Aktualności




JAZZ W POLSCE – WOLNOŚĆ IMPROWIZOWANA

Nomos



Książka Igora Pietraszewskiego „Jazz w Polsce. Wolność improwizowana”, wydana właśnie nakładem krakowskiej oficyny Nomos, to socjologiczne studium polskiego jazzu od lat 20. XX wieku aż do dzisiaj.

Igor Pietraszewski, doktor socjologii, pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się socjologią kultury, sztuki i muzyki,  jest saksofonistą, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i rady artystycznej festiwalu „Jazz nad Odrą”.

17 kwietnia o godz. 19.00 w Kawiarni Literatka we Wrocławiu (Rynek 56-57) odbędzie się poświęcone tej książce spotkanie z autorem, z udziałem Wojciecha Karolaka. Prowadzenie: prof. Stanisław Bereś.

FRAGMENTY RECENZJI

Na podstawie bogatej literatury przedmiotu, dostępnych źródeł, a przede wszystkim własnych badań empirycznych, Igor Pietraszewski wykazał wielowymiarowość zdarzeń, wzajemne wzmacnianie działających uwarunkowań procesu formowania się i przemian środowiska jazzowego, a przede wszystkim ich wpływ na tożsamość kolejnych generacji muzyków, powstawanie specyficznych kryteriów obowiązujących w tym środowisku, a służących definiowaniu pozycji poszczególnych twórców w polu jazzu.
Z recenzji prof. dra hab. Stanisława Kłopota

Książka Igora Pietraszewskiego jest bardzo cennym studium jednego z najważniejszych i najciekawszych gatunków sztuki uprawianych w Polsce XX wieku – jazzu. W czasach realnego socjalizmu jazz był otoczony aurą owocu zakazanego i sztuki zbuntowanej. Zatem pytanie, które motywuje pracę: „jaka była – tak naprawdę – rola jazzu w PRL-u” jest bardzo celne. […] W pracy nad rekonstrukcją historycznego przebiegu instytucjonalizacji pola jazzu w Polsce autor wykazuje się imponującą wiedzą. Wywiady dostarczają świetnego materiału empirycznego, który jest niezwykle umiejętnie wpleciony w narrację i starannie zinterpretowany.
Z recenzji prof. dra hab. Jana Kubika

Igor Pietraszewski, socjolog i jazzman, przedstawia w swej książce socjologiczne studium polskiego jazzu od lat 20. XX w. aż do dzisiaj. Poprzez dzieje gatunku muzycznego, który był w czasach stalinowskich wyklęty, a później oswajany przez państwowy mecenat PRL-u i wreszcie przez wolnorynkowe mechanizmy rządzące kulturą w III RP, autor pokazuje kawał niezafałszowanej historii Polski. Czytelnik znajdzie tu obraz niedawnej przeszłości nakreślony z wnikliwym zrozumieniem, wolny od prostackich schematów.
Z recenzji prof. dra hab. Karola Modzelewskiego

Jazz w Polsce. Wolność improwizowana
Igor Pietrszewski
Oprawa miękka
Data wydania: Kraków 2012
Format: A-5
Stron: 186
ISBN: 978-83-7688-085-3

www.nomos.pl/products/154/p/501

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm