Aktualności

Jazz nad Odrą 1964 - 2014
Wojtek Siwek i Bogusław Klimsa
Wydawnictwo 2c




Jazz nad Odrą 1964 - 2014. Dwa wielkie tomy na wielki jubileusz



Imponujące dzieło z okazji 50. rocznicy wrocławskiego festiwalu!

Nakładem Wydawnictwa c2 ukazały się dwa niepowtarzalne tomy opisujące historię jednego z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Autorami tych dzieł są: Wojtek Siwek i Bogusław Klimsa. Tom I - biały (monografia) / Tom II - czarny (album)

W tym roku Wrocławski Festiwal Jazzowy „Jazz nad Odrą” obchodzi jubileusz swojego 50-lecia. To jeden z najstarszych, polskich a zarazem europejskich festiwali jazzowych. Narodził się w 1964 roku w kultowym klubie studenckim Pałacyk. Od chwili powstania odgrywał znaczącą rolę na polskiej scenie muzycznej. Konkurs, który w pierwszych latach istnienia festiwalu był jego najważniejszym elementem, wyłonił m.in.: tak wielkie indywidualności polskiej sceny jazzowej jak: Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Janusz Strobel, Piotr Baron, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski, Andrzej Zaucha.

Z biegiem lat profil festiwalu uległ zmianie, poza konkursem pojawiało się coraz więcej gwiazd europejskiego i światowego jazzu, m.in.: Ron Carter, Pat Metheny, Branford Marsalis, David Sanborn, Paco De Lucia, Al Di Meola, Kenny Garret, Diana Krall, Patricia Barber, Cassandra Wilson.

Istotnym elementem festiwalu była zawsze jego oprawa graficzna. Plakaty projektowali wrocławscy twórcy o międzynarodowej sławie:  Jan Sawka, Eugeniusz Get Stankiewicz, Rosław Szaybo. Od kilku lat festiwalowy plakat wyłania konkurs, ogłaszany wśród studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Wojciech Siwek i Bogusław Klimsa, stworzyli, niepowtarzalne, 2-tomowe wydawnictwo.

Pierwszy tom to zbiór chronologicznie zapisanych informacji (plakaty, kalendarium, laureaci, biuletyny, dyskografia, miejsca wszystkich koncertów, wspomnienia uczestników, fragmenty wywiadów) z bogato ilustrowaną, w większości niepublikowanymi dotychczas zdjęciami.

Drugi tom to album prezentujący fotografie muzyków, zespołów od pierwszego festiwalu po 49., który miał miejsce w 2013 roku. Autorami zdjęć są m.in.: Jan Bebel, Mariusz Czułczyński, Tadeusz Drankowski, Waldemar Faściszewski, Piotr Guzek, Jerzy Hankiewicz, Adam Hawałej, Marek Karewicz, Bogusław Klimsa, Romuald M. Sołdek, Tadeusz Szwed, Zbigniew Warzyński, Przemek Woźny, Wojciech Zawadzki.

Warto dodać, że w takiej formie i tak skrupulatnie opracowanego, jazzowego wydawnictwa nie ma na muzycznym, polskim rynku. Co zapewne stanowić będzie ogromne źródło informacji dla fanów jazzu i zachowa od zapomnienia ten wyjątkowy festiwal.

Specyfikacja
Format: 23,8 x 270 mm
Liczba stron: 240 (tom I) / 176 (tom II)
Druk:  CMYK (kolor)
Okładka: twarda z obwolutą
ISBN: 978-83-63037-09-3
Rok wydania: 2014

2 tomy: 119,00
2 tomy w eleganckim etui: 149,00

O autorach:

Wojciech Siwek – członek rady artystyczno-programowej festiwalu Jazz nad Odrą . Związany z imprezą (przez wiele lat jako kierownik) od jej pierwszej edycji w 1964 roku. Studiował budownictwo lądowe na Politechnice Wrocławskiej (magister inżynier), kierował klubem Pałacyk, administrował Studenckim Teatrem Kalambur, gdzie też sprawdzał się na scenie w słynnym spektaklu „W rytmie słońca”. Założył wrocławski oddział Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w czasach, kiedy PSJ był jedną z ważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce. Chichot historii sprawił, że w 2012 roku postawił wniosek o likwidację tego oddziału. Współtworzył słynny klub jazzowy RURA i nadal marzy o jego reanimacji. W historii polskiej fonografii zapisał się jako właściciel jednego z pierwszych specjalistycznych prywatnych sklepów płytowych we Wrocławiu. Gdy Internet był tylko mrzonką fantastów, w jego sklepie Bemol można było zamówić każdą pozycję ze światowych katalogów.

Bogusław Klimsa – muzyk, dziennikarz, kompozytor muzyki teatralnej i piosenek, reżyser, autor reportaży telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych. Przygodę z jazzem zaczynał w Katowicach na przełomie lat 50. i 60., współtworzył wtedy szkolne, dixielandowe zespoły. Podczas studiów we Wrocławiu dał się poznać jako kompozytor i akompaniator w studenckich teatrach. Z własną sekcją instrumentalną pracuje w wielu polskich estradach, akompaniując piosenkarzom i aktorom. Jest obserwatorem prawie wszystkich festiwali Jazz nad Odrą . Przez wiele lat czynnie uczestniczył w ich organizacji. W latach 1972–1975 pracował w Biurze Prasowym oraz w zespole redakcyjnym Biuletynu Festiwalowego. W latach 1973–1975 był członkiem komisji kwalifikacyjnej konkursu. W TVP Wrocław realizował w latach 1989–2008 liczne studia i reportaże z festiwalu. W tym czasie powstało także pięćdziesiąt sześć zapisów koncertów zespołów uczestniczących w Jazz nad Odrą. Tak bogata dokumentacja pozwoliła na realizację pięcioodcinkowego serialu Panorama Polskiego Jazzu  emitowanego w latach 90. w Telewizji Wrocław.




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm