Aktualności




JAZZBLĄG FESTIWAL 2012

Beata Branicka



Słynna Galeria EL uczci jubileusz 50-lecia organizując w dn. 19 - 21 lipca Jazzbląg Festiwal. Wystąpią m.in. Tomasz Stańko, Adam Pierończyk, Gary Thomas, Henryk Miśkiewicz & Janusz Strobel, Contemporary Noise Sextet, Special Jazz Sextet, Kuba Badach & Elbląska Orkiestra Kameralna w programie „Tribute to Zaucha”.

Wcześniej przez osiem lat Centrum Sztuki Galeria EL organizowała w swoich murach Festiwal Summer of Jazz & Blues, który zgromadził wierną widownię. Jazzbląg Festiwal jest kontunuacją tej  sprawdzonej idei.

Program Festiwalu Jazzbląg
• 19 lipca, godz. 19
OMNIVORE
SPECIAL JAZZ SEXTET
FUMANEK

jam session w Krużganku Galerii EL
• 20 lipca, godz. 19
HENRYK MIŚKIEWICZ & JANUSZ STROBEL
CONTEMPORARY NOISE SEXTET
ADAM PIEROŃCZYK QUINTET FEAT. GARY THOMAS: KOMEDA – THE INNOCENT SORCERER
jam session w Krużganku Galerii EL

• 21 lipca
godz. 19
KUBA BADACH & ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA: TRIBUTE TO ZAUCHA
TOMASZ STAŃKO
jam session w Krużganku Galerii EL

Koncerty rozpoczynać się będą o godzinie, 19 a wieczory zakończy jam session w Krużganku Galerii EL.

W sobotę, 21 lipca, o godz. 12 odbędzie się specjalny koncert JAZZ DLA DZIECI.

OMNIVORE to grupa młodych muzyków z Dzierzgonia. Oficjalnie rozpoczęli działalność na początku września 2010 r., jednak wszyscy już wcześniej grali ze sobą w różnych formacjach. Grupa pracuje na stałe w składzie: Rafał Dubicki (trąbka), Jarosław Świder(perkusja), Adam Lemańczyk (instrumenty klawiszowe) oraz Marek Sobociński (gitara basowa). Sama nazwa zespołu oznacza z franc. "wszystkożerny", co sugeruje, że ich twórczość jest syntezą różnych gatunków takich jak fusion, funk i rock. Tworzą własne kompozycje, czerpiąc inspiracje od Dream Theater, Wyntona Marsalisa czy Marcusa Millera.

SPECIAL JAZZ SEXTET powstał w 2009 r. Początkowo funkcjonował pod nazwą Specjal Jazz Quartet. W kwietniu, w wyniku dojścia dwóch muzyków, nastąpiła zmiana nazwy na Special Jazz Sextet. Obecny skład zespołu to Marcin Gawdzis (trąbka), Artur Olewniczak (puzon),  Szymon Zuehlke (saksofon),  Bartosz Krzywda (klawisze),  Janusz Mackiewicz (kontrabas), Grzegorz Sycz (perkusja).   Autorem wszystkich kompozycji jest Bartek Krzywda – są one  mocno osadzone w nowoczesnej, jazzowej stylistyce ale słychać w nich także elementy folku, etno, a w niektórych momentach nawet free. Jest to ciekawe połączenie elektroniki i akustycznych brzmień. W kwietniu 2010 r. w Studiu Radia Olsztyn zarejestrowali materiał na płytę Projekt Elbląg, która ukazała się w 2011 r. Na płycie gościnnie zagrali: Jerry Goodman (skrzypce elektryczne), Jarosław Śmietana (gitara) oraz Przemysław Dyakowski  (saksofon sopranowy). Płyta otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Elbląga jako Wydarzenie Roku 2011.

Muzyka grupy FUMANEK to żywiołowe połączenie jazzu, brzmień afrykańskich, elektronicznych (trans, brek beat, ambient, jungle), reggae oraz stereofonicznych pejzaży dźwiękowych (np. sawanna, dżungla), wynikające z połączenia różnych kultur i temperamentów muzyków. Zespół koncertuje w składzie Mamadou Diouf  (śpiew, bębny afrykańskie), Włodzimierz Kiniorski  (saksofony, flet indyjski, bębny afrykańskie, instrumenty perkusyjne, wokal), Tadeusz Sudnik (syntezatory cyfrowe i analogowe), Jacek Wudarczyk (obiekt wizualny na scenie – płaskorzeźba). Ostatnia płyta Kiniorskiego i Mamadou „African Snow” zdobyła pierwsze miejsce na światowej liście World Music.

ADAM PIEROŃCZYK to jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych europejskich saksofonistów jazzowych. Zagrał na najważniejszych światowych festiwalach: New Orleans Jazz & Heritage Festival, North Sea Jazz Festival, Jazzfest Berlin, Jazz Baltica, Banlieues Blues i Leipziger Jazztage.  'The Innocent Sorcerer' to muzyka Komedy‚ widziana oczami Pierończyka, który doskonale rozumie, że zbliżyć się do Mistrza, nie oznacza wcale imitować. Płyta  nawiązuje do tradycji jazzowych lat 50-tych - nie tylko oddaje atmosferę kompozycji Krzysztofa Komedy, ale odzwierciedla też własne doświadczenia tego saksofonisty i lidera jazzowego. Płyta otrzymała pięć nominacji do Fryderyka i dwie statuetki w najważniejszych kategoriach: Jazzowy Album Roku i Jazzowy Muzyk Roku. Komeda jest nadal wielkim czarodziejem, a jego muzyka łączy kolejne jazzowe pokolenia – o tym, czy ta teza jest prawdziwa, przekonać będziemy mogli się podczas koncertu. Na scenie oprócz Adama Pierończyka zobaczymy Gary’ego Thomasa  (saksofon tenorowy), Maxa Muchę (kontrabas), Rafała Sarneckiego (gitara akustyczna) i Łukasza Żytę (perkusja, instrumenty perkusyjne).

JANUSZ STROBEL i HENRYK MIŚKIEWICZ to jedni z nielicznych artystów światowej klasy, niewymagający rekomendacji. Koncert tych znakomitych muzyków to połączenie najwyższych wartości muzycznych, wybitnych indywidualności i uznanych autorytetów.

JANUSZ STROBEL to wirtuoz gitary klasycznej, kompozytor, aranżer.  W 1970r. wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny już, do dziś uznawany za najlepszy w Polsce, duet gitar klasycznych Alber-Strobel. Współpracując z polskimi muzykami takimi jak Włodzimierz Nahorny, Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Mariusz Fazi Mielczarek, Andrzej Jagodziński i wielu innych, tworząc różne formacje jazzowe, zrealizował wiele projektów. Działalność kompozytorska Janusza Strobla poza muzyką dla potrzeb filmu, teatru czy niezliczoną ilością piosenek do tekstów Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, obejmuje głównie tworzenie muzyki na gitarę klasyczną solo i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Dziesiątki nagranych płyt, wiele przebojów śpiewanych przez wybitnych wykonawców, przejmujące kompozycje i aranżacje muzyki instrumentalnej dają w pełni obraz jego twórczości. W roku 2005 odznaczony przez Ministerstwo Kultury medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś w roku 2010 Rada Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej przyznała Janusza Stroblowi nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.

HENRYK MIŚKIEWICZ saksofonista, klarnecista, kompozytor, aranżer. Współpracował z największymi polskimi muzykami m. in. Janem Ptaszynem Wróblewskim, Anną Marią Jopek, Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Wojciechem Karolakiem i in. Miał okazję współpracować z Joe Lovano, Mino Cinelu, Patem Metheny, Paulem Kuhnem. Grał na wielu festiwalach w kraju i za granicą m.in. Pori Jazz Festiwal, Umbria Jazz Festiwal, Jazz Jamboree. Był zaproszony przez Kancelarię Prezydenta RP do występu przed prezydentem Billem Clintonem. Wziął udział w nagraniu niezliczonej ilości płyt, muzyki filmowej, teatralnej.

Nagrał dziewięć autorskich płyt: „More Love”, „Kakaruka”, „Remembrances”, „Lyrics” – nagroda Fryderyk 2001, „Full Drive”, „Full drive 2” „Alltissimonica” – koncert na saksofon i orkiestrę Jana Ptaszyna Wróblewskiego, „Uniesienie” – wielkoobsadowy „concept album”, gdzie przedstawia swój warsztat kompozytorski. Wszystkie nominowane do nagrody Fryderyka. W roku 2004 otrzymał nagrodę Fryderyka jako muzyk roku oraz nagrodę Grand Prix Jazz „Melomani 2004” za całokształt pracy artystycznej. Jest wielokrotnym zwycięzcą ankiety Jazz Top („Jazz Forum”) jako najlepszy saksofonista altowy, w tym roku również jako najlepszy klarnecista. Obdarzony zjawiskowym brzmieniem i niespotykaną muzykalnością.

CONTEMPORARY NOISE SEXTET to formacja założona przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Zespół wcześniej znany też jako Contemporary Noise Quintet. W składzie znaleźli się także Tomek Glazik – na saksofonach (Kult, ex-4Syfon, Sing Sing Penelope), Wojtek Jachna na trąbce (Sing Sing Penelope, Mordy). W listopadzie 2006 r. do grupy dołączył gitarzysta Kamil Pater oraz basista Patryk Węcławek, który zastąpił dotychczasowego basistę Pawła Urowskiego. Muzykę zespołu można określić jako energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu. Contemporary imponuje dojrzałością i klasą. Znalazło się miejsce zarówno na jazzową elegancję, jak i punkową energię. Kompozycje są niezwykle przestrzenne – zdołano je jednak niemal w całości wypełnić przebogatym instrumentarium – od znakomitej sekcji rytmicznej po świetnie wyposażony arsenał dęciaków.

KUBA BADACH wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny; lider zespołu Poluzjanci oraz członek grupy The Globetrotters. Jako dwunastolatek, w 1988, nagrał płytę z kolędami napisanymi specjalnie dla niego przez Wiesława Pieregorólkę, Jerzego Siemasza i Jacka Cygana. W 1996 rozpoczął edukację na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalnej, której absolwentem. Zdobywca nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Wokalista Roku. Repertuar koncertu obejmie utwory polskiej legendy sceny muzycznej - Andrzeja Zauchy w nowych autorskich aranżacjach Jacka Piskorza i Kuby Badacha, z towarzyszeniem doskonale znanej nie tylko elblążanom Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
„To moje podziękowanie dla Zauchy. Nie wiem, być może machnąłby ręką zniesmaczony, słysząc słowo „hołd”... Ale to zaszczyt śpiewać jego utwory...” Kuba Badach

TOMASZ STAŃKO miał 20 lat i dyplom krakowskiej Akademii Muzycznej, kiedy w roku 1962 utworzył swój pierwszy zespół,  Jazz Darings, z pianistą Adamem Makowiczem. Od 1963 r. przez pięć lat gra w zespole Krzysztofa Komedy. Wystąpił na jedenastu albumach, nagrywał większość tego, co Komeda skomponował i zrealizował w Polsce dla filmu. Jego kwintet, założony w 1967 r. grał razem do r. 1973. Wykształcił własny, fascynująco skuteczny język zbiorowej free-jazzowej improwizacji i własną komunikacyjną charyzmę. W Polsce cieszył się kultową sławą ikony hip-kultury, od fenomenalnego międzynarodowego debiutu na Berliner Jazztage ’70 znano go także w Niemczech i reszcie Europie. Nagrał trzy płyty, w Polsce „Music for K” (1970), i w Niemczech „Jazz Message From Poland” (1972), „Purple Sun” (1973). Ustanowił pozycję Stańki jako lidera pierwszej międzynarodowej ligi. Został zapamiętany jako jeden z kamieni milowych rozwoju sztuki i kultury jazzu w Polsce i Europie.

W swojej późniejszej karierze grał z wieloma muzykami z całego świata, wśród których wymienić można Cecila Taylora, Dave’a Hollanda, Jana Garbarka, Gary’ego Peacocka, Edwarda Vesalę, Dona Cherry’ego, Bernta Rosengrena (który wcześniej grał z Komedą, a którego Stańko zaprosił do nagrania płyty Litania, zawierającej kompozycje Komedy), oraz wielu polskich muzyków, m.in. Tomasz Szukalski, Janusz Skowron, Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz. Od  lat regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej dorocznej ankiety amerykańskiego magazynu „Down Beat”. Ta sama ankieta wyróżniała go również jako kompozytora. Jako lider wydał 37 albumów.

W roku 2004 Tomasz Stańko został uhonorowany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, drugiego co do ważności polskiego odznaczenia cywilnego. Kilkakrotnie muzyk otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W 2011 roku Tomasz Stańko otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej.” 


Bilety do nabycia w Galerii EL w cenie:
• 30 zł dzień pierwszy
• 30 zł dzień drugi
• 50 zł dzień trzeci
• 80 zł karnet na wszystkie koncerty (limitowana ilość)

Organizatorzy: Prezydent Miasta Elbląga, Centrum Sztuki Galeria EL

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Laboratorium Sztuki, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne

Współpraca: Kreatywni.tv, Elbląski Oddział Abstrakcyjny, Centrum Handlowe Ogrody

Sponsorzy: Alstom, Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu, Polskie Parki Wiatrowe, Opegieka Sp. z o.o., Totalizator Sportowy Sp. z o.o., EPEC Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Wójcik Meble, Kania Meble, Kwiaciarnia Zielony Gaj

Patroni medialni: Radio JazzFM, JazzForum, JazzSoul.pl, Dziennik Elbląski, Telewizja Elbląska, TVP Olsztyn, Portel.pl, Radio Olsztyn, Radio Gdańsk, Teraz Elbląg, ELNEWS, Pomerania24

Koncert Kuby Badacha został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Centrum Sztuki Galeria EL
82-300 Elbląg
Kuśnierska 6
tel. (55) 232 53 86 / 625 67 80

www.galeria-el.pl


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm