Aktualności
Marita Albán Juárez „Aguas Calientes”Nakładem hiszpańskiej wytwórni Youkali Music ukazała się debiutancka płyta peruwiańsko-polskiej wokalistki.

Marita Albán Juárez Quartet to grupa założona przez peruwiańsko-polskie rodzeństwo muzyków, wokalistkę Maritę i perkusistę Josego Manuela w 2011 roku.

Mówi Marita:
„Długo szukaliśmy odpowiedniego składu grupy, aż zagraliśmy z Dominikiem Wanią, fenomenalnym pianistą, uczniem m.in. Danilo Pereza – to było olśnienie. Dołączył do nas Andrzej Święs, który jest basistą jazzowym, ale z pasją pogrążył się m.in. w tradycji afro-peruwiańskiej, która muzycznie inspiruje nas najbardziej”.„Nagrałam moje najlepsze muzyczne rodzinne wspomnienia – latynoskie klasyczne piosenki/melodie z lat 70. i wcześniejsze. To one stały się tematami naszych improwizacji. Płyta „Aguas Calientes” zbudowana jest z tradycji Afroperu, Kuby, Argentyny i wreszcie z Brazylii, album reinterpretuje idee bardzo różnorodnych stylów mieszczących się w ramach latin-jazzu”.

„Nagraliśmy z miejsca, praktycznie na żywo, a dopiero później zaczęliśmy grać koncerty, podczas których rozwijały się w nas kolejne pomysły i dojrzewały kolejne interpretacje. Jest tu na pewno sporo z ideologii tropicalismo i wiele tematów równościowych, feministycznych, to wszystko za sprawą historii rodzinnych, a także wspaniałych i bardzo inspirujących postaci Elis Reginy czy Susana Baca”.Marita Albán Juárez od kilku lat koncertuje w Polsce i zagranicą w klubach, teatrach i na festiwalach jazzowych; szerszej publiczności znana jest też z TV jako prezenterka dokumentów i programów o muzyce klasycznej m.in. „Efekt Chopina/ChopinReloaded”, 2010, prod. VisionHouse/BBCWorld.Jose Manuel jest niezwykle wszechstronnym muzykiem z gigantycznym dorobkiem, oprócz latin-jazzu angażuje się w muzyką współczesną, elektroniczną, bierze udział w eksperymentalnych projektach soundsystemowych, ponadto jest członkiem hip-hopowej grupy Łona & The Pimps oraz założycielem kolektywu – orkiestry salsowej Salsa Central.

Dominik Wania, obsypany w ostatnich latach licznymi nagrodami za debiut i dla najlepszego pianisty jazzowego, poza intensywną działalnością koncertową, na gruncie muzyki improwizowanej – współczesnej, jazzowej z elementami elektroniki fascynuje się Mauricem Ravelem i jemu poświęcił debiut swojego zespołu. Stale grywa z Tomaszem Stańką i muzykami związanymi z wytwórnią ECM. Wykłada improwizację jazzową w Krakowie w Akademii Muzycznej.Andrzej Święs ma w dorobku dziesiątki płyt i od lat jest jednym z najlepszych i najciekawszych basistów młodego pokolenia, występował m.in. z takimi gigantami jak Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin
Almqvist, Jacques Schwarz-Bard i wszystkimi mistrzami polskiego jazzu. Od kilku lat co roku nominowany za swoje nagrania do nagród polskiej fonografii Fryderyk.

https://itunes.apple.com/es/album/aguas-calientes/id994177451

http://sklep.dobrzewiesz.net/pl/p/MARITA-ALBAN-JUAREZ-QUARTET/125

http://www.youkalimusic.com/index.php/catalogo/308-marita-alban-juarez-quartet-aguas-calientes

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm