Aktualności

Wernisaż Marka Karewicza i Jerzego Rudzińskiego
12.06.2013
Galeria Skwer

 




Jazzmani lubią ryby

Multiart



W środę 12 czerwca w warszawskiej Galerii Skwer odbędzie się wernisaż wystawy Marka Karewicza i Jerzego Rudzińskiego.

Dwaj przyjaciele – Marek Karewicz i Jerzy Rudziński postanowili wspólnie wystawić swoje prace. Karewicz zaprezentuje wybór najlepszych projektów okładek płytowych oraz słynne portrety muzyków jazzowych. Prof. Rudziński wystawi cykl kameralnych rzeźb zatytułowany Impresje na temat ryb.

Wernisaż będzie jednocześnie koncertem – jam session. Wstęp wolny.

 

Jazzmani lubią ryby
Środa, 12 czerwca, godz. 20.00
Galeria Skwer
Krakowskie Przedmieście 60A
Warszawa

 

Organizatorem wystawy jest MultiArt.

Sponsorem – Bank Millennium, a Patronami Honorowy – Europejska Fundacja Inicjatyw Kulturalnych oraz Fundacja Polski Jazz.

 

Marek Karewicz
Polski artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Również dziennikarz muzyczny, autor radiowy i telewizyjny, prezenter muzyki jazzowej, animator jazzu.

Jako nastolatek Karewicz grywał na trąbce i kontrabasie w zespołach jazzowych. Wyłącznie fotografią zajął się od końca lat 50. za namową Leopolda Tyrmanda. Ukończył liceum fotograficzne na ul. Spokojnej w Warszawie (u Mariana Dederki), następnie studiował na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły filmowej w Łodzi. Od ok. 1964 prowadził warsztaty fotograficzne i kursy laboratoryjne fotografii w Pałacu Kultury i Nauki gdzie pomiędzy sesjami zdjęciowymi w studio fotograficznym pracował nad okładkami do płyt.

Karewicz wykonał zdjęcia składające się na archiwum 2 milionów negatywów. Fotografował m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa. Jest autorem ok. 1500 okładek płytowych, m.in. serii Polish Jazz oraz uznawanej za przełomową w historii polskiego rocka płyty Blues zespołu Breakout, gdzie sfotografował Tadeusza Nalepę prowadzącego za rękę swojego syna Piotra. Przygotował też okładki płyt Ewy Demarczyk, Niebiesko Czarnych, Czerwonych Gitar, Ireny Santor, Sławy Przybylskiej, Maryli Rodowicz, Stana Borysa i Jerzego Połomskiego.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (numer legitymacji 07), odznaczony też został honorowym tytułem La FIAP : Fédération Internationale de l’Art Photographique. Działał w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym.

 

Prof. Jerzy Rudziński
Artysta urodził się w Krakowie. W latach 1959 - 1962 uczył się w Szkole A. Kenara w Zakopanem. Następnie studiował w warszawskiej ASP, ucząc się rzeźby w pracowni prof. Ludwiki Nitschowej, a potem u prof. Jerzego Jarnuszkiewicza oraz prof. Oskara Hansena, uczestnicząc jednocześnie w zajęciach na wydziale scenografii u prof. Władysława Daszewskiego. W 1968 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby, wygrywając główną nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w konkursie prac dyplomowych im. Bartoszka i Bobowskiego. Od 1969 roku rozpoczyna pracę jako asystent-stażysta w pracowni rzeźby prof. Gustawa Zemły warszawskiej ASP. Adiunkt na Wydziale Rzeźby(1969 - 1981), starszy wykładowca w Katedrze Scenografii (od 1981); nauczyciel rzeźby w Państwowym Liceum Plastycznym w Warszawie (1981- 1985); komisarz międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (1976 -1989); konsultant ds. plastyki w Radzie Naczelnej ZSP (1962 -1978). Członek ZPAP, ZAR. Brał udział w ponad 180 wystawach krajowych i zagranicznych m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Moskwie, Barcelonie, Atenach, Kuwejcie, Londynie, Paryżu, Rawennie, Dreźnie, Sofii. Uczestnik licznych plenerów i sympozjów artystycznych m.in. w Bolesławcu, Hajnówce, Radomiu, Warszawie, a najczęściej w Orońsku. Ważniejsze realizacje: pomnik Czyn Zbrojny 1939–1945 w Puławach, cykl rzeźb w metalu dla Zakładów Azotowych w Puławach i Zakładów Przemysłu Drzewnego w Hajnówce, realizacje dla Osiedla Prusa w Lublinie, rzeźby dla Osiedla Gocław w Warszawie, rzeźba Orlik dla Wyższej Szkoły Wojsk Lotniczych w Dęblinie, Zawieszony w lotach dla sanatorium wojskowego w Krynicy, Katiusze dla Departamentu Wychowania MON, Słoneczna Nike – wyspa Tinos, Grecja oraz wiele scenografii do koncertów, filmów, zjazdów i kongresów. Autor programów telewizyjnych dla dzieci Galeria Teleranka. Laureat wielu nagród i wyróżnień: dwukrotny stypendysta MKiDN; nagroda MON III stopnia (1969); nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1979); Brązowy Krzyż Zasługi (1975); Srebrny Krzyż im. Janka Krasickiego (1980); Złota Odznaka ZSP (1970); odznaka Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej (1971); medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej (2007); Dyplom MKiDN za Pracę Rzeźbiarską i Pedagogiczną oraz Popularyzowanie Działalności Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (9 lipca 2011 z okazji Jubileuszu 30-lecia CRP).

 

Prace w muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami: Museum of Modern Art, Miami Beach, USA; Muzeum Wojska Polskiego, Warszawa; Galeria ZAR, Warszawa; Muzeum Miejskie, Białystok; Lublin; Galeria Rzeźby Plenerowej, Lublin; CRP, Orońsko




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm