Aktualności
Randy Brecker



JAZZ – PARDON TO TU

Magdalena Dudek



Warszawski klub Pardon To Tu przy Placu Grzybowskim zaprasza na koncerty muzyki jazzowej. 24 lipca duo Robert Kusiołek-Paweł Postaremczak, 29 lipca Randy Brecker & High Definition, 1 sierpnia Maciej Trifonidis solo, 2 sierpnia Off-Quartet.

1. Kusiołek / Postaremczak
wtorek, 24.07.2012, godz. 21.00
wstęp 10 zł

Dwóch znakomitych muzyków Robert Kusiołek
i Paweł Postaremczak w nietypowym zestawieniu instrumentalnym – akordeon i saksofon.

Robert Kusiołek – akordeonista, kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu prof. Jerzego Kaszuby. Od 2007 roku studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover Solistenklasse u prof. Elsbeth Moser. Stypendysta Programu Polskiego Młoda Polska – 2006 oraz Niemieckiego DAAD – 2007. Robert Kusiołek od wielu lat poświęca się muzyce improwizowanej. Owocem jego twórczych poszukiwań jest wydana płyta „Nuntium” (Multikulti Project - 2011). Posługując się własnym, indywidualnym językiem muzycznym udało mu się przerzucić most pomiędzy tradycją i nowoczesnością, dwoma nurtami, które jego zdaniem nie są w pozycji wobec siebie.

Paweł Postaremczak – obecnie najciekawszy saksofonista młodego pokolenia na polskiej scenie. Charakteryzuje go wyjątkowo liryczny i ekstatyczny styl, będący kontynuacją tradycji wielkich mistrzów saksofonu jak John Coltrane czy Pharoah Sanders. Jego gra hipnotyzuje.

Z niezwykłą świadomością tworzy frazy niepowtarzalne, trudne do zapomnienia. Współpracuje m.in. z Michaelem Zerangiem, Mikołajem Trzaską, Klausem Kugelem, Raphaelem Rogińskim, Markiem Tokarem, Januszem Stefańskim czy Robertem Kusiołkiem. Wraz z Wacławem Zimplem, Pawłem Szpurą i Ksawerym Wójcińskim współtworzy kwartet HERA. Od ponad dziesięciu lat współpracuje też z poznańską formacją Snowman.

2. Randy Brecker & High Definition
niedziela 29.07.2012, godz. 21:00,
wstęp 30zł w przedsprzedaży / 40zł w dniu koncertu

High Definition: Mateusz Śliwa – saksofon, Piotr Orzechowski- fortepian, Alan Wykpisz- kontrabas, Patryk Dobosz- perkusja

To kwartet złożony z młodych, ambitnych muzyków, otwartych zarówno na główny nurt jazzowy jak i korzystających z najnowszych zdobyczy muzyki klasycznej czy współczesnej awangardy. W 2011 r. kwartet zdobył Grand Prix na dwóch znanych europejskich konkursach, w tym prestiżowy Jazz Hoeilaart i Krokus Jazz. W rankingu Jazz Top na portalu Jazzarium.pl High Definition zajęło I miejsce w kategorii Debiut Roku 2011.

Muzycy High Definition to studenci Akademii Muzycznej w Krakowie; mają na koncie wyróżnienia indywidualne na uznanych polskich i zagranicznych festiwalach m.in.: Jazz nad Odrą (Wrocław), Jazz Juniors (Kraków), Krokus Jazz (Jelenia Góra), Novum Jazz (Łomża), Blues nad Bobrem (Bolesławiec), RCK Pro JAZZ (Kołobrzeg), Baszta Jazz (Czchów), Novum Jazz (Łomża), Jazz Hoeilaart (Belgia) czy Montreux Jazz Festival (Szwajcaria).

Pianista Piotr Orzechowski jest zwycięzcą Montreux Jazz Piano Competition. Saksofonista Mateusz Śliwa jest dwukrotnym laureatem i zwycięzcą Ogólnopolskiego Festiwalu Saksofonowego w Przeworsku. Kontrabasista Alan Wykpisz zdobył indywidualną nagrodę dla najlepszego kontrabasisty na Jazz Hoeilaart. Perkusista Patryk Dobosz zdobył nagrodę specjalną Leszka Możdżera na Jazz Juniors. High Definition wykonuje własne, oryginalne kompozycje z pogranicza jazzu i muzyki współczesnej oraz aranże standardów jazzowych.

Randy Brecker określany jest jednym z najlepszych muzyków jazzowych na świecie. Wraz z bratem Michaelem, wybitnym saksofonistą, tworzył słynny The Brecker Brothers, uznawany za jeden najbardziej popularnych zespołów jazz-rockowych lat 80. i 90. Dziennik „New York Times” określił ich muzykę jako „najbardziej przekonujące połączenie jazzu i rocka jakie osiągnęła kiedykolwiek jakakolwiek grupa”. Brecker współpracował z pierwszoplanowymi postaciami z kręgu muzyki jazzowej, popowej i rockowej, wśród których znajdują się m.in. James Brown, Frank Zappa, Eric Clapton, Bruce Springsteen, Chaka Khan, George Benson, Stanley Clarke, Jaco Pastorius, Charles Mingus, Al. Foster, Dave Weckl.

Trębacz ma na koncie również współpracę z polskimi muzykami m.in. z perkusistą Krzysztofem Zawadzkim, a także pianistą Włodkiem Pawlikiem, która zaowocowała albumem „Tykocin”. W ubiegłym roku artysta wystąpił podczas Krokus Jazz Festiwal z AMC Trio, okrzykniętym jako słowacki EST.

W ramach 54. edycji Grammy za płytę „The Jazz Ballad Song Book” nagraną wspólnie z orkiestrą duńskiego radia DR Big Band otrzymał cztery nominacje, w kategoriach: najlepsze improwizowane solo jazzowe, najlepszy album jazzowy nagrany w dużym składzie, najlepsza kompozycja instrumentalna i najlepsza instrumentalna aranżacja.

3. Maciej Trifonidis – Solo
środa 01.08.2012, godz. 21.00
wstęp 10zł

Maciej Trifonidis – kompozytor, saksofonista, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dźwięku. Muzyka Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl i język muzyczny.  Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety...

Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą. Obok wyrafinowanych jazzowych tematów w kompozycjach Trifonidisa usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno-filmowe nastroje. W wielowątkowych utworach odnajdziemy wpływy muzyki jazzowej, współczesnej i etnicznej. W swojej
muzyce twórca ten łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując między improwizacją a precyzyjnym zapisem utworów. Działalność kompozytorska to jedna z trzech głównych dróg artysty. Trifonidis jako multiinstrumentalista udziela się i tworzy wiele zespołów sceny jazzowej, world music i muzyki improwizowanej. A jako producent i realizator dźwięku i wydawca (slowdown records) tworzy i nagrywa muzykę we własnym studio (Trifonidis Studio).

4. Off-Quartet (Polska/Dania)
czwartek, 02.08.2012, godz. 21:00
wstęp 15/10 zł

Off Quartet: Marek Kądziela - gitara, Tomasz Dąbrowski - trąbka, Morten Christian Haxholm - kontrabas, Rasmus Shmidt Nielsen - perkusja.

Off-Quartet jest międzynarodową grupą muzyków powstałą przy okazji wspólnych studiów członków zespołu na Akademii Carla Nielsena w Danii. Założycielem grupy jest jej gitarzysta Marek Kądziela, który też jest autorem większości kompozycji. Muzyka zespołu to wybuchowa mieszanka współczesnej muzyki improwizowanej oraz nowoczesnego jazzu akustycznego zawansowanego w swej formie rytmicznej i harmonicznej, lecz mimo wszystko inteligentnie podana w sposób, który bez problemu dociera też do początkującego słuchacza.

Muzycy zespołu są mimo młodego wieku znani na rynku muzycznym duńskim jak i polskim, o czym mogą świadczyć liczne nagrody i wyróżnienia jego członków oraz współpraca z czołowymi nazwiskami sceny skandynawskiej i polskiej. Część repertuaru zespół wykonuje w formie tria bez basu, co jest bezpośrednią inspiracją Berlińskiej awangardy jak np. Der Roter Bereich Franka Mobusa, utwory te charakteryzują się karkołomną melodyką oraz niepowtarzalną w innej konfiguracji kolorystką muzyki. Rok 2011 przyniósł ich debiut płytowy.

Pardon To Tu
Pl. Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

tel. +48 504035449
www.pardontotu.pl
www.facebook.com/pardontotu
 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm