Aktualności
Leszek Możdżer
fot. Przemek Krzakiewicz



LETNIA AKADEMIA JAZZU – LESZEK MOŻDŻER

Matylda Cygan



Na ten koncert łódzka publiczność czeka z niecierpliwością – w czwartek 4 sierpnia Leszek Możdżer wykona w Wytwórni kompozycje Krzysztofa Komedy, a wcześniej poprowadzi warsztaty „Instrumenty klawiszowe w jazzie”.

Tego dnia odbędzie się także wykład prof. Marka Hendrykowskiego na temat związków Komedy z filmem oraz projekcja filmu Janusza Nasfetera „Niekochaną” – z muzyką Komedy.

Wstęp bezpłatny (szczegóły poniżej).

Program dnia – 4 sierpnia
12:00 - 13:00 prof. Marek Hendrykowski – wykład pt. „Komeda a Film”
14:00 - 15:30 Leszek Możdżer – warsztaty: „Instrumenty klawiszowe w jazzie”
18:30 - 19:50 Projekcja „Niekochana” – reż. Janusz Nasfeter
20:00 Leszek Możdżer & Cellonet – koncert


Projekcja
W ramach prezentacji filmów z muzyką Krzysztofa Komedy będzie można zobaczyć film Janusza Nasfetera „Niekochana” z wybitną kreacją aktorską Ewy Czyżewskiej. Film jest niezwykły również przez wzgląd na ścieżkę dźwiękową autorstwa Krzysztofa Komedy, która buduje niesamowity, neurotyczny klimat.

Sylwetki artystów

Pochodzący z Gdańska Leszek Możdżer to muzyk, którego kariera rozwija się niezwykle dynamicznie od lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Jego doświadczenia z jazzem rozpoczęły się w klasie maturalnej, ale szeroka publiczność poznała go, gdy był członkiem zespołu Miłość. Od tej chwili Leszek Możdżer rozpoczął pasmo sukcesów na światowym rynku. Uważany jest za najwybitniejszego polskiego pianistę ostatniej dekady, a jego talent docenili twórcy ze ścisłej jazzowej czołówki. Jego grę usłyszeć można na płytach takich muzyków jak Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archie Shepp, czy David Liebman. Sensacja stał się jego udział w projektach gwiazd rocka – Phila Manzanery i samego Davida Gilmoure’a.

Swoim nazwiskiem Leszek Możdżer sygnuje ponad czterdzieści albumów, w tym szalenie ważne dla polskiej kultury „Chopin – impresje” z roku 1994, czy „Chopin Demain – Impressions" z roku 1999. To właśnie te wydawnictwa ugruntowały jego pozycję na światowej scenie pianistyki jazzowej, ale muzyka Chopina nie zdominowała artystycznego wizerunku Leszka Możdżera. W kręgu jego zainteresowań znalazły się również inscenizacje teatralne – wśród nich znalazły się „Hair – love, rock musical” dla Teatru Muzycznego w Gdyni, „Tango z Lady M.” wystawione przez Polski Teatr Tańca w Poznaniu, czy sztuka „Psychosis” Sary Kane  w reżyserii Grzegorza Jarzyny, której premiera miała miejsce  Duesseldorfie w czerwcu 2002 roku.

Za największe jak dotąd osiągnięcie pianisty uważana jest muzyka do pierwszej w świecie trans-opery według „Snu nocy letniej” Williama Szekspira wystawionej na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni.

Jego najnowsza płyta, zatytułowana właśnie „Komeda”, nagrana dla niemieckiej wytwórni ACT Music, otrzymała entuzjastyczne recenzje i stała się błyskawicznie jednym z największych bestsellerów na naszym rynku muzycznym i już zasługuje na miano podwójnej platyny.

Wszechstronność zainteresowań, oszałamiająca technika i muzyczna wyobraźnia sprawiają, że każdy koncert Leszka Możdżera to dla słuchaczy niezapomniane przeżycie.

Profesor Marek  Hendrykowski to historyk i teoretyk filmu, medioznawca, profesor zwyczajny Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, twórca poznańskiej szkoły filmoznawczej, kierownik Zakładu Filmu i Telewizji na poznańskiej polonistyce. Autor biografii Krzysztofa Komedy. Znakomity wykładowca, który swoje wykłady wzbogaca fragmentami filmów, przekazując w unikalny sposób swoją przeogromną wiedzę.

Wystawy
W trakcie trwania Akademii w Wytwórni można obejrzeć wystawę fotografii Krzysztofa Komedy autorstwa Marka Karewicza, ekspozycję prac malarskich Antoniego Studzińskiego, przed laty perkusisty legendarnego zespołu „Melomani”, oraz plakatów filmów, do których muzykę napisał Komeda – pochodzących ze zbiorów łódzkiego Muzeum Kinematografii oraz czeskiej wystawy rysunków zatytułowanej „Jazz w karykaturze”.

Wstęp na IV Letnią Akademię Jazzu
Wstęp na wszystkie wykłady, warsztaty, wystawy i projekcje w ramach IV LAJ jest wolny. Wstęp na koncerty jest możliwy po otrzymaniu bezpłatnego zaproszenia. Zaproszenia na miejsca siedzące na widowni były dostępne w Wytwórni (zostały już jednak rozdane). Na około tydzień przed każdym koncertem będą organizowane w newsletterze (do którego można się dopisać przez stronę www.wytwornia.pl) i na Facebooku Wytwórni (http://www.facebook.com/klub.wytwornia) konkursy, w których do wygrania będą wejściówki na miejsca stojące na balkonie.

Matylda Cygan, Specjalistka ds. PR
Wytwórnia
Toya Studios Sp. z o.o.
ul. Łąkowa 29
90-554 Łódź

www.wytwornia.pl

www.toyastudios.pl
 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm