Aktualności
Tord Gustavsen
fot. Hans-Fredrik Asbjornsen



JAZZ NA STARÓWCE

JF



W sobotę 2 lipca rozpocznie się w Warszawie Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce 2011. Ciesząca się dużą popularnością niebiletowana impreza odbywać się będzie po raz siedemnasty przez całe lato – do 27 sierpnia.

W kolejne soboty dwumiesięcznego cyklu występować będą: 2 lipca Tord Gustavsen Ensemble (Norwegia), 9 lipca Naxos Quintet (Elektra Kurtis, Curtis Stewart, Apostolis Anthimos, Kostas Jorjadis, Milo Kurtis), 16 lipca Tingvall Trio, 23 lipca Laboratorium(Polska), 30 lipca Steinar Aadnekvam Quartet (Norwegia), 6 sierpnia Manu Delago And The Wokheads (Austria), 13 sierpnia Gary Guthman Quartet (USA/Polska), 20 sierpnia Caecilie Norby Quartet „Arabesque” (Dania/Szwecja), 27 sierpnia Omar Puente Sextet (Kuba).

To jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości słuchaczy festiwal jazzowy w Polsce.   Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy.

Oryginalny program – zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowe gwiazdy, premiery i  jazzowe odkrycia to znaki rozpoznawcze festiwalu.

PROGRAM

2 lipca
Tord Gustavsen Ensemble

Festiwal zainauguruje młoda gwiazda wytwórni ECM. Norweski pianista należy do najciekawszych osobowości skandynawskiej i europejskiej sceny jazzowej.

9 lipca
Naxos Quintet

Zespół gwiazd o grecko-polskich korzeniach: Elektra Kurtis, Curtis Stewart, Apostolis Anthimos, Kostas Jorjadis, Milo Kurtis. Koktajl współczesnego jazzu, zachodniej muzyki klasycznej oraz muzyki etnicznej Grecji, regionu śródziemnomorskiego i północnej Afryki.

16 lipca
Tingvall Trio
Po raz pierwszy w Warszawie jeden z najciekawszych  młodych skandynawskich zespołów  założony w przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Czerpie inspiracje z muzyki kubańskiej, szwedzkich pieśni ludowych, łącząc jazz z rockowym podejściem do grania.

23 lipca
Laboratorium

Legenda polskiego jazzu, jeden z najpopularniejszych i najważniejszych zespołów lat 70. Nasza odpowiedź na Weather Report.

30 lipca
Steinar Aadnekvam Quartet
Po raz pierwszy w Polsce „norweski McLaughlin i Al Di Meola”, młody wirtuoz gitary, finalista prestiżowego Norsk Jazzintro 2010  w porywającym programie – muzyka brazylijska i jazzowa w nowej odsłonie.

6 sierpnia
Manu Delago Group

Po raz pierwszy w Warszawie wirtuoz oryginalnego instrumentu melodycznego, zwanego Hang Drum („Głos Bogów”) należy do najznamienitszych, młodych perkusistów, jego gra i muzyka robi oszałamiającą karierę.

13 sierpnia
Gary Guthman Quartet
Mistrz amerykańskiej trąbki.  Występował na całym świecie z orkiestrami symfonicznymi, towarzyszył takim gwiazdom jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones.

20 sierpnia
Caecilie Norby Quartet

Światowej klasy wokalistka, duńska królowa jazzu, czerpiąca natchnienie z nagrań Diny Washington i Arethy Franklin w najnowszym projekcie „Arabesque” (ACT).

27 sierpnia
Omar Puente Sextet

W finale Jazzu na Starówce p raz pierwszy w Warszawie wystąpi ze swoim sekstetem kubański wirtuoz skrzypiec, artysta o bogatej karierze muzycznej, od Orquestra Nacional de Cuba Symphony, Charanga Habanera,  po europejskie tournée  z Rubenem Gonzalesem. Podróżując po świecie od Montreux Jazz Festival po Hard Rock Café w Manili, zachwyca publiczność swoją muzyką, w której elementy jazzu stapiają się z wpływami  muzyki  klasycznej i kubańskiej.
                                                                                 
Organizator festiwalu, Producent: Fundacja Jazz Art, Agencja Ika Art
Dyrektor festiwalu: Krzysztof Wojciechowski
Rzecznik prasowy festiwalu: Iwona Strzelczyk Wojciechowska
 
Honorowy Patronat Festiwalu:
Prezydent m.st. Warszawy
– Hanna Gronkiewicz-Waltz
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski

www.jazznastarowce.pl


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm