Aktualności




IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS „WSPOMNIENIA MIŁOŚNIKÓW ROCK’N’ROLLA

Marcin Jacobson



Organizatorzy konkursu przedłużyli termin przyjmowania prac do 10 października br. Ogłoszenie wyników nastąpi 9 listopada w Operze Leśnej w Sopocie.

Fundacja „Sopockie Korzenie” ogłasza IV Ogólnopolski Konkurs „Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla”, którego celem jest ocalenie od zapomnienia ludzi i zdarzeń oraz uratowanie przed zniszczeniem pamiątek i innych świadectw materialnych dot. historią polskiej muzyki rozrywkowej. Organizowany on jest z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

W konkursie może wziąć udział każdy kto do 10 października 2012 roku dostarczy do Fundacji spisane lub nagrane wspomnienia, dokumenty, pamiątki (fotografie, plakaty, płyty, nagrania audio i video) lub inne materialne świadectwa związane z tematem konkursu. Będą one oceniane przez, powołane zgodnie z regulaminem konkursu, jury w trzech kategoriach: publikowane i nie publikowane wspomnienia uczestników, opracowania o charakterze historycznym lub socjologicznym oraz „dokumenty, pamiątki, publikacje i inne”. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Sopotu oraz sponsorów i patronów medialnych. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi do 30 października 2012 roku w Operze Leśnej w Sopocie. Regulamin oraz formularz zgłoszenia dostępne są na stronie Fundacji Sopockie Korzenie:
http://www.sopockiekorzenie.org.pl/konkurs.html

Wyniki trzech edycji konkursu wykazały, że idea jaka mu przyświeca jest nośna i potrzebna. Dzięki temu przedsięwzięciu udało się uratować przed zniszczeniem dziesiątki dokumentów, wspomnień, korespondencji, wydawnictw, afiszy i plakatów, fotosów, autografów, gadżetów, instrumentów itp., które świadczą o bogatej historii naszej muzyki rozrywkowej i narodzinach rock’n’rolla w Polsce. Udało się wydobyć z niepamięci wydarzenia, o których nawet badacze tej historii nie mieli pojęcia.

Pierwszy konkurs zaowocował video-nagraniem z koncertu Niemena, któremu w Sztokholmie akompaniowała grupa Kombi (!). Odkryciem drugiego był zbiór dokumentów i pamiątek dotyczących początków big-beatu w Krakowie. Konkurs trzeci to m.in.: film dokumentalny „Wiatr do morza czyli big-beat po szczecińsku” oraz niezwykle interesujące opracowania monograficzne i kolekcja plakatów .

Dzięki konkursowi dotarliśmy do wielu zapomnianych uczestników tamtych zdarzeń - muzyków, którzy spisali wspomnienia i udostępnili nam swoje archiwa. Uratowaliśmy dziesiątki bezcennych eksponatów, które staramy się je zabezpieczać i systematyzować, by w przyszłości udostępnione one były dla szerszej publiczności – najpierw w Internecie, a potem w Muzeum Muzyki Rozrywkowej, o którego powstanie w Sopocie walczymy. Ma to być placówka na miarę XXI wieku łączącą funkcje wystawiennicze, badawcze, warsztatowe i edukacyjne. Póki co organizujemy wystawy, wydajemy książki i i albumy a także staramy się o honorowanie najbardziej zasłużonych twórców estradowych.

Z naszej inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył medalami Gloria Artis m.in. Franciszka Walickiego, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Koselę i Jerzego Skrzypczyka. Wydaliśmy albumy: „This Is Jazz” Marka Karewicza i „Muzyka Młodej Generacji” Jacka Awakumowskiego” oraz książkę „Wspomnienia rówieśników rock’n’rolla”, będącą zbiorem prac z pierwszego konkursu. Aktualnie przygotowujemy kolejny taki zbiór oraz autobiografię Franciszka Walickiego „Epitafium dla Rock & Rolla”.
Zrealizowaliśmy plenerowe wystawy fotograficzne: „Big Beat – 50 lat rock’n’rolla w Polsce”, „Muzyka Młodej Generacji - 30 lat minęło” i „Krzysztof Klenczon”. Przygotowaliśmy koncerty z okazji 40-lecia Polan, 45-lecia Czerwonych Gitar, 50-lecia Czerwono-Czarnych i 50-lecia sopockiego Non-Stopu. Maczaliśmy też palce w ochrzczeniu nowego gdańskiego tramwaju imieniem Klenczona.

Reasumując, serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji Konkursu „Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla”, dzięki czemu wszyscy możemy przyczynić się do kolejnych historycznych odkryć, uratowania bezcennych dokumentów i pamiątek, a co za tym idzie do podtrzymania dobrej pamięci o o muzyce, której już nie ma, a która stała się elementem naszego dziedzictwa kulturowego.

(-) Zarząd Fundacji „Sopockie Korzenie”
Wojciech Korzeniewski, Wiesław Śliwiński, Marcin Jacobson
www.sopockiekorzenie.org.pl

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm