Aktualności

20.02 Centrum Kultury Łowicka, Warszawa
21.02 Centrum Kultury, Grodzisk Mazowiecki
22.02 Centrum Kultury Izabelin
23.02 Studio im. A. Osieckiej, Warszawa
Jubileuszowe koncerty Loud Jazz BandNorwesko-polski zespół świętuje swoje 25-lecie czterema koncertami.

20.02 czwartek g. 19:00 - Centrum Kultury Łowicka
21.02 piątek g. 20:00 - Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki
22.02 sobota g. 19:00 - Centrum Kultury Izabelin
23.02 g. 20:00 - Program III Polskiego Radia

Loud Jazz Band wraca do Polski, aby świętować 25-lecie istnienia. Norwesko-polska grupa wystąpi czterokrotnie od 20 do 23 lutego, promując najnowszy album DVD „From The Distance. Live in Warsaw”. Gościem specjalnym wszystkich koncertów będzie wybitny pianista młodego pokolenia - Paweł Kaczmarczyk.

Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk (gitara), Sebastian Haugen (bas), Erik Johannessen (puzon), Ivan Makedonov (perkusja), Wojtek Staroniewicz (saksofon), Piotr Iwicki (syntezator), Paweł Kaczmarczyk (fortepian) i Maciej Ostromecki (instrumenty perkusyjne).


Loud Jazz Band powstał w Polsce 1989 r. z inicjatywy Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka. Artysta po sukcesie jakim okazała się płyta „4Ever 2U”, nominowana do nagrody Fryderyk i wydana przez legendarną Mercury Records, wyemigrował do Norwegii. Wystartował tam z nową, międzynarodową odsłoną zespołu, nagrywając z nią następnie osiem studyjnych albumów. W ubiegłym roku gitarzysta został uhonorowany wyróżnieniem „Wybitny Polak w Norwegii” za szczególne osiągnięcia muzyczne i rolę animatora kultury obu krajów.

Grupa powraca do Polski, aby promować jubileuszowy album DVD „From the distance. Live in Warsaw” przygotowany z okazji 25-cio lecia istnienia. Zespół wystąpi na żywo w czwartek 20 lutego w Centrum Kultury Łowicka w Warszawie o godzinie 19:00, w piątek 21 lutego w Centrum Kultury Grodzisku Mazowieckim o godzinie 20:00, w sobotę 22 lutego w Centrum Kultury Izabelin o godzinie 19:00 i w niedzielę 23 lutego w studio im. Agnieszki Osieckiej w Programie III Polskiego Radia o godzinie 20:00. Gościem specjalnym wszystkich koncertów będzie Paweł Kaczmarczyk, uznany za objawienie polskiego i europejskiego rynku muzycznego, wielokrotnie nominowany do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Polsce.

„Szukając tytułu dla naszej nowej koncertowej płyt, zauważyłem, że spojrzenie z dystansem na to co robimy teraz i co do tej pory stworzyliśmy, dodaje muzyce Loud Jazz Band specyficznej wartości. Nasza muzyka jest dużo bardziej dojrzała, uniwersalna i refleksyjna ale grana dłuższą perspektywą niż tylko emocją chwili. To, co słychać zarówno na „From The Distance. Live in Warsaw”, to dystans do celu naszego wspólnego muzykowania” – mówi Mirosław Kaczmarczyk o nowej płycie Loud Jazz Band.

Muzyka tworzona przez Kaczmarczyka jest konglomeratem różnych stylów, jednakże z relatywnie akustycznym brzmieniem. Komponowane przez „Carlosa” utwory cechuje wyrazista melodia umieszczona w zróżnicowanym obrazie. Inspiracją dla polskiego gitarzysty jest norweska i polska kultura, ale także natura i ludzie obu krajów. W muzyce Loud Jazz Band słychać nie tylko jazz w wydaniu klasycznym, ale również free jazzowym i improwizowanym. Wszystko w połączeniu z dynamiką rocka i word music, tworzy niepowtarzalny, rozpoznawalny styl. Zespół występował na takich festiwalach jak m.in. na Oslo Konserthus (2012), Spirit of Burgas (2010), Jazz Jamboree (2010), Bohema Jazz Festival (2009), Jazz nad Odra (2008), Guitar City Festival (2002), Jazz na Starówce (2001).

„Dokładnie ćwierć wieku temu Carlos postanowił zrealizować własny autorski projekt, opierając jego skład na muzykach, którzy najlepiej pasowaliby do jego artystycznej wizji. Postawił na instrumentalistów uznawanych za spełnienie nadziej naszej muzycznej sceny, wszechstronnych wirtuozów, obdarzonych wrażliwością i kreatywnością. Jak sam mówi, byli najlepsi a słowo kompromis nie istniało. Był jeszcze jeden warunek. Musieli tak samo jak lider wpływać na ostateczne brzmienie, współtworzyć na demokratycznych zasadach, a wskazówki "Carlosa" traktować jedynie jako drogowskazy. Wszystko pozostałe było otwartą księgą a przyszłość zespołu - białą kartą, którą wspólnie zapisują do dzisiaj” – mówi Piotr Iwicki (syntezator), współzałożyciel zespołu.

Gościem specjalnym jubileuszowych koncertów Loud Jazz Band będzie Paweł Kaczmarczyk. Artysta uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów wielokrotnie otrzymywał prestiżowe nagrody i wyróżnienia takie jak: nominację do Fryderyków w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku” (2007) i „Jazzowy Muzyk Roku” (2010) oraz nagrody miesięcznika Jazz Forum „Nadzieja Polskiego Jazzu” i “Najlepszy Pianista Roku” (2010) przerywając tym samym kilkunastoletnie panowanie Leszka Możdżera. Kaczmarczyk współpracuje m.in. z Januszem Muniakiem, Rafałem Sarneckim oraz Mirosławem „Carlosem” Kaczmarczykiem. Obecnie wydaje płyty dla niemieckiej wytwórni ACT Music, dzięki czemu został trzecim polskim muzykiem (po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewski) nagrywającym dla tak prestiżowej wytwórni w roli lidera własnego zespołu. Jest ceniony przede wszystkim za wirtuozerię, kreatywność i niezwykle dojrzałą technikę.

Promowany album DVD „From the distance. Live in Warsaw” zarejestrowano podczas koncertu 7 października w TR Warszawa. Koncert nagrał Krzysztof Podsiadło, za realizację i montaż DVD odpowiada Paweł Gołębiowski. Mastering audio w innowacyjnym systemie ChevyRay wykonał Piotr Remiszewski w Anaconda Studio. Album zostały oprawione graficznie przez Kubę Karłowskiego z Park Lane.

Fragment DVD „From the distance. Live in Warsaw”:

 

Szczegóły koncertów:
20.02 czwartek g. 19:00 – Centrum Kultury Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa
21.02 piątek g. 20:00 – Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki, ul. Spółdzielcza 8
22.02 sobota g. 19:00 – Centrum Kultury Izabelin, ul. Matejki 21
23.02 niedziela g. 20:00 – Program 3 Polskiego Radia, Studio im. A. Osieckiej, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa
  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm