Aktualności
Nicolas Simion



NICOLAS SIMION – TRANSYLVANIAN JAZZ

Olimpia Barchańska



W ostatnim tygodniu lipca w Warszawie i Krakowie wystąpi ze swoim międzynarodowym zespołem rumuński saksofonista Nicolas Simion w fascynującym projekcie „Transylvanian Jazz”.

Pierwszy koncert odbędzie się w Warszawie w czwartek, 28 lipca, o godz. 20.00, w ramach cyklu „WSJD Suplement” na Scenie Letniej Złotych Tarasów (ul. Złota 59).

Następne dwa koncerty odbędą się w Krakowie, w ramach Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami – w sobotę, 30 lipca, godz. 20.00, na dziedzińcu Pałacu pod Baranami (Rynek Główny 27) oraz w niedzielę, 31 lipca, o godz. 11.00, na dziedzińcu Radia Kraków (Al. Słowackiego 22).

Nicolas Simion Group

Nicolas Simion - saksofon
Piotr Wojtasik - trąbka
Martin Lubenov - akordeon
Norbert Scholly - gitara
Jakub Olejnik - kontrabas
Przemek Jarosz - perkusja

Transylvanian Jazz

„Całościowy obraz tego projektu to feeria kolorów, dźwięków i elementów muzycznych ze wszystkich części Europy Wschodniej – Rumunii, Bułgarii, Węgier, Macedonii, Turcji – połączona z dźwiękami muzyki folk, pop, modern jazz oraz z muzyką cygańską. Inspiracje czerpię również z doświadczeń życiowych – obserwacji ludzi, dzieci, uroczystości, ślubów, wiejskich potańcówek, a nawet tańca niedźwiedzi! Jako dziecko byłem zafascynowany widokiem ludzi wkraczających na rynek miasteczka, ciągnących za sobą niedźwiedzia tańczącego w rytm przyśpiewek i muzyki wybijanej na werblach. Krajobrazy – lasy, morza – wszystko jest częścią małego świata, mikrokosmosu, nazywanego wsią, miastem, krajem lub planetą. Czyniąc muzykę prostszą w odbiorze, podążając za nastrojem każdego utworu możemy ożywić jego duszę. Zawsze kierowało mną pragnienie tworzenia muzyki ponadczasowej.” (Nicolas Simion)


Nicolas Simion (Rumunia)
Nicolas Simion, urodzony w 1959 r. niedaleko Braszowa, ukończył Uniwersytet Muzyczny w Bukareszcie w 1983 r. Zafascynowany jazzem oraz improwizacją, wraz z pianistą Mirczą Tiberianem i saksofonistą Danem Mîndrilă, założył w roku 1984 grupę „OPUS4”. W 1988 osiedlił się w Wiedniu, następnie zamieszkał w Kolonii. Nicolas Simion występował z wieloma sławnymi muzykami, takimi jak Mal Waldron, Tomasz Stańko, Idris Muhammad, Jim Pepper, Ino Nobuyoshi, Gunther Schuller, Archie Shepp, Lee Konitz, Jancsy Körössy. Obecnie Nicolas Simion zaliczany jest do najoryginalniejszych saksofonistów w Europie, ponieważ jego muzyka łączy wątki ludowe z nowoczesnym jazzem, a także styl funk z improwizacją.

„Grając znaczną część pierwszej partii na saksofonie sopranowym, umieszczając utwory zakorzenione w muzyce ludowej Wschodu w ramach struktury post-bopowej, Simion przechodzi następnie do własnych, wzruszających partii tenorowych przywodzących na myśl Yusefa Lateefa oraz nieżyjącego już Charlie’ego Mariano... Jednak Simion, który w swojej karierze występował u boku Lee Konitza, Tomasza Stańki i Lonnie’ego Plaxico, sam jest niezwykłą osobowością sceniczną, liderem dysponującym szczególnym darem narracyjnym – on, jego zespół oraz widownia z pewnością wiedzą jak doskonale razem się bawić... Miejmy nadzieję, że Simion niedługo powróci.” (Stephen Graham, Jazzwise Magazine, 25.11.2010)

Piotr Wojtasik (Polska)
Trębacz i kompozytor Piotr Wojtasik rozpoczął swą muzyczną karierę na początku lat 80. po ukończeniu Akademii Muzycznej w Katowicach. Pod koniec lat 80. rozpoczął współpracę z Young Power. W 1990 roku nagrał swoją pierwszą płytę z udziałem największych osobistości polskiej sceny jazzowej, takich jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Niedziela, Andrzej Cudzich i Eryk Kulm. Od samego początku kariery Wojtasik był wielokrotnie zapraszany do współpracy przez czołowych jazzmanów polskich i zagranicznych. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Martin Lubenov (Bułgaria)
Martin Lubenov to obecnie jeden z wiodących akordeonistów pochodzących z Płw. Bałkańskiego. Jego muzyka łączy tradycje bałkańskie, południowo-romańskie, macedoński folk, jazz, tango nuevo, paryską muzykę w stylu musette oraz rytmy serbskie, rumuńskie, greckie i tureckie. W 2003 roku założył formację Martin Lubenov Orkestar.

Norbert Scholly (Niemcy)
Norbert Scholly, urodzony w 1964 r., to doskonale znany niemiecki gitarzysta, który występował u boku takich znakomitości jak Charlie Mariano, WDR Big Band, Benny Golson, Peter Erskine, Danny Gottlieb, Zoltán Lantos. Obecnie wykłada na Uniwersytecie im. Johannesa Gutenberga w Moguncji

Jakub Olejnik (Polska)
Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kontrabasu. Współpracował z takimi znakomitościami polskiego jazzu jak Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Marcin Jahr czy Wojciech Niedziela. Obecnie współtworzy formację ELEKTRIO, współpracując z Katarzyną Stankowską, kwartetem wokalnym 4EVER oraz pracuje na stanowisku wykładowcy w klasie kontrabasu Sekcji Jazzu we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Przemysław Jarosz (Polska)
Perkusista Przemysław Jarosz od 1999 r. jest członkiem Big Bandu Aleksandra Mazura. W swoje wieloletniej karierze grał obok takich muzyków jak Piotr Baron, Nicolas Simion, Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Michał Tokaj i Joachim Mencel. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Olimpia Barchańska
Rumuński Instytut Kultury

 

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm