Aktualności
Kirtan: Turiya Sings16 lipca ukaże się album z niepublikowanymi wcześniej nagraniami Alice Coltrane

Tego lata świat wreszcie usłyszy intymne, duchowe nagranie matki chrzestnej spirytualnego jazzu. Nagrany w 1981 roku i nigdy nieudostępniony w tej formie światu, album „Kirtan: Turiya Sings” to kolekcja dziewięciu pieśni zawierających unikalne połączenie głosu Alice Coltrane i jej gry na organach Wurlitzera. Album „Kirtan: Turiya Sings” ukaże się 16 lipca nakładem Impulse! Records / UMe, w ramach obchodów 60-lecia legendarnej wytwórni.

Partnerka muzyczna i żona Johna Coltrane’a miała ogromny wpływ na rozwój spirytualnego jazzu. Zapewniły jej to między innymi albumy solowe „Journey in Satchidananda” oraz „Ptah, The El Daoud”, oba wydane przez Impulse! Records. W latach 70. Alice Coltrane poświęciła się również się studiowaniu filozofii wschodu, mitologii i wedyjskich praktyk religijnych. Na początku następnej dekady stała się guru i nauczycielką duchową. Wtedy też zaczęła tworzyć muzykę wyłącznie dla społeczności zgromadzonej wokół The Vedantic Center, na północny zachód od Los Angeles.

Pierwszy raz utwory z „Turiya Sings”  ukazały się wyłącznie na kasetach. Było to w 1982 roku, a nagrania były dostępne dla uczniów aśramu. Oprócz głosu Alice, nagranie zawierało syntezatory, instrumenty smyczkowe i efekty dźwiękowe. W 2004 roku syn Alice i producent tej płyty, Ravi Coltrane, odnalazł ścieżki dźwiękowe.

– W tych nagraniach wyczułem ogrom jej pasji, oddania i egzaltacji, śpiewając pieśni na cześć Najwyższego. W tym momencie wiedziałem, że ludzie muszą usłyszeć „Turiya Sings” właśnie w tym kontekście ”– mówi Ravi. – Jako jej syn dorastałem słysząc jak gra te piosenki na tym samym Wurlitzerze, którego słychać w nagraniach. Doskonale rozpoznaję tą niegasnącą czystość i esencję muzyczną duchowej wizji Alice….

Akordy, które otwierają „Kirtan: Turiya Sings” odsłaniają sferę duchowości i oddania, którą mogła wyczarować tylko Alice Coltrane. Ten album różni się od klasycznego jazzu – brak tu improwizacji. Utwory powstały poprzez całkowite zanurzenie się w duchowości. Muzyka, śpiewana w sanskrycie, ma wymiar przestrzenny a głos Alice niezwykłą moc.

Ravi Coltrane najlepiej podsumowuje muzyczne znaczenie tego albumu:

„Ten album skieruje Cię w stronę bluesa, gospel, czarnego amerykańskiego kościoła, często połączonego z karnatyckim stylem śpiewu południowych Indii. Usłyszysz piękne harmonie, których inspiracją były korzenie Alice, te z Detroit / Motown, bebopowe korzenie, wpływ Johna Coltrane'a, oraz fascynacja europejską muzyką klasyczną, zwłaszcza Igora Strawińskiego. Jednocześnie jest to muzyka funkcjonalna. Jej celem jest wychwalanie imion Najwyższego. Słuchając tego albumu twoje serce i duch zwrócą się ku boskiej inspiracji i wdzięczności.”

Album Kirtan: Turiya Sings został zmiksowany przez Steve’a Genewicka, a mastering wykonał Kevin Reeves z oryginalnych 24-ścieżkowych nagrań studyjnych. Ci sami, którzy pracowali z Ravim Coltrane’em nad ostatnim albumem Alice Coltrane, „Translinear Light” w 2004 roku.

JAZZ FORUM 7-8/2021

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Wagabunda

Zawartko/Piasecki

Płyta miesiąca

Atom String Quartet & Szczecin Philharmonic Wind Quartet

Karłowicz Recomposed

Linki
Z galerii

Alice Zawadzki

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm