Aktualności

Metrum Jazz Club
ul. Partyzantów 22
Bielsko-Biała

Metrum Jazz Club otwiera podwoje14 maja inaugurację nowego klubu w Bielsku-Białej uświetni Kwartet Ptaszyna

Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego wystąpi na otwarciu nowego miejsca na muzycznej mapie Bielska-Białej. Metrum Jazz Club chce się stać „sercem miasta jazzu”, prezentując swoim gościom muzykę najwyższej jakości. Nowe przedsięwzięcie powstało przede wszystkim z tęsknoty za tętniącym życiem klubem jazzowym w stolicy Podbeskidzia. Organizowane tutaj w okresie jesienno-zimowym festiwale cieszą się światową renomą, ale brakowało miejsca, które dorównuje im klasą i przez cały rok dostarcza miłośnikom jazzowej wibracji muzycznych rarytasów. Nagłośnienie, sprzęt muzyczny, instrumenty, autorskie wnętrze – wszystkie te elementy mają być w Metrum dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Niewątpliwym atutem klubu jest również jego lokalizacja. Metrum mieści się w XIX wiecznym budynku, który był niegdyś częścią kompleksu fabryczno-willowego, należącego do Adolfa Mänhardta i Ferdynanda Hähnela. Dzięki wieloletnim wysiłkom obecnego właściciela kompleks został odrestaurowany w imponującym stylu i otrzymał nazwę „Grępielnia”. Dziś mieszczą się w nim, oprócz klubu Metrum, m.in. hotel z zapleczem konferencyjnym, fitness club oraz restauracja. Lokalizacja ma więc wiele zalet praktycznych: od bezpłatnego parkingu dla gości i wifi, przez dostępność komfortowych pokoi hotelowych, do wybornej kuchni. Nadrzędnym celem pozostaje oczywiście światowej klasy jazz, którego duch jest obecny w Bielsku-Białej od wielu dekad.

Warto przypomnieć, że bohater otwarcia klubu, mistrz Ptaszyn jest od prawie dwudziestu lat związany z festiwalem Bielska Zadymka Jazzowa, podczas którego obchodził ostatnio 80. urodziny. Jan Ptaszyn Wróblewski to człowiek renesansu w najpełniejszym znaczeniu tego słowa. Saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta i dziennikarz radiowy. Śmiało można określić Ptaszyna mianem guru polskiego jazzu. Wielkim orędownikiem jazzowej religii, uczestnikiem i twórcą przełomowych projektów i nagrań. Koncert jego kwartetu (w znakomitym składzie: Ptaszyn - ts, Wojciech Niedziela - p, Marcin Jahr - dr, Michał Kapczuk - b) symbolizuje szacunek dla tradycji brzmienia „Polish jazz”, którą Metrum chce kultywować, a zarazem uczestniczyć w jej nowych odsłonach. Po koncercie nastąpi szalone jam session, przygotowano także kilka innych smaczków, które goście odkryją na miejscu.

Tydzień później w niedzielę 22 maja, Metrum zaprasza na premierowy koncert niezwykłej płyty Silberman and „Three of a Perfect Pair” z udziałem Jana Peszka. Silberman to nazwa, która przylgnęła do kompozytora i perkusisty Łukasza Stworzewicza i jego kolejnych projektów. Silberman, Peszek and „Three of a Perfect Pair” to przedsięwzięcie szczególne, wymykające się klasyfikacjom. Trójka artystów (Stworzewicz, pianista Mateusz Gawęda i kontrabasista Kuba Mielcarek) tworzy oryginalną, oscylującą wokół improwizacji muzykę, okraszoną klejnotami w rodzaju „I'm Deranged” (David Bowie) czy „La Mamma Morta” (Umberto Giordano). Muzyce towarzyszy awangardowa poezja Krystyny Miłobędzkiej, którą na żywo interpretuje prawdziwy mistrz słowa – Jan Peszek.
  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm