Aktualności




Kto zdobędzie Grand Prix Komeda 2024?



Dowiemy się 15 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim podczas Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy

Ośmioro kompozytorów i ich muzyka do siedmiu filmów jest w finale konkursu Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym.

15 czerwca poznamy werdykt pięcioosobowego jury w składzie: Tomasz Lach, Katarzyna Figura, Dorota Kędzierzawska, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Michał Urbaniak.

Przed nami 13. odsłona Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim. To święto filmu, które wypełniają seanse filmowe, pokazy specjalne i konkursowe, spotkania z ludźmi kina i muzyki filmowej. Solą festiwalu jest bowiem konkurs Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym.

W tym roku do konkursu zostało nominowanych ośmioro kompozytorów, którzy stworzyli muzykę do siedmiu fabuł polskiej produkcji. Oto oni, w kolejności alfabetycznej:

Bartosz Chajdecki, autor muzyki do filmu „Różyczka 2” – reż. Jan Kidawa-Błoński,
Radzimir Dębski, autor muzyki do filmu „Kobieta z...” – reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert,
Mary Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, autorzy muzyki do filmu „Kajtek Czarodziej” – reż. Magdalena Łazarkiewicz,
Łukasz Rostkowski – L.U.C., autor muzyki do filmu „Chłopi” – reż. DK Welchamn, Hugh Welchman,
Andrzej Smolik, autor muzyki do filmu „Imago” – reż. Olga Chajdas,
Mikołaj Trzaska, autor muzyki do filmu „Kos” – reż. Paweł Maślona,
Zbigniew Zamachowski, autor muzyki do filmu „Błazny” – reż. Gabriela Muskała.

Wszystkie konkursowe filmy publiczność zobaczy na festiwalu w Ostrowie, a pokazy rozpoczną się – tradycyjnie – trzeciego dnia wydarzenia (w środę, 12 czerwca) i potrwają dwa dni – do piątku, 14 czerwca. Po seansach będzie też okazja do rozmowy z twórcami – autorami muzyki, reżyserami czy aktorami występującymi w filmie.

Muzykę oceniać będzie pięcioosobowe jury, któremu przewodniczyć będzie tradycyjnie Tomasz Lach. Prócz niego, skład gremium stanowić będą: aktorka Katarzyna Figura, reżyserka Dorota Kędzierzawska oraz kompozytorzy Jan Kanty Pawluśkiewicz i Michał Urbaniak.

– Po raz dwunasty jestem w jury, to wielki zaszczyt i wyróżnienie. Każda kolejna edycja i konkursu, i festiwalu to dla mnie wielka satysfakcja współpracy i rozmów z ludźmi kina. Werdykt nigdy nie przychodzi łatwo, poprzedzają go długie dyskusje – mówi przewodniczący jury Tomasz Lach.

Wszyscy jurorzy będą obecni w Ostrowie i wraz z publicznością obejrzą konkursowe obrazy. Ich werdykt poznamy w sobotę, 15 czerwca, podczas gali finałowej w Ostrowskim Centrum Kultury. Zwycięzca konkursu wyjedzie z Ostrowa nie tylko ze statuetką Grand Prix Komeda, ale także z nagrodą finansową.

Warto dodać, że konkurs Grand Prix Komeda odbywa się od drugiej edycji festiwalu. Dotychczas – od 2013 roku – jego laureatami byli:

2013: Mikołaj Trzaska, autor muzyki do filmu ,,Róża” w reż. W. Smarzowskiego, Bartosz Tomaszek i Adam Niedzielin, autorzy muzyki do filmu ,,Heniek” w reż. E. Kowalewskiej i G. Madeja,
2014: Jan Kanty Pawluśkiewicz, autor muzyki do filmu ,,Papusza” w reż. J. Kos-Krauze i K. Krauze,
2015: zespół Enchanted Hunters, muzyka do filmu ,,Małe stłuczki” w reż. A. Gowin i I. Grzyba,
2016: Paweł Mykietyn, autor muzyki do filmu ,,11 minut” J. Skolimowskiego,
2017: Mikołaj Trzaska, autor muzyki do filmu ,,Wołyń” w reż. W. Smarzowskiego,
2018: Radzimir Dębski, autor muzyki do filmu ,,Atak paniki” w reż. P. Maślony,
2019: Marcin Stańczyk, autor muzyki do filmu ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” w reż. B. Lankosza,
2020: Leszek Możdżer, autor muzyki do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, w reż. M. Pieprzycy,
2021: Bartosz Chajdecki, autor muzyki do filmu „Mistrz” w reż. M. Barczewskiego,
2022: Auer, autor muzyki do filmu „Inni ludzie” w reż. A. Terpińskiej,
2023: Marcin Macuk i Zuzanna Wrońska, autorzy muzyki do filmu „Silent twins” A. Smoczyńskiej. 

13. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbywa się w dniach od 10 odo 15 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. Dodajmy, że podczas wydarzenia będą mieć miejsce także: pokazy specjalne, spotkania z twórcami kina, spotkania autorskie skoncentrowane wokół książek, warsztaty, wystawa, debata oraz koncerty: recital Zbigniewa Zamachowskiego i – na finał – „Korzyński Ultimate” Dominika Strycharskiego z udziałem powołanego specjalnie na tę okazję Zespołu Akademii Pana Korzyńskiego. Wydarzenie organizowane jest przez Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski.





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm