Aktualności

Jazz nad Odrą 2014
4-13 kwietnia
Wrocław




Jazz nad Odrą 2014 – Złoty Jubileusz!

Wojtek Siwek



Na swoje pięćdziesięciolecie wrocławski festiwal powróci do Hali Stulecia.

Obrodziło ostatnio w Polsce jubileuszami festiwali jazzowych, jednak jubileusz Jazzu nad Odrą jest w tym towarzystwie szczególny. W kwietniu 2014 stuknie nam pięćdziesiątka.

7 marca 1964 roku we wrocławskim (niestety nieistniejącym już) Pałacyku Traditional Jazz Septet z Lublina (z braćmi Kula na saksofonach) zainaugurował przegląd studenckich zespołów jazzowych nazwany „Jazzem nad Odrą”. Wówczas nikt, ani naczelny miesięcznika „Jazz” Józef Balcerak, ani główny pomysłodawca i pierwszy szef festiwalu Karol Maskos, ani ja, późniejszy szef i jedyny świadek wszystkich edycji JnO, nie mógł przypuszczać, że nasz festiwal dożyje tak zacnego wieku, a zwycięzca I konkursu z 1964 roku Jazz Band Ball zagra na jubileuszowej Gali 50. Festiwalu.

Kto by pomyślał, że po upływie pół wieku wrocławski festiwal będzie ciągle najważniejszym miejscem startu do kariery dla naszych młodych jazzmanów. Takim samym, jakim przed laty był dla Nahornego, Śmietany, Seiferta, Dębskiego, Bałdycha, Ewy Bem, Laboratorium, Extra Ballu, Krzysztofa Urbańskiego i wielu innych.

Jazz nad Odra znowu ma się świetnie, ba – coraz lepiej. 10 lat temu jego właścicielem stał się Wrocław. W imieniu Miasta odkupił go od Fundacji JnO za symboliczną złotówkę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Od tego momentu nastąpił ponowny rozkwit imprezy. Każdego roku gościmy wielkie gwiazdy światowego jazzu, a konkurs przyciąga coraz liczniejsze młode talenty, teraz już z całej Europy.

Myśląc o jubileuszu szukaliśmy artystów z panteonu sławy i w naszej ulubionej rubryce „Down Beatu” – Rising Stars. Prawie na pewno wystąpią: Gregory Porter, Ambrose Akinmusire, Hiromi Uehara, a Dan Tepfer przy okazji podzieli się swoimi doświadczeniami z uczestnikami konkursu, czyli polskimi „rising stars”. Warsztaty w Akademii Muzycznej poprowadzi także Kenny Garrett z zespołem. O pozostałych gwiazdach wkrótce, bo negocjacje trwają.

Złoty jubileusz zobowiązuje. Ryzykujemy wracając po latach do gigantycznej Hali Ludowej nazywanej teraz Halą Stulecia. Czyli pięćdziesięciolecie w stuletniej hali.

Już teraz warto zarezerwować pierwsze dni kwietnia (4-13), wybrać z programu cos interesującego dla siebie, a koniecznie zjawić się na jubileuszowej Gali w Hali. Pełny program niebawem na stronach internetowych JAZZ FORUM i Jazz na Odrą.  Ukończyliśmy monografię festiwalu – album ukaże się podczas jubileuszu nakładem wydawnictwa C2.


Wojtek Siwek


 

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm