Aktualności
Noisezone

3.02 Noisezone
4.02 Fred Lonberg-Holm/Adam Gołębiewski
5.02 Tricphonix Big Band - Almost Original
10.02 Johnny Chang & Jamie Drouin
11.02 Tfaruk Love Communication
12.02 Blueberry
13.02 Das Quartet
17.02 Raphael Rogiński Solo
20.02 1 Night Pheeroan AkLaff
26.02 Děsi

W Pardon, To Tu
do kupienia najnowszy numer
JAZZ FORUM!




Jazz w Pardon To Tu, luty 2013

Magdalena Dudek



Warszawski klub Pardon To Tu ogłosił niezwykle interesujący program koncertowy na luty.

 

3.02.2013
Noisezone (Sebastian Smolyn/Artur Smolyn/Daniel Buess)
g. 20:30, wstęp: 15 pln

Artur Smolyn - Electronics
Sebastian Smolyn - Trombone/Electronics
Daniel Buess - Drums/Electronics

Noisezone jest nowym awangardowym projektem jazzowym, który narodził się w Bazylei w Szwajcarii. To trzech muzyków: Sebastian Smolyn kiełznający burze dźwięków na swoim elektronicznym puzonie, jego brat Artur Smolyn atakujący szerokim spektrum elektronicznych, noise’owych brzmień i Daniel Buess potęgujący muzykę uderzeniami perkusji.

Gra tych trzech muzyków składa się na wybuchowa improwizacje. Poszukując własnego języka wyrazu, artyści penetrują szerokie przestrzenie muzyczne, co przybliża ich do granic muzyki samej w sobie. Ponieważ ich performance staje się aktem odkrywającym muzykę, każdy kto zechce być jego świadkiem, zostanie całkowicie wystawiony na fizyczną i duchową emanację, która pozostanie w pamięci długo po koncercie.

https://www.facebook.com/events/374035452693418/


 

4.02.2013
Fred Lonberg-Holm/Adam Gołębiewski
20:30, wstęp: 15 pln

Fred Lonberg-Holm - wiolonczelista i kompozytor, lider własnych zespołów: Valentine Trio i Lightbox Orxhestra. Współpracował z wieloma czołowymi amerykańskimi i europejskimi muzykami sceny jazzowej i free improv, wśród których wymienić należy: Jima Bakera, Johna Butchera, Wilberta DeJoode, Axela Doernera, Matsa Gustafssona, Charlotte Hug, Glenna Kotche, Petera Kowalda, Nicole Mitchell, Torstena Mullera, Jima O'Rourke, Jeffa Parkera, Davida Stakenasa, Bena Vida i Michaela Zeranga. Muzyk Vandermark 5 od 2004 roku.

http://www.lonberg-holm.info/

 

Adam Gołębiewski - używając preparowanego zestawu perkusyjnego dąży do przeinterpretowania jego cech anatomicznych, ekspresyjnych i brzmieniowych. Możliwie wolną improwizację w muzyce, traktuje jak otwarty amalgamat właściwych uczestnikom, równoprawnych estetyk, będącą jednocześnie świadomą praktyką dialogu, kompromisu, pokory, aż po ich – w skrajnych przypadkach – zaprzeczenia.

https://www.facebook.com/events/180572095399904/


 

5.02.2013
Tricphonix Big Band - Almost Original
20:30, Wstep: 15 pln / 10 pln (ulgowe)

Kkoncert „przy stole” pilotujący nową płytę „Tricphonix Big Band - Almost Original”!

Zaprezentują nowe, autorskie kompozycje, choć jak lider zespołu podpowiada „często bardzo podobne do napisanych wcześniej przez kogoś zupełnie innego. Ale wszystko to w granicach prawa i z ogromną radością”. Zagrają też kilka starych utworów legendarnego zespołu Tricphonix, lecz w nowych aranżacjach.

Forma samego występu nawiązywać będzie do wspaniałej lecz zapomnianej tradycji, wspólnego spędzania czasu, rozmów przy stole i muzykowania na bani. Podsumowując: zespół nie wystąpi na scenie lecz zasiądzie wygodnie przy stole wraz z publicznością i degustując doskonałe trunki wykona wiele utworów i porozmawia na różne ciekawe tematy. Czasem zdarza się, że spontanicznie śpiewają ale nie zawsze.

Skład Big Bandu (z czasem dołączą inni...):

Maciej Trifonidis - gitara, mandolina, saksofon, flet
Daniel Polkowski - saksofon tenorowy, saksofon altowy
Oliwier Andruszczenko - klarnet, bass klarnet
Radek Polakowski - akordeon, skrzypce
Piotr Janiec - tuba
Daniel Moński - cayon, framedrums, inst. perkusyjne

Maciej Trifonidis - kompozytor, muzyk, producent, realizator dźwięku, wydawca. Muzyka Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl  i język muzyczny. Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety... Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą. Aktualnie tworzy w formacje: Trifonidis Orchestra, Trifonidis Roots, Trifonidis Downtown, Tricphonix oraz Horny Trees.

https://www.facebook.com/events/252294948234638/

 

10.02.2013
Johnny Chang & Jamie Drouin - Winter 2013 Tour
godz. 20:30, Wstęp: 15 pln

Spotkanie tych dwóch uznanych muzyków zaciera granice między kompozycją, a improwizacją. Ich  niezwykle skoncentrowane występy wypełnione są w takim samym stopniu zarówno pozorną ciszą, jak i płynnie wielokształtnymi dźwiękami.

Johnny Chang jest skrzypkiem i kompozytorem, który ukończył studia muzyczne wraz z Michaelem Pisaro w USA, a od 2009 roku mieszka w Berlinie. Tworzył z wieloma muzykami na całym świecie, jest też członkiem prestiżowego kolektywu Wandelweiser, a także kuratorem serii Konzert Minimal w Berlinie.

http://www.jamiedrouin.com/chang_drouin.html

 

11.02.2013
Tfaruk Love Communication
20:30, wstęp: 15 pln

Zespół penetruje rejony szeroko pojętej muzyki improwizowanej, gdzie punktem wyjścia jest nowoczesny, transowy jazz. Muzycy wykorzystują niecodzienne instrumentarium - blachy, urządzenia mechaniczne i instrumenty etniczne, które w połączeniu z elektroniką, gitarą i sekcją rytmiczną generują energetyczną fuzję dźwięków.

W 2011r., nakładem wytwórni Multikult Projecti Tfaruk wydał płytę z gościnnym udziałem Tymona Tymańskiego, Wojtka Mazolewskiego oraz Kuby Jankowiaka. Została ona zrealizowana przez Bartłomieja Frank ze Studio im. Alberta Hofmanna w Poznaniu.

Muzycy:
Tomasz Ballaun - perc.
Michał Biel - sax
Andrzej Szawara - g
Piotr Tarnawski - b
Daniel Karpiński - dr

 

12.02.2013
Blueberry (Rybacka/Zukanović/Spana)
godz. 20:30, wstęp: 15 pln

Ania Rybacka (PL) - vocal, looper, effects
Adnan Zukanović (Bosnia) - synhesizers, piano
Roux Spana (PL) - computers&keyboards

Blueberry to darkpopowy elektroniczno-akustyczny projekt muzyków jazzowych z duńskiego środowiska Carl Nielsen Academy of Music. Trzy wyraziste osobowości i trzy odmienne kultury łączą się w intymnym akcie opowiadania za pomocą muzyki. Elektroniczne dźwięki wydobywające się z syntezatorów i komputerów budują nową wirtualną rzeczywistość wokół organicznego, kobiecego głosu, który wyśpiewuje historie o ludzkich ułomnościach, pożądaniu, uległości, nieracjonalnych potrzebach. Po chwili brzmienie zmienia się na zupełnie akustyczne, bliższe - ale wcale nie przyziemne, hipnotyzując i zachłannie okupując słuchaczowe myśli…

http://jazzsoul.pl/nowy-utwor-blueberry-wrong-lovin/
http://blueberry.bandcamp.com/album/ep
http://www.youtube.com/watch?v=Nuq_daU1Uhw


 

13.02.2013
Das Quartet (Mahall/Kądziela/Tom/Eldh)
godz. 20:30, wstęp: 20 pln / 15 pln

Pod tą przewrotną nazwą kryje się międzynarodowy projekt muzyczny złożony ze znakomitych muzyków ze Szwecji, Danii, Polski i Niemiec. Na czele kwartetu stoi światowej sławy niemiecki klarnecista basowy Rudi Mahall.

Das Quartet wykonuje autorski repertuar z pogranicza europejskiego jazzu i muzyki improwizowanej, pełen zaskakujących melodii oraz dynamicznej rytmiki. Koncert kwartetu to niezapomniana dawka muzyki na światowym poziomie. Bezkompromisowa i energetyczna gra kwartetu w tak doborowym składzie nie pozwoli o sobie zapomnieć na długi czas...

Rudi Mahall – klarnet basowy
Marek Kądziela – gitara
Kasper Tom Christiansen
Frans Petter Eldh – kontrabas

 

17.02.2013
Raphael Rogiński Solo
godz. 20:30, wstęp: 10 pln

Raphael Rogiński - gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu, bluesa, na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności.

Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft. Jest także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach, jak i konsultantem w ramach projektów z nią związanych. 

Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe ( np. Man Ray, Viking Elling) , performance (np. J. Kalina,), teatr tradycyjny i multimedialny (min. „Lothe Lachmann videoteatr „Poza”, Teatr Stary w Krakowie) oraz słowo(np. Tadeusz Różewicz, Mieczysław Myśliwski, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Stasiuk).
Koncertuje głównie w ramach projektów autorskich – występuje solo lub jako lider zespołów. W tej chwili stałe projekty muzyczne to wspomniane: Shofar, Cukunft, Spinalonga, trio z Maciem Morettim i Marcinem Maseckim, duet Sisters oraz koncerty na gitarę solo.


 

20.02.2013
1 Night Pheeroan AkLaff & Special Guests
godz. 20:30, wstęp: 20 pln

Pheeroan AkLaff - perkusja
Tomasz Dąbrowski - trąbka / balkan horn (Tom Trio)
Łukasz Rychlicki - gitara (Kristen)
Lenar - soundscapes
Paweł Postaremczak - saksofon (Hera / Snowman)
Kenneth Dahl Knudsen - kontrabas
Paweł Szpura - perkusja (Hera / Wovoka / Cukunft)

Bilety w przedsprzedaży dostępne od pn. 28.01.2013 w cenie 20 pln.


 

26.02.2013
Děsi (Žižkovská/Pilnaj)
godz. 20:30, wstęp: 15 pln

Duo Děsi – połączenie dwóch oddechów z dwóch muzycznych światów. To nowatorski czeski projekt muzyczny, oparty na saksofonie barytonowym i australijskim didgeridoo. To dialog pomiędzy drewnem i metalem, etniczną i europejską tradycją muzyczną, kobietą i mężczyzną. Swoją muzyką przełamuje granice gatunków jazz, funky, world music. Odnajduje  harmonię w przeciwnościach oraz współbrzmienie najstarszego i najmłodszego instrumentu dętego. Głęboki rezonans dźwięków przeplatany jest z wyższymi tonami, niesie w sobie zadumę i powagę.

Strona zespołu: http://www.pilnaj.com/desi/


Pardon To Tu
Pl. Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

tel. +48 504035449
www.pardontotu.pl

www.facebook.com/pardontotu


Magdalena Dudek




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm