Aktualności

Jun Xiao Quintet

30.11.2018, godz. 19.30
Jazz Juniors Festival, ICE Kraków

01.12.2018, godz. 19.00 Katowice
Silesian Jazz Festival, Kinoteatr Rialto


Wydarzenie towarzyszące: 
Warsztaty z muzykami Jun Xiao Quintet
29.11.2018, godz. 18.00 
Akademia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach





Jun Xiao Quintet w Polsce



Chińska formacja wystąpi 30 listopada na Jazz Juniors w Krakowie oraz 1 grudnia na Silesian Jazz Festival w Katowicach.

Jun Xiao to gitarzysta jazzowy i kompozytor pochodzący z Dali w prowincji Yunnan w Chinach. Jest laureatem dwóch najważniejszych nagród muzycznych w swoim kraju: Golden Melody Award za najlepszy album instrumentalny 2017 roku oraz Chinese Music Award za najlepszy album jazzowy 2017 r. Kwintet był również jednym finalistów słynnego Monterey Jazz Festival.

Najnowszy album Jun Xiao Quintet „Triple Prism” został nagrany w Nowym Jorku w 2017 r. i wydany przez Sony Music China. W nagraniu liderowi towarzyszyli znakomici muzycy – pianista Kevin Hays, basista Rick Rosato, saksofonista Alex Lore oraz perkusista Jerad Lippi.

Znajdujący się na tym albumie „Triangular Prism” został zmiksowany przez trzykrotnego zdobywcę nagrody Grammy, Dave’a Darlingtona. Natomiast kompozycję „When I Practice With A Bee” będzie można wkrótce usłyszeć w dokumentalnym filmie poświęconym pamięci legendarnego gitarzysty jazzowego Johna Abercrombiego.



„Trasa kwintetu Jun Xiao jest pierwszą z serii koncertów organizowanych w ramach dwustronnej wymiany kulturalnej, którą rozpoczyna „Jazz Po Polsku”. Jest ona efektem koncertów, które polscy artyści dali w ubiegłych latach w Azji. W najbliższym czasie planowane są występy zespołów grających muzykę improwizowaną z najdalszych zakątków świata, takich jak Bangladesz, Indonezja, Malezja czy Tadżykistan” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca Jazz Po Polsku.

Jun Xiao jest absolwentem Konserwatorium w Szanghaju oraz Suny Purchase Conservatory of Music. Występował jako członek Shanghai Conservatory Big Band na Shanghai Jazz Festival, a także z Shanghai Symphony Orchestra, Shanghai Philharmonic Orchestra, China Philharmonic Orchestra, towarzysząc m.in. światowej sławy piosenkarzom Broadwayu takim jak jak Michael Ball i Miss Saigon - Lea Salonga. Wśród swoich największych mentorów Jun Xiao wymienia tak znakomitych artystów jak John Abercrombie, Brad Shepik, Kevin Hays, Doug Weiss czy Timothy Albright. W Nowym Jorku artysta studiował również pod okiem wybitnego polskiego gitarzysty, Rafała Sarneckiego.

Grupa wystąpi w Polsce składzie:
Jun Xiao - gitara
Li Shihai - saksofon
Mark Bai - fortepian
Min Yi - gitara basowa
Xiaolun Xue - perkusja

Koncerty organizowane przez Jazz Po Polsku, platformie która regularnie organizuje trasy koncertowe polskich artystów w Azji. Partnerami trasy są festiwale Jazz Juniors oraz Silesian Jazz, a patronat medialny nad wydarzeniem objął magazyn Jazz Forum.

www.junxiaomusic.com
www.jazzpopolsku.pl
www.jazzjuniors.plwww.sjf.ck.art.pl

Kontakt:
Jakub Krzeszowski
500 785 338
jakub.krzeszowski@gmail.com





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm