Wiośnie Jazzowej Zakopane i na Mokotów Jazz Festival w Warszawie. W stolicy zapowiedziana została konferencja naukowa na temaInternational Jazz Day „Znaczenie jazzu dla kultury europejskiej XX wieku”, przedstawiony także będzie opracowany przez ekspertów raport „Edukacja w dziedzinie jazzu i muzyki estradowej w Polsce” – Fundacja Kronenberga, ul. Traugutta 7/9, godz.11.00. Specjalną ramówkę pełną jazzu przygotowuje na wtorek 30 kwietnia Program 2 Polskiego Radia.


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm