Aktualności
Mercedes Peón



KOBIETY ŚWIATA NA SKRZYŻOWANIU KULTUR

JF



Siódma edycja Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędzie się w dn. 25 września - 1 października br. z koncertami w Sali Kongresowej i w namiocie festiwalowym tradycyjnie ustawionym pod Pałacem Kultury i Nauki.

Będzie to edycja poświęcona muzycznym korzeniom kultury Europejskiej. Zaprezentują je zarówno artyści strzegący muzycznych tradycji, jak i tacy, którzy czerpiąc z bogactwa przeszłości, przetwarzają brzmienia ukazując ich współczesny kontekst.

W roku 2011 Polska na kilka miesięcy obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. Będziemy gospodarzem wielu bardzo znaczących unijnych wydarzeń, a oczy Europy i świata zwrócą się w naszą stronę. W programie Festiwalu chcemy zwrócić uwagę na niezwykłe bogactwo kulturowe współczesnej Europy. Dlatego też w programie znajdzie się dużo muzyki naszych północnych, południowych i zachodnich sąsiadów, nie zapomnimy przy tym o mocnych, polskich akcentach.

Korzystając z wyjątkowego Międzynarodowego Dnia Kobiet, którego 100-lecie cała Europa obchodzić będzie od końca marca do końca września 2011 roku, mamy przyjemność przedstawić dwie wybitne artystki pochodzące z różnych kultur – Marię Kalaniemi i Mercedes Peón, które wystąpią na koncercie Kobiety Świata na Skrzyżowaniu Kultur (26 września).

Mercedes Peón to charyzmatyczny głos Galicji (północnej części Hiszpanii, zwanej też krainą dudziarzy). Jest zakorzeniona w tradycji celtyckiej, ale jej muzyka to niezwykłe fuzje, gdzie główną rolę odgrywają gaita (dudy galicyjskie), pandeireta (rodzaj tamburynu), współczesne brzmienia elektroniczne i pradawne polirytmie. – To bardzo ciekawa osobowość współczesnej sceny World Music. Brzmienie jej głosu i różnorodność utworów zachwyciły mnie podczas ostatniej edycji targów WOMEX – podkreśla Maria Pomianowska –  Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Cieszę się, że udało się nam zaprosić tę artystkę na Festiwal, dając tym samym szansę naszej publiczności do zetknięcia się z tak ciekawym i nowatorskim projektem.

Kolejną niesamowitą postacią, która wystąpi drugiego dnia Festiwalu będzie Maria Kalaniemi ze swoim projektem z najnowszej płyty Vilda Rosor.

Kobieta grająca na akordeonie to rzadkość. Są dwa znane nazwiska wirtuozów tego instrumentu: Pauline Oliveros i Maria Kalaniemi. Ta ostatnia wydała niedawno solową, autorską płytę. Zawiera ona muzykę liryczną i nastrojową Urodziła się w Finlandii. Od ósmego roku życia gra na akordeonie guzikowym. Najpierw przez jedenaście lat studiowała grę klasyczną, potem zwróciła się ku swoim fascynacjom i kontynuowała naukę w departamencie muzyki folkowej Akademii Sibeliusa. Jej muzyka, szczególnie w warstwie melodycznej, czerpie inspirację z bałkańsko-skandynawskich tradycji. Z tych samych źródeł pochodzi zamiłowanie Marii do improwizacji. Jej kompozycje dotykają wielu gatunków, w tym jazzu, tanga i piosenki francuskiej. Zasłynęła przede wszystkim z udziału w inspirującej się skandynawskim folkiem grupie Aldargaz oraz w międzynarodowym fajerwerku na pięć akordeonów – The Accordion Tribe, którego pomysłodawcą był Amerykanin Guy Klucevsek.

Na intrenetowej stronie festiwalu, także na nowy funpage na Facebooku
sukcesywnie  pojawiać się będą materiały dotyczące artystów tegorocznego festiwalu.
www.festival.warszawa.pl
 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm