Aktualności

JAZZtrzębie 2024

16.04 – Jastrzębie-Zdrój, Carbonarium - Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica
Adam Pierończyk

17.04 – Jastrzębie-Zdrój, Pałac Borynia
Paul Towndrow Organ Trio

18.04 – Jastrzębie-Zdrój, Sala Koncertowa PSM I i II st. im. prof. Józefa Świdra
Know Material
Ella Zirina Trio

27.04 – Chorzów, Planetarium Śląskie
Pillars of Creation

8.05 – Jastrzębie-Zdrój, Restauracja Stary Zdrój
Maciej Kitajewski Trio

9.05 – Jastrzębie-Zdrój, Sala Koncertowa I i II st. im prof. J. Świdra
Raphaelle Brochet & Przemysław Strączek Quartet

Biletyhttps://jazztrzebie.eu/bilety/




JAZZtrzębie 2024



Gwiazdy jazzu na jubileuszowej edycji festiwalu w Jastrzębiu-Zdroju i w Chorzowie, 16-27.04 oraz 8-9.05

Przed nami okrągła, 10. odsłona JAZZtrzębia – festiwalu, który przez lata zaprasza na południe Polski artystów z całego świata. W tym roku posłuchamy saksofonisty Adama Pierończyka, łotewskiej gitarzystki Elli Ziriny z zespołem, wokalistki i improwizatorki Raphaelle Brochet z kwartetem Przemysława Strączka, szkockiego zespołu Paul Towndrow Organ Trio oraz młodych polskich muzyków. Dodatkową atrakcją będzie koncert z wizualizacją kosmiczną w Planetarium Śląskim. Festiwal odbędzie się między 16 a 27 kwietnia oraz 8 i 9 maja w Jastrzębiu-Zdroju i w Chorzowie.

Święto jazzu w Jastrzębiu-Zdroju, JAZZtrzębie Festiwal, swoimi początkami sięga 2014 roku, kiedy to zostało zainicjowane przez gitarzystę, promotora jazzu, a dziś dyrektora artystycznego i organizatora tego wydarzenia. „Jako muzyk związany ze sceną jazzową bardzo chciałem pokazać tę sztukę w miejscu, gdzie żyję i mieszkam. Kiedy tylko pojawiły się sprzyjające okoliczności zorganizowałem pierwszą, dosyć skromną, edycję festiwalu. Jednak z roku na rok szczęśliwie mogłem poszerzać program i rozwijać festiwalową formułę zapraszając artystów z różnych storn świata. Przez te 10 lat Jastrzębie-Zdrój stało się miejscem artystycznej integracji, twórczej wolności i kreatywności” – tłumaczy Przemysław Strączek i dodaje, że z czasem „festiwal wpisał się w program strategii rozwoju kultury w mieście”.

Od samego początku nadrzędną ideą festiwalu było prezentowanie artystów, którzy posiadają swój własny, muzyczny język. „Zawsze zwracałem uwagę na muzyków, którzy swoimi kompozycjami chcą coś wyrazić, przekazać i robią to na swój indywidualny sposób. To właśnie takie osoby zapraszam. Niektórzy goście i gościnie mają już ugruntowaną pozycję na scenie europejskiej czy międzynarodowej, ale nie zapominam o młodych, którzy chcą pokazać światu swoją muzykę” – wyjaśnia Strączek i dodaje, „jestem wyczulony na brzmienie, jeżeli czyjaś muzyka  mnie poruszy, staram się tę osobę ściągnąć tutaj, tak było z wieloma artystami, którzy pojawili się na festiwalowej scenie”.



W tym roku festiwal otworzy wyjątkowy artysta – saksofonista i improwizator – Adam Pierończyk, który zagra koncert solowy na saksofonie sopranowym. Wystąpi on w miejscu szczególnym, Carbonarium w Łaźni Moszczenica. Jest to postindustrialna przestrzeń, niegdyś hala kopalniana, dziś przestrzeń muzealna, która swoją surowością, naturalnym pogłosem i oświetleniem uczyni ten koncert jeszcze bardziej wyjątkowym.



Dwa koncerty w sali koncertowej PSM I i II st. im. prof. Józefa Świdra należały będą m.in. do kobiet – zagranicznych gościń. 18 kwietnia zagra łotewska gitarzystka mieszkająca w Amsterdamie, Ella Zirina wraz ze swoim triem. „Odkryłem ją zupełnie przypadkiem, uwiodła mnie swoja grą, myśleniem o muzyce i barwą. U nas zagra swój pierwszy w Polsce koncert”. 



Z kolei 9 maja w tym samym miejscu wystąpi wraz z kwartetem Przemysława Strączka wszechstronna wokalistka i improwizatorka, która jazz, ze względu na rodziców muzyków, ma we krwi – Raphaelle Brochet.



Kolejnym międzynarodowym akcentem będzie szkocki zespół Paul Towndrow Organ Trio, który gości na festiwalu w ramach międzynarodowej współpracy z miastem Glasgow. Będzie to spotkanie z jednym z najciekawszych szkockich saksofonistów oraz oryginalną formułą organowego trio, niecodzienną i ciekawą brzmieniowo (17.04, Pałac Borynia).

Wyjątkowym festiwalowym wydarzeniem będzie koncert z wizualizacją kosmiczną w przestrzeni Planetarium Śląskiego w Chorzowie tria Przemysława Strączka (27.04). Zeszłoroczny koncert tego składu w Łaźni Moszczenica pozostał na długo w pamięci uczestników stąd kolejne jego wydanie, ale już w nowej przestrzeni, w której za wizualizacje odpowiadać będą Damian Jabłeka i Grzegorz Przybyła. „Będzie to 23-metrowy sferyczny obraz kosmosu z wyimprowizowaną na żywo muzyką. To wydarzenie, które uruchomi wiele zmysłów i niesamowitych doznań”.



Podczas festiwalu JAZZtrzębie zaprezentują się również młodzi artyści. 18 kwietnia, przed Ellą Ziriną, zagra grupa Know Material – kwartet złożony z wibrafonu, puzonu i sekcji rytmicznej. To finaliści i laureaci ważnych konkursów, m.in. Jazzu nad Odrą czy Jazz Juniors oraz zwycięzcy Bielskiej Zadymki Jazzowej. „Perkusista, Kacper Kałuża, jest w zasadzie naszym festiwalowym wychowankiem. Wielokrotnie pomagał nam w organizacji, był też wolontariuszem podczas kilku edycji. Co jakiś czas podsyłał mi też nagrania zespołu, które bardzo mi się spodobały dlatego chciałem zaprezentować tych młodych, zdolnych ludzi” – mówi dyrektor artystyczny. 



Kolejnym zespołem będzie trio kontrabasisty Macieja Kitajewskiego. Lider, który pochodzi ze Śląska, za swoją debiutancką płytę był nominowany do nagrody Fryderyka. Ten koncert odbędzie się 8 maja.

W tym roku festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna „Jazz-trzębie w powiększeniu”, która otwarta zostanie pierwszego dnia w Carbonarium. Zaprezentowane tu zostaną wybrane z poprzednich edycji zdjęcia przedstawione w wielkoformatowej formie. Ich autorami są fotograficy od 9 lat związani z festiwalem, Aneta i Maciej Kanikowie. 

Tekst: Mery Zimny

Szczegółowe informacje na temat programu i biletów znajdują się na stronie festiwalu JAZZtrzębie: https://jazztrzebie.eu/program/

Festiwal współfinansowany jest ze środków budżetowych miasta Jastrzębie-Zdrój.

Dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą festiwalu jest Przemysław Strączek.






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm