Aktualności




JAZZ ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ

JF



To tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w dn. 26 - 28 września w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. W ciągu trzech dni wygłoszonych zostanie kilkadziesiąt odczytów przez historyków i studentów z różnych krajów na temat jazzu w krajach socjalistycznych po drugiej wojnie światowej i roli, jaką jazz odegrał jako muzyka wolności i demokracji.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu badawczego „Jazz w Bloku Wschodnim” w Instytucie Europy Wschodniej przy Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.  Językiem konferencji będzie angielski.Otworzy ją w piątek 26 września wykład pt. „Maszerujące reżimy i synkopujący dobosze. Historia jazzu w społeczeństwach niewolnych”.

Sobota 27 września podzielona zostanie na trzy segmenty. Pierwszy segment to „USA – Europa” (m.in. „Druga strona kurtyny. Amerykański dyskurs na temat jazzu, USA w latach 50. a zimna wojna”, „Amerykanizacja i antyamerykanizacja – jazz w rozgłośniach radiowych Zachodu i Wschodu”).

Segment drugi to „Dwie drogi jazzu: Polska i Związek Radziecki” (tu wykłady przygotowali m.in. Piotr Baron „Rozwój stylów narodowych w jazzie”, Igor Pietraszewski „Być jazzmanem w Polsce – analiza socjologiczna”, Marta Domurat „Prasa jazzowa w PRL – znaczenie magazynów Jazz i Jazz Forum w przeszłości i teraz”.

Segment trzeci to „Między Wschodem a Zachodem – kraje bałtyckie”.

W niedzielę 29 września dyskutowana będzie „Różnorodność środowisk jazzowych w Europie środkowowschodniej”, a także „Jazz i sztuka”. Najciekawiej brzmią tytuły odczytów wykładowców z Węgier: „Subkultura indywidualna w opowieściach i sprawozdaniach szpiegów” oraz „Jazz i huligaństwo” (!).

Projektem kieruje prof. Gertrud Pickan, a koordynatorem jest Dr Rudiger Ritter.

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm