Aktualności
Marcin Kydryński



Muzykoterapia. Jazz w olsztyńskiej Poliklinice



Marcin Kydryński stworzył listę utworów dla pacjentów na oddziale onkologii.

Od maja br. pacjenci olsztyńskiego szpitala MSW przy Al. Wojska Polskiego, w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty, a także w sali do chemioterapii i na oddziale hematologii słuchają łagodnej muzyki. Specjalnie dla nich, listę wyselekcjonowanych utworów stworzył znany dziennikarz muzyczny Marcin Kydryński.

O skomponowanie listy utworów zwróciła się jedna z lekarek, pracujących w olsztyńskiej Poliklinice. – Szukałam sposobu na złagodzenie stresu pacjentów mówi Ewa Wasilewska-Teśluk, autorka pomysłu. Słuchając audycji pana Kydryńskiego wpadłam na pomysł żeby namówić go do stworzenia listy utworów, odpowiednich dla pacjentów potrzebujących wyciszenia i spokoju. Chcieliśmy skorzystać z jego znajomości oryginalnej i spokojnej muzyki, pochodzącej z różnych stron świata. Entuzjastyczną odpowiedź dał tego samego dnia, a po dwóch następnych kurier przyniósł gotową listę i płyty z utworami. Jak napisał w załączeniu autor listy Marcin Kydryński – wszystkie wybrane utwory niosą jedno z najcudowniejszych lekarstw ludzkości, jakim jest czuły ludzki głos.

Jestem dumny, że w Poliklinice pracują lekarze, którzy do serca wzięli sobie naszą dewizę – szpital przyjazny pacjentom – mówi Janusz Chełchowski dyrektor szpitala i dodaje – cenię każde zachowanie, które pacjenta stawia w centrum uwagi.

– Pomysł jest zaskakująco prosty, a jego skuteczność kliniczną udowodniono w wielu publikacjach medycznych. Stale unowocześniamy sprzęt medyczny, co pozwala nam sięgać po innowacyjne rozwiązania, poprawiające jakość leczenia pacjentów. Muzyka w poczekalni i w trakcie terapii będzie doskonałym wsparciem leków i zaawansowanej technologii medycznej – dodaje dyrektor.

Kompozycje, które Marcin Kydryński wybrał z myślą o pacjentach z chorobami onkologicznymi olsztyńskiego szpitala, to spokojne, ciche utwory o płynnej melodii i rytmie. Dzięki wyjątkowej „składance” nastrój pacjentów poprawiać będą ballady Charlesa Aznavoura, Stinga, oraz ciepłe dźwięki portugalskiego Fado. Odwiedzając Poliklinikę, usłyszymy je m.in. czekając na wizytę u lekarza specjalisty oraz w sali chemioterapii jednodniowej oraz na oddziale hematologii.

Wyniki badań pokazują, że m.in. w czasie chemioterapii słuchanie muzyki może być źródłem wsparcia emocjonalnego – mówi Emilia Piskorz-Jary psychoonkolog w olsztyńskiej Poliklinice. Obecność muzyki w leczeniu onkologicznym sprzyja regulacji ciśnienia krwi oraz obniżeniu poziomu hormonu stresu. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których pojawia się lęk, niepokój i depresja. Skuteczność metody została potwierdzona przez wiele badań, które dotyczyły łagodzenia bólu, zaburzeń nastroju oraz jakości życia. Dla przykładu, badania opublikowane w „Journal of Clinical Nursing” pokazują, że pozytywne efekty redukcji lęku wśród pacjentów poddawanych chemioterapii można osiągnąć już po pierwszych 30 minutach muzykoterapii.

Muzyka w naszym szpitalu to konsekwencja otwartego wsłuchiwania się w potrzeby Pacjentów – mówi dyrektor olsztyńskiej Polikliniki. Kolejnym planowanym krokiem jest stworzenie dającego ukojenie Pacjentom, ogrodu terapeutycznego przed szpitalem. –  Każdą złotówkę przeznaczamy na leczenie chorych dlatego realizacja planów takich jak muzyka i ogród wymagają wsparcia sponsorów. –  Jestem optymistą, bo na rynku jest wiele firm chcących pomóc tak rozwijającemu się ośrodkowi jak nasz, informuje Chełchowski. Przykładem jest pomoc sponsorów, dzięki której możemy odtwarzać utwory wybrane przez pana Kydryńskiego. Dzięki firmom, którym bliskie jest dobro pacjentów, mamy sprzęt muzyczny i meble poprawiające jakość oczekiwania na zabiegi.

Olsztyńska Poliklinika pełni funkcję Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii. W listopadzie ub. r., dziennik Rzeczpospolita umieścił placówkę na drugim miejscu najlepszych szpitali wielozabiegowych i onkologicznych w Polsce.

Odtwarzanie muzyki w Poliklinice uregulowane jest umową z ZAiKS.

Lista utworów, przygotowana przez Marcina Kydryńskiego dla Pacjentów
olsztyńskiej Polikliniki:

  1. Altar particular – Maria Gadu
  2. A ma file – Charles Aznavour
  3. Alfama – Pedro Moutinho& Mayra Andrade
  4. You were meant for me – Michael Franks
  5. In baile del corazon – Stephen Bishop& Luciana Souza
  6. Gentle rain – Barbra Streisand
  7. Jardin D’Hiver – Henri Salvador
  8. Come away with me – Norah Jones
  9. Acaso – Ivan Lins
10. Solitary moon –  Shirley Horn
11. Ay amor – Francisco Cespedes & Gonzalo Rubalcaba
12. Besame mucho – Rosa Passos
13. Pena de mim – Vinicius Cantuaria
14. Samba de una nota – Eliane Elias
15. Na casa do seu Humberto – Marcio Faraco
16. Mana – Mayra Andrade
17. A place where we used to live – Mark Knopfler
18. Paula ausente – Marta Gomez
19. Xandinha – Tito Pari
20. Black Orpheus – Cassandra Wilson
21. So we meet again, my heartache – Melody Gardot
22. Morning has broken – The Chieftains
23. Lullaby for an anxious child – Sting




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm