Aktualności

Mózg Festival 2013
7-9 listopada
MCK, ul. Marcinkowskiego 12
Bydgoszcz




Mózg Festival 2013

Jarosław Jaworski



Medeski Martin & Wood uświetni Mózg Festival w Bydgoszczy, 7 - 9 listopada.

Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Bydgoszczy ponownie zagości w tym roku w MCK.

 

Trailer festiwalu:

 

 

7.11.2013, czwartek, godz. 20.00
„Kwartludium”/Walczak (Warszawa/Gdańsk/Łódź) – partytury graficzne

7.11.2013, czwartek, godz. 21.00
Duo Ardente – Aleksandra Lelek & Maciej Zimka (Kraków)

7.11.2013, czwartek, godz. 22.00
Sean Noonan A Gambler’s Hand String Quartet (Nowy
Jork/Suwałki/Bydgoszcz/Warszawa)

8.11.2013, piątek, godz. 20.00
Gorzycki/Pater: Therapy

8.11.2013, piątek, godz. 21.00
Ich Bin Nintendo (Oslo)

8.11.2013, piątek, godz. 22.00
Medeski Martin & Wood (Nowy Jork)

9.11.2013, sobota, godz. 20.00
Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej (Bydgoszcz)

9.11.2013, sobota, godz. 21.00
Antler (Oslo)

9.11.2013, sobota, godz. 22.00
Svartvit (Amsterdam)

9.11.2013, sobota, godz. 22.30
Jerzy Mazzoll/Jon Dobie/Atilla Dora/Slawek Janicki/Shoij Hano
(Gdańsk/Londyn/Budapeszt/Bydgoszcz/Tokio)

 

Szczegółowy program:

7.11.2013, czwartek, godz. 19.00, Dom Mody „Drukarnia”
Zenial/Derubare (Sanok/Gdańsk) – instalacja audiowizualna

ZENIAL (Łukasz Szałankiewicz)
Sound artist, historyk, kurator muzyki elektronicznej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Szałankiewicz w swojej pracy skupia się zarówno na muzycznych poszukiwaniach, jak i audiowizualnych występach oraz interaktywnych instalacjach. Poza działalnością stricte muzyczną zajmuje się promowaniem twórców polskich w kraju i za granicą. W 2013 roku promuje swoją nową płytę winylową „Chimera”.

DERUBARE (Radosław Deruba)
Trójmiejski twórca wizualny. Autor teledysków, autorskich wizualizacji, wykonawca wizualizacji na żywo, projektant wizualny, reżyser. Motywem przewodnim jego prac jest relacja obraz – muzyka, ich wzajemne oddziaływanie i trwałe połączenie. W swojej pracy głównie posługuje się eksperymentalnymi metodami przecedzania sztuki filmowej przez sito filtrów łączonych z animacją często nawiązujących do estetyki cyberpunku. Współpracuje głównie z reprezentantami muzyki post-punkowej, elektronicznej i eksperymentalnej.

 

7.11.2013, czwartek, godz. 20.00, MCK
„Kwartludium”/Walczak (Warszawa/Gdańsk/Łódź)
Kwartludium/Walczak – partytury graficzne

Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku i tworzą go absolwenci warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej Akademii Muzycznych. Genezą projektu Kwartludium jest współpraca z duńskim kompozytorem partytur graficznych Carl’em Bergstrom’em Nielsen’em. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej jak Karlheinz Stockhausen, Roman Haubenstock-Ramati, Cornelius Cardew czy Dubravko Detoni. Jeszcze w tym roku zaplanowane jest wydanie płyty „Kwartludium Jacaszek” z muzyką Olivier’a Messiaen’a. Premiera płyty miała miejsce podczas festiwalu muzyki elektroakustycznej Unsound w Krakowie, który odbył się w październiku tego roku.

 

7.11.2013, czwartek, godz. 21.00, MCK
Duo Ardente – Aleksandra Lelek & Maciej Zimka (Kraków)

Aleksandra Lelek. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 10 lat. Jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego. W 2013 roku przebywała w Leopold Mozart Zentrum Universitat Augsburg, w klasie wiolonczeli prof. Juliusa Bergera. Dokonała nagrań dla Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dla ORF Radia Kulturhaus w Wiedniu, a także z zespołem wiolonczel pod kierownictwem prof. Juliusa Bergera „Cello Passionato” na płytę „4 for peace”.

Maciej Zimka. Akordeonista, kompozytor i aranżer. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu ad Janusza Patera.Komponuje dzieła na akordeon i inne instrumenty oraz składy kameralne. Kompozycje Macieja Zimki zostały opublikowane w polskich wydawnictwach nutowych, m.in. w wydawnictwie Absonic oraz Edition Astra. Jego kompozycje zostały nagrodzone na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku oraz na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku.

 

7.11.2013, czwartek, godz. 22.00, MCK
Sean Noonan A Gambler’s Hand String Quartet (Nowy Jork/Suwałki/Bydgoszcz/Warszawa)
A Gambler’s Hand

„A Gambler’s Hand” to nie ściana dźwięku i hałasu a muzyczne i teatralne przedstawienie na kwartet smyczkowy, narrację i perkusję. Niezwykły muzyczny kolaż, łączący brzmienia w wersji nagłośnionej i elektrycznie zmodyfikowanej z brzmieniami akustycznymi. Projekt Gambler’s Hand wyraźnie nawiązuje do estetyki downtown jazz/rock. Usłyszeć w nim można zarówno techniki improwizacyjne, jak również inspiracje muzyką takich amerykańskich eksperymentatorów jak Cowell, Nancarrow czy Zorn. Połączenie perkusji z kwartetem smyczkowym, zdaje się stwarzać zaskakujące i nieoczywiste rozwiązania.

Sean Noonan – perkusja, kompozycja, narracja
Kwartet Smyczkowy:
Adam Roszkowski - skrzypce
Maciej Afanasjew - skrzypce
Magdalena Małecka - altówka
Jan Roszkowski - wiolonczela

 

7.11.2013, czwartek, godz. 00.00, Mózg
Grzegorz Pleszyński (Bydgoszcz/Berlin) – instalacja stała

Grzegorz Pleszyński. Artysta i pedagog, zajmuje się między innymi takimi dziedzinami sztuki, jak performance, instalacja, video art. Z wielką pasją i umiejętnością tworzy sztukę z ludźmi spoza kręgów artystycznych. Wciąga ich w obszar działań artystycznych, przekazując im swoje przesłanie o harmonii człowieka z innymi ludźmi, naturą i kosmosem. Jest autorem wielu projektów artystycznych z ludźmi niepełnosprawnymi, między innymi w bydgoskiej szkole dla osób niedowidzących. Od 1999 roku jest dyrektorem bydgoskiego oddziału Międzynarodowego Muzeum Artystów (International Artists Museum).

 

7.11.2013, czwartek, godz. 00.00, Mózg
Michał Osowski (Rotterdam) – instalacja performatywna, ruch-dźwięk-wideo

Michał Osowski. Artysta interdyscyplinarny działający w Rotterdamie. Studiował kompozycję w konserwatorium, oraz muzykę elektroakustyczną w Institute of Sonology w Holandii oraz techniki interaktywne w IRCAM w Paryżu. Specjalizuje się w tworzeniu interaktywnych systemów integrujących akcję fizyczną z cyfrowo generowanymi dźwiękiem i video, w których ważną rolę odgrywa spontaniczne uczestnictwo odbiorcy.

 

8.11.2013, piątek, godz. 20.00, MCK
Gorzycki/Pater (Bydgoszcz)
Gorzycki/Pater Therapy
Therapy to najnowszy projekt Kamila Patera i Rafała Gorzyckiego, twórców i współzałożycieli Sing Sing Penelope, A-kineton, Ecstasy Project, Contemporary Noise Sextet. Duet Gorzycki/Pater to eksperyment łączący wpływy muzyki improwizowanej, etnicznej i elektronicznej z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących na żywo. Album „Therapy” jest nagraniem, które zarejestrowano podczas bydgoskiego festiwalu „Drums Fuzje” w listopadzie 2012 roku. Materiał został nagrany podczas koncertu, aby uchwycić tamten niepowtarzalny moment i dzielić się nim.

Kamil Pater - gitara, elektronika, live recording
Rafał Gorzycki - perkusja

 

8.11.2013, piątek, godz. 21.00, MCK
Ich Bin Nintendo (Oslo)

Ich Bin N!ntendo to norweskie trio, które gra improwizowany noize punk. Ich inspiracje to mix amerykańskiego hard-core, japońskiego noise i europejskiej muzyki improwizowanej. Rezultatem tej mieszanki jest muzyka absolutnie bezkompromisowa. Dodaktowe przedmioty, których używają podczas grania, takie jak smyczki czy kawałki metalu zwiększają możliwości ekspresji i ubarwiają ich muzykę. ICH BIN N!NTENDO jest czysto improwizującym zespołem, który można porównać to takich grup jak The Ex i Zu.

Christian Winther - gitara
Magnus Skavhaug Nergaard - bas
Joakim Heibø Johansen - perkusja

 

8.11.2013, piątek, godz. 22.00
Medeski Martin & Wood (Nowy Jork)

Trio Medeski Martin & Wood to jeden z najbardziej znanych zespołów minionych dekad. Ich muzyka, tworzona w pełnym skupieniu, to szalona żywiołowa improwizacja. Zespół powstał w 1991 roku na Brooklynie. MMW odróżniali się od innych improwizujących składów tym, że bezustannie koncertowali, swobodnie badali różne gatunki muzyki, co zaowocowało eklektyzmem inspiracji. Skutecznie uniknęli zaszufladkowania dzięki współpracy z różnymi artystami, poczynając od Iggy Popa kończąc na Johnie Scofieldzie. Ponadto, wydali płytę z muzyką dla dzieci, album z interpretacjami wybranych fragmentów twórczości Johna Zorna. Zespół wystąpił także na wielu festiwalach na całym świecie. MMW staje się coraz bardziej kreatywnym i wszechstronnym zespołem. Nowa płyta trio Medeski Martin & Wood „FreeMagic” – MMW Go Unplugged zostanie wydana w ich własnym wydawnictwie Indirecto Records.

John Medeski - fortepian, organy
Billy Martin - perkusja
Chris Wood - gitara, bas

 

8.11.2013, piątek, godz. 00:00, Mózg
Robert Curgenve (Cornwall, Australia)

Robert Curgenven jest australijskim kompozytorem i muzykiem, mieszkającym w Kornwalii. Jego praca obraca się wokół rezonansu produkowanego przez gramofony i własnoręcznie nagrywane płyty, włączając w to również nagrania terenowe z odległych rejonów świata, w których mieszkał. Interesuje go fizyczność dźwięku. Współpracuje z muzykami i artystami wizualnymi grając na najważniejszych festiwalach na świecie.

 

8.11.2013, piątek, godz. 1.00, Mózg
Jae Ho Youn (Seul/Warszawa)

Jae Ho Youn pochodzi z Korei Południowej, mimo tego nie je psów. Już od pewnego czasu przebywa w Europie. Do tej pory mieszkał w 3 różnych krajach i  miastach. Pomimo swoich dość oczywistych azjatyckich rysów twarzy, podobno jest Słowianinem. Aktualnie mieszka w Warszawie w mieszkaniu, które znajduje się w pięknym budynku z epoki przedkomunistycznej. Jest autorem oprogramowania, które generuje i moduluje ciężkie dźwięki pokryte warstwami breakbeatu, noise’u i drone’ów o niskich częstotliwościach oraz cyfrowych glitchy… cokolwiek. Ogółem sposób w jaki tworzy muzykę opiera się na różnorodnych eksperymentach polegających na podziale/reorganizacji czasu w muzyce na małą skalę, nie tylko ze względu na struktury rytmiczne, ale także dla osiągnięcia ogólnego efektu struktury dźwięku. Głównie interesuje się sposobem odbierania dźwięku przez skórę i inne ludzkie organy, w związku z tym obsesyjnie nalega, aby grać bardzo bardzo bardzo głośno i z użyciem bardzo niskich częstotliwości.
www.jaehoyoun.com

 

9.11.2013, sobota, godz. 20.00, MCK
Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej (Bydgoszcz)

Michał Dobrzyński. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie Zbigniewa Bargielskiego i Marka Jasińskiego. W 2008 ukończył Studium Doktoranckie Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Został wyłoniony przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Góreckiego do prestiżowego programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”.

Adam Kośmieja ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Naukę kontynuował na Manhattan School of Music, gdzie otrzymał pełne stypendium im. Harolda i Helen Schonberg. Jego repertuar obejmuje dzieła od baroku aż po muzykę współczesną i eksperymentalną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX wieku.

Dariusz Kubicki. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W trakcie studiów kształcił się w klasie prof. Zbigniewa Bargielskiego (kompozycja) oraz prof. Jerzego Kaszuby (akordeon). Pisze muzykę na nietypowe instrumenty takie jak wiertarka, wyrzynarka lub małe dudy szkockie, utwory z użyciem elektroniki oraz kompozycje elektroakustyczne. Tworzy również muzykę chóralną i orkiestrową, którą często wzbogaca o live electronics.

 

9.11.2013, sobota, godz. 21.00, MCK
Antler (Oslo)

Antler. Eksperymentalny pop, hipnotyczny groove, syntezatory i proste melodie to główne składniki muzyki zespołu Antler. Prostota i oryginalne pomysły to słowa kluczowe dla członków zespołu, którzy niezależnie od gatunku, w którym aktualnie tworzą, oddają się procesowi twórczemu w zupełności. W wyniku uzyskują gęsty dźwięk, który czasami przypomina new wave, innymi razy neo soul lub ociera się o wolną improwizację. Zespół tworzy mieszankę muzyczną, którą podaję w świeży i obiecujący sposób.

 

9.11.2013, sobota, godz. 22.00, MCK
Svartvit (Amsterdam)

Svartvit to holenderski projekt harsh noise’owy, który został zapoczątkowany w 2008 roku przez Kevina Jansena. Przez lata projekt rozwijał się i zmieniał, zarówno muzycznie jak i w kwestii swojej prezencji. Początkowo, artysta skupiał się na monotonnych badaniach dźwięków strukturalnych, co z biegiem czasu przeszło w bezpośrednie wyrażanie złości i frustracji oraz w kwestionowanie współczesnego społeczeństwa poprzez dźwięk i performance.

 

9.11.2013, sobota, godz. 22.30, MCK
Jerzy Mazzoll/Jon Dobie/Atilla Dora/Slawek Janicki/Shoij Hano (Gdańsk/Londyn/Budapeszt/Bydgoszcz/Tokio)

Jerzy Mazzoll – wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu tworząc ideę Arhythmic Perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce.

Jon Dobie na co dzień przebywa w Londynie, jeśli nie koncertuje po Europie. Grywa z Pieces of Brain, Sonicphonics, Interference 3.0, The Dynamix, Total Touch, Kenem Hyderem, a także z 2near 2far 4tet wspólnie z Vladimirem Millerem, Alexandrem Alexandrovem, oraz w duecie z Peterem Brotzmannem.

Attila Dóra studiował matematykę i filozofię, ukończył The Gate of Dharma Colllege w Budapeszcie i uzyskał tytuł teologa buddyzmu. Gra na saksofonie altowym, tenorowym, barytonowym oraz na klarnecie metalowym i basowym. Jak sam mówi, niektórzy określają jego styl jako wolną muzykę improwizowaną, inni z kolei twierdzą, że są to konceptualne struktury noise’owe wykorzystujące przypadkowość.

Sławek Janicki – muzyk, filmowiec, kreator działań artystycznych. Współtwórca i główny zarządzający klubem Mózg w Bydgoszczy, twórca i szef Mózg Festival. Działalność artystyczną rozpoczynał w połowie lat 80. w zespole Henryk Brodaty. Współtworzył takie zespoły jak Trytony, Mazzoll & Arhythmic Perfection, Pieces of Brain. Od ponad 20 lat czynnie działa na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej.

Shoji Hano w wieku 4 lat po raz pierwszy zetknął się z bębnami, kiedy grał na tradycyjnym japońskim bębnie. Na klasycznym zestawie perkusyjnym zaczął grać w wieku 15 lat. Wtedy też zaczął słuchać jazzu. W 1974 roku przeprowadził się do Kyoto, gdzie zaczął grać awangardowy jazz. Grał w Joichiza Trio oraz zespołach Dai So-on Gakudan i High Rise.

 

9.11.2013, sobota, godz. 00.00, Mózg
DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I (Joint Venture Sound System) (Warszawa)

DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I (Mirosław Dzięciołowski) to pochodzący ze Zgorzelca i zamieszkały w Warszawie założyciel jednego z pierwszych polskich sound systemów reggae, funkcjonującego na scenie od 25 lat JOINT VENTURE SOUND SYSTEM. Razem ze swoim sound systemowym patnerem Activatorem Mario Dziurexem zagrał tysiące imprez w całej Polsce. Maken współpracował też z TVP Kultura i jest regularnym współpracownikiem magazynu reggae Free Colours. Usłyszeć go można w nagraniach Papriki Korps oraz francuskiego zespołu Brain Damage. Razem z Activatorem są odpowiedzialni za pionierski na naszym rynku cykl kompilacji „Dub Out Of Poland” oraz kolekcję remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa „Wymixowanie”.

 

9.11.2013, sobota, godz. 00.45, Mózg
Zion Train Sound System feat. DJ Perch & Fitta Warri (Londyn)

Zion Train to pionierski zespół future dub i pierwszy, który przywiózł do Polski tego typu brzmienia. Obok takich grup jak Dreadzone należą do pionierów i największych światowych gwiazd działających na styku reggae i nowoczesnej elektronicznej muzyki klubowej. Zion Train Sound System powstało w 1990 roku w Londynie. Sukces ich pierwszych albumów „A Passage To Indica”, „Natural Wonders Of The World In Dub” oraz „Siren” doprowadził do podpisania w 1995 roku kontraktu z sublabelem Warner – China Records, dla którego wydali m.in. swój kultowy album „Homegrown Fantasy”. Ostatnim „dzieckiem” Zion Train jest wysoko oceniany album „State Of Mind”, gdzie wśród gości usłyszeć można m.in. Brinsleya Forda z legendarnej grupy reggae Aswad.

inf. Marta Joanna Stańczyk

 

Mózg Festival 2013
MCK, ul. Marcinkowskiego 12
Bydgoszcz




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm