Aktualności
Krzysztof Herdzin
fot. Hans Kumpf



MARIA SCHNEIDER + ORKIESTRA KRZYSZTOFA HERDZINA

JF



Dziś, w środę 8 lipca w Sali Kongresowej odbędzie się koncert finałowy festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Zaprezentowane zostaną trzy różne projekty. Ten najważniejszy i najbardziej wyczekiwany to występ Orkiestry Krzysztofa Herdzina pod dyrekcją Marii Schneider.

Jest to pierwsza wizyta Marii Schneider w Polsce. Od dwóch dni słynna kompozytorka, aranżerka i bandleaderka przygotowuje z Orkiestrą Herdzina program, który przedstawi na koncercie. Tydzień później, 16 lipca,
Schneider wystąpi w Operze Krakowskiej, tym razem
z Big Bandem rozgłośni NDR z Hamburga – w ramach
XIV Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami.

Kilka miesięcy temu nasz amerykański korespondent Zbigniew Granat uczestniczył
w kilkudniowych warsztatach zorganizowanych przez Eastman School of Music przy University of Rochester w stanie Nowy Jork poświęconych nowym trendom w sferze tzw. muzycznej przedsiębiorczości. Główną bohaterką imprezy była Maria Schneider, która wystąpiła ze swoją Orkiestrą, poprowadziła szereg klas mistrzowskich oraz przedstawiła wykład na temat najnowszych trendów w muzycznym marketingu.

Podczas warsztatów Zbigniew Granat przeprowadził obszerny wywiad z Marią Schneider, który publikujemy w ostatnim, czerwcowym numerze JAZZ FORUM – jest to nasze cover story. A oto co o przygotowaniach do dzisiejszego koncertu autorowi wywiadu powiedział Krzysztof Herdzin:

„To był pomysł Mariusza Adamiaka, który zaprosił tutaj Marię wraz ze swoją orkiestrą. Okazało się jednak, że jest jakiś problem natury organizacyjnej i ona nie może przyjechać z Amerykanami, więc pojawił się drugi pomysł, żeby zaprosić big band NDR, co też się nie udało (z Big Bandem NDR wystąpi w Krakowie 16 lipca w ramach Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami).

W związku z tym Mariusz Adamiak wpadł na pomysł, żeby stworzyć zespół złożony z polskich muzyków, ale takich, którzy dysponowaliby odpowiednimi umiejętnościami do realizowania jej bardzo trudnych i wymagających partytur. Zwłaszcza jeśli chodzi o sekcję instrumentów dętych drewnianych, są to osoby, które muszą grać na saksofonie sopranowym, altowym, tenorowym, flecie, klarnecie.

Nie każdy muzyk u nas specjalizuje się w grze na tych wszystkich instrumentach, ale dzięki mojej wieloletniej pracy w dziedzinie muzyki rozrywkowej, filmowej i jazzowej, zebrałem odpowiednią grupę ludzi, i myślę, że jest to świetny zespół zarówno kreatywnych improwizatorów jak i muzyków, którzy doskonale realizują partie zanotowane w partyturze. Maria ten projekt zaakceptowała.

Planujemy nagrać ten koncert i jeśli okaże się, że nagranie jest od strony artystycznej i technicznej do przyjęcia i Maria wyrazi swoją akceptację, to warto byłoby to wydać na płycie. Ale wszystko jeszcze przed nami.”

Maria Schneider + Orkiestra Krzysztofa Herdzina w składzie: Jerzy Główczewski -  ss, as, cl, fl; Dawid Główczewski - ss, as, cl, fl; Marek Podkowa  - ss, ts; Janusz Brych – ss, ts, cl, fl; Paweł Gusnar  - bs, bass cl; Kuba Waszczeniuk  - tp, flg; Robert Majewski  - tp, flg; Sebastian Sołdżyński - tp, flg; Robert Murakowski  - tp, flg; Jacek Namysłowski  - tb; Michał Tomaszczyk – tb; Marek Romanowski – tb; Dariusz Sprawka – btb; Krzysztof Herdzin – p; Cezary Paciorek – acc; Maciej Grzywacz – g; Robert Kubiszyn  - b, bg; Cezary Konrad - dr

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm