Aktualności
Krzysztof Komeda

6. Letnia Akademii Jazzu
Dni Komedy
22 i 30 sierpnia 2013




Letnia Akademia Jazzu – Dni Krzysztofa Komedy

Dorota Szczepanek



Ekscytujące wieczory 22 i 30 sierpnia zwieńczą tegoroczną edycję łódzkiego festiwalu.

6. Letnia Akademii Jazzu w Łodzi upływa pod hasłem „Legendy Polskiego Jazzu” prezentując największe osiągnięcia polskiej szkoły jazzu: twórczość Andrzeja Trzaskowskiego, Jerzego Miliana i Krzysztofa Komedy.

I DZIEŃ KRZYSZTOFA KOMEDY
22 sierpnia, czwartek

22.08.2013, godz. 17:00
Film „Czarodzieje Honoratki”

Pokaz filmu dokumentalnego pt. „Czarodzieje Honoratki” w reż. Leopolda René Nowaka z muzyką Leszka Żądło zapoczątkuje cykl spotkań poświęconych twórczości Krzysztofa Komedy – Dni Krzysztofa Komedy – które przygotowaliśmy na 22 i 30 sierpnia. Autor filmu opowiada o „Honoratce” kultowej – dziś już nie istniejącej – łódzkiej kawiarni, mieszczącej się przy ul. Moniuszki, w której w latach 50. i 60. spotykali się filmowcy i studenci łódzkiej Szkoły Filmowej. W filmie o czasach „Honoratki” mówią m.in.: Roman Polański, Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Adam Holender, Kazimierz Kutz, Zbigniew Rybczyński, Jerzy Skolimowski, Witold Sobociński, Krzysztof Zanussi. Produkcja: 2012 r., czas trwania:107 min

22.08.2013, godz. 19.00
Spotkanie z Leopoldem René Nowakiem

Aktor, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny opowie o pracy nad dokumentem o filmowcach z łódzkiej Szkoły Filmowej z lat 50. i 60. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Filozoficzno-Historycznego, gdzie w latach 1954-1960 studiował historię sztuki i psychologię. Jako aktor występował w latach 1947–1957 w Teatrze Starym, Teatrze Młodego Widza, Cricot 2, Groteska. Był współpracownikiem Polskiego Radia w Krakowie, jako reżyser i scenarzysta pracował w Zespołach Filmowych Iluzjon, Kadr i Syrena, Telewizji Polskiej oraz w Wytwórni Filmów Fabularnych „Se-Ma-For”. Zagrał w ok. 80 filmach fabularnych, między innymi w filmie „Stawka większa niż życie”. Nagrał ok. 800 audycji radiowych. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich i Polskiej Akademii Filmowej. Zdobywca wielu prestiżowych nagród na festiwalach filmowych, m.in. w Paryżu, Tel Awiwie, Nowym Jorku.

22.08.2013, godz. 19:30
Control Voltage Project (Turcja)
„Turecki hołd dla Komedy”

W programie „Turecki hołd dla Komedy”, artyści przedstawią autorski projekt złożony z kompozycji Komedy napisanych do filmów Romana Polańskiego. Zespół „Control Voltage Project” tworzy dwóch wybitnych muzyków z Turcji – Alper Maral i Mert Topel. Alper Maral jest kompozytorem, muzykologiem, multiinstrumentalistą, specjalistą od technologii dźwięku, posiada tytuł doktora z dziedziny muzyki i wykłada muzykę na rożnych uczelniach. Mert Topel jest mistrzem instrumentów klawiszowych i syntezatorów, współpracuje z kompozytorami i muzykami z całego świata.

22.08.2013, godz. 21.00
Leszek Żądło European Jazz Ensemble (Niemcy/Polska)
Nieznane kompozycje Komedy z musicalu „Wygnanie z raju”

Leszek Żądło wraz z zespołem zagra nieznane kompozycje Komedy z  musicalu pt. „Wygnanie z raju” z 1969 r. Będzie to muzyka zrekonstruowana na podstawie rękopisów odnalezionych niedawno w Holandii i po raz pierwszy wykonana współcześnie.

Wystąpią:
Leszek Żądło - saksofony
Leszek Kułakowski - fortepian
Piotr Kułakowski - kontrabas
Jacek Pelc - perkusja

Leszek Żądło urodzony w Krakowie saksofonista tenorowy, czerpie inspiracje z twórczości Johna Coltrane’a, rozwinął swój oryginalny język muzyczny bogaty w kontrasty. Od 1972 roku prowadził zespół muzyczny – Leszek Zadlo Ensemble. Współpracował z wieloma zespołami i muzykami, takimi jak np. Elvin Jones, ORF-, NDR- i WDR-Big-Band, Thad Jones Big-Band, Slide Hampton Big-Band, Rias Symphonieorchester, European Jazz Quintet, Experimenti Berlin, Overtone Orchestra, Polski Jazz Ensemble. Obecnie prowadzi Leszek Żądło European Art Ensemble. Nagrał ponad 100 albumów. Jest profesorem na Akademii Muzycznej w Monachium i Würzburgu oraz profesorem gościnnym na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Krzysztofowi Komedzie poświęcony będzie również program finałowego wieczoru tegorocznej edycji Letniej Akademii Jazzu:

II DZIEŃ KRZYSZTOFA KOMEDY
30 sierpnia, piątek

godz. 18:00 Spotkanie przyjaciół Krzysztofa Komedy – panel dyskusyjny
Wśród zaproszonych gości: Adam Sławiński – kompozytor, Leopold René Nowak – reżyser, Andrzej Krakowski – reżyser, Wojciech Solarz – reżyser.
Prowadzenie panelu dyskusyjnego –  red. Tomasz Szachowski, II Program Polskiego Radia

godz. 20:00 Premiera nieznanej współcześnie kompozycji Krzysztofa Komedy pt. „Niebezpieczny wiek” w wykonaniu zespołu Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
godz. 20:15 Po raz pierwszy w historii,  w polskiej wersji językowej, spektakl z muzyką Krzysztofa Komedy pt.: „Moja Słodka Europejska Ojczyzna” w wykonaniu Andrzeja Seweryna i zespołu Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

 Szczegółowy program na stronie:
www.letniaakademiajazzu.pl




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm